0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

O zaman çıkış kısa devre veya çok yüksek akım geçiyor.
Abi şimdi simulasyonu tam devreme göre ayarladım.
Gerçekte devreye 20.7vac giriyor simulasyon da 20.8vac
Bu durumda U1 takılı iken çıkış bacağından 8.8v alıyorum. bu normal görünüyor.
Sonra U2 yi takıyorum ve U1'in çıkışı 3.2v a düşüyor. 6 tane U2 denedim durum hep aynı.
Bu durum da hangi elemana bakmak lazım?

30vsema.PNG

Hmm sen modifiyeli devreyi koymuşsun. Onu daha nihayete erdirmedik. Orijinal devreyi önce çalışır hale getirmen lazım.

Hmm sen modifiyeli devreyi koymuşsun. Onu daha nihayete erdirmedik. Orijinal devreyi önce çalışır hale getirmen lazım.
Bu orjinal olması lazım abi. Sen göndermiştin değerleri karşılaştırayım diye.

Orijinali tekrar göndereyim. Bu orijinal değil.

Zaten bu modifiyeli olan da doğru değil. Negatif referansta iki seri diyot olması lazımdı.

Ekler

• 0-30v.cir
    34.6 KB · Görüntüleme: 89
Orijinali tekrar göndereyim. Bu orijinal değil.

Zaten bu modifiyeli olan da doğru değil. Negatif referansta iki seri diyot olması lazımdı.
Şimdi bu senin göderdiğin şema. Ben yine girişi 20.7vac a en yakın değeri ayarladım ve C1'i 4.7mf yaptım.
30vsema.PNG

Bu durumda da yukarıdaki sorum geçerli.

U1 takılı iken çıkış bacağından 8.8v alıyorum. bu normal görünüyor.
Sonra U2 yi takıyorum ve U1'in çıkışı 3.2v a düşüyor. 6 tane U2 denedim durum hep aynı.
Bu durum da hangi elemana bakmak lazım?

Çok temel bir problem var. U1 çıkışının normalde U2 den etkilenmemesi lazım. Ancak doğrultucu çıkışındaki voltaj bayılıyorsa U1 çıkışı değişir.

Sen şimdi en temelden başlaman lazım. Bütün U ları sök ve yükünü C1 in uçlarına bağla. Voltajın bir miktar düşmesi lazım ve o voltaja göre de bir akım geçmesi lazım. Ama ölçümü çabuk yap, baya bir güç harcanacak direnç üzerinde.

Çok temel bir problem var. U1 çıkışının normalde U2 den etkilenmemesi lazım. Ancak doğrultucu çıkışındaki voltaj bayılıyorsa U1 çıkışı değişir.

Sen şimdi en temelden başlaman lazım. Bütün U ları sök ve yükünü C1 in uçlarına bağla. Voltajın bir miktar düşmesi lazım ve o voltaja göre de bir akım geçmesi lazım. Ama ölçümü çabuk yap, baya bir güç harcanacak direnç üzerinde.
Boştki Voltaj 28.21vdc.
25W 10 Ohm Yükteki Voltaj :24.17vdc

Son düzenleme:
Fazla düşüyor voltaj. Senin trafonun 3 A rahatlıkla verebiliyor olması lazım. Birşey sanki yüklüyor trafoyu.

Belki de baya bir ripple oluşuyor, normal olabilir ...

Sadece U1 i takınca U1 çıkışında simulatöre göre 9.3 V ölçmen lazım. Ama sen 8.8 V ölçüyorsun. Burada bir sapma var.

Şimdi gerçek devrede ölçtüm U1 çıkışını 9.78 V. Yani senin U1 ile arada bir fark var. Acaba oradaki zener diyot mu gitti? (D8, 1N4733, 5.1 V luk zener)

Şimdi gerçek devrede ölçtüm U1 çıkışını 9.78 V. Yani senin U1 ile arada bir fark var. Acaba oradaki zener diyot mu gitti? (D8, 1N4733, 5.1 V luk zener)
Bu değer sürekli değişiyor. Neredeyse her ölçmede farklı oluyor. Birde GND olarak nereyi referans almalıyım?
Mesela köprü çıkışını gnd olarak alırsam 23v ölçüyorum, DC Out çıkışındaki GND yi alırsam 10.45v ölçüyorum.
Şimdi fişi çekip tekrar taksam bu değerler farklı çıkabilir. Çok karışık bir durum. Yani net birşey yakalasam devamında zenere filan bakıcam.

U1 çıkışı 10.45v iken D8 zenerden geçen voltaj 5.2v. Buda sanırım zenerin doğru çalıştığını gösteriyor.

Ölçümler aksi belirtilmezse her zaman şaseye göredir, yani C7 nin altı. U1 referans voltajını sağlıyor, giriş voltajı değişse bile son derece stabil kalması lazım.

Mesela ben şimdi denedim. Trafo voltajını 15 VAC ile 23 VAC arasında sürekli değiştirdim. U1 çıkışı her zaman tam olarak 9.784 V olarak kaldı.

Ölçümler aksi belirtilmezse her zaman şaseye göredir, yani C7 nin altı. U1 referans voltajını sağlıyor, giriş voltajı değişse bile son derece stabil kalması lazım.
Abi Şimdi U1'in girişlerine baktım. 7 nolu bacaktan 14v giriyor ama 4 nolu bacakta - voltaj yok. Bu normal mi?

Boştki Voltaj 28.21vdc.
25W 10 Ohm Yükteki Voltaj :24.17vdc
Aynı voltaj çökmesi bende de oluyor. Hadi bendeki trafo dandirik seninki bende olsa uffff.
Ama senin klasman başka.Bana 18volt yeterliyken Sen 30volt istiyorsun.

Benim trafo normalde 12 volt iken sarım yükselterek 18 voltu hedefledim. Trafo verimini bilmem ama 60 w olduğu aşağıdaki çıktılar dan belli. Neyse ben projeyi tamamladım ve kutuladım.

Akım ayarını sonsuza ayarladığım da ve voltaj ayarı da maksimum olduğunda 20 Volt altında ölçümlerim şunlar.
20 volt için
100 ohm yük 0.22 A---19.7 volt
20 ohm yük 0.9 A--18 volt
10 ohm yük 1.7 A ---17 volt
4.4 ohm yük 3.25 A--15.2 volt
3.3 ohm yük 4 A--14.2 volt
2.2 ohm yük 5.32 A--13 volt
Transistörlerde ısınma yok. Ripple ölçümü makul seviyede.
Durum bu.

Eğer devrede sadece U1 takılı ise ve trafo sekonderi 21 V iken şu değerler var:

U1.2 = 4.89 V
U1.3 = 4.88 V
U1.4 = 0 V (zaten şase bu :) )
U1.6 = 9.78 V
U1.7 = 28.96 V

Aynı voltaj çökmesi bende de oluyor. Hadi bendeki trafo dandirik seninki bende olsa uffff.
Ama senin klasman başka.Bana 18volt yeterliyken Sen 30volt istiyorsun.

Benim trafo normalde 12 volt iken sarım yükselterek 18 voltu hedefledim. Trafo verimini bilmem ama 60 w olduğu aşağıdaki çıktılar dan belli. Neyse ben projeyi tamamladım ve kutuladım.

Akım ayarını sonsuza ayarladığım da ve voltaj ayarı da maksimum olduğunda 20 Volt altında ölçümlerim şunlar.
20 volt için
100 ohm yük 0.22 A---19.7 volt
20 ohm yük 0.9 A--18 volt
10 ohm yük 1.7 A ---17 volt
4.4 ohm yük 3.25 A--15.2 volt
3.3 ohm yük 4 A--14.2 volt
2.2 ohm yük 5.32 A--13 volt
Transistörlerde ısınma yok. Ripple ölçümü makul seviyede.
Durum bu.

28 V doğrultucu çıkışından 3 A çekince baya bir ripple oluşuyor. Aslında voltaj çökmüyor, sadece ripple'dan dolayı ortalama değer azalıyor.

Eğer devrede sadece U1 takılı ise ve trafo sekonderi 21 V iken şu değerler var:

U1.2 = 4.89 V
U1.3 = 4.88 V
U1.4 = 0 V (zaten şase bu :) )
U1.6 = 9.78 V
U1.7 = 28.96 V
Ben opampları simetrik besliyoruz sanıyorum o yüzden 4.bacakta - voltaj olmaması garibime gitti.
Şimdi benim ölçümler şöyle;

U1.2 = 5.2 V
U1.3 = 5.1 V
U1.4 = 0 V
U1.6 = 10.48 V
U1.7 = 13.92 V

Sanırım yedinci bacakta sorun var.

Şİmdi şöyle birşey tespit etmiş oldum. Köprü çıkışından ölçünce 27v alıyorum, ama Şaseden C1 + bacağı ölçünce 14v görünüyor.
Buda U1 e neden 13.92v geldiğini açıklıyor. Ama sebebi benim açımdan hala meçhul.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back