Tek Butonla On-Off Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Tek buton ile on-off devresi. Bir basıyorsun açılıyor, bir basıyorsun kapanıyor...
Her ne kadar orjinalinde çalışsa da sanırım proteusun saçmalamasından kaynaklı simule edemedim.
Sanırım güç kaynağı yaparken di bayağı uğraşıp yapamamıştım devreyi. Bu gün karşıma çıktı.

on-off şema.png

Kaynak

Devreyi ekleyebilir misin Gökhan bakalım benim buradaki proteus'a atayım ne yapacak :)

Proteus 8 varsa ekteki dosyayı açıp deneyebilirsin.

Devre clock pininin her yükselen kenarında data girişindeki veriyi çıkışa aktarır. D (data) pini de Q! (Q değile) bağlıdır. Q Çıkışı en başta sıfırdır, Q! ise lojik 1 konumundadır. Bu nedenle bir sonraki clock darbesinde Q=1, Q!=0 olur. Bir sonrakinde Q=0, Q!=1 olur ve bu şekilde devam eder.

Bu devre aynı zamanda frekans bölücü olarak çalışır. Tek F/F ile çıkışta f/2 frekansında veri alınır. Peş peşe bağlamada f/4, f/8.. alınabilir.

Entegre CMOS yapıda olduğu için 3V... 18V aralığında beslemeleri kabul eder.

Ekler

• cd4013.PNG
    cd4013.PNG
    7.9 KB · Görüntüleme: 713
  • CD4013.pdsprj
    13.1 KB · Görüntüleme: 233
Aslında hatayı gördüm sanki. R4 muhtemelen 1 MΩ yapma niyetiyle 1M yazmışsın, ama bu değer o direnci 1 mΩ yapar. Doğrusu 1MEG olacak.

Yatmış bulundum artık. Yarın deneyeceğim :)

Devre clock pininin her yükselen kenarında data girişindeki veriyi çıkışa aktarır. D (data) pini de Q! (Q değile) bağlıdır. Q Çıkışı en başta sıfırdır, Q! ise lojik 1 konumundadır. Bu nedenle bir sonraki clock darbesinde Q=1, Q!=0 olur. Bir sonrakinde Q=0, Q!=1 olur ve bu şekilde devam eder.

Bu devre aynı zamanda frekans bölücü olarak çalışır. Tek F/F ile çıkışta f/2 frekansında veri alınır. Peş peşe bağlamada f/4, f/8.. alınabilir.

Butona debounca devresi koymak lazım yoksa buton her basıldığında birden fazla saat palsı alabilir flip flip.

Çalışan devre bu:

1609576602080.png

Ama hem simulasyon zaman aldığı için hem de kondansatörün şarj deşarj olabilmesi için butona bastıktan sonra beklemen lazım devre reaksiyon gösterene kadar. Ondan sonra tekrar butona basabilirsin. Gerçek devrede bu yavaşlık olmaz.

Ekler

• softpower.pdsprj
    14.4 KB · Görüntüleme: 187
Çalışan devre bu:

6964 eklentisine bak

Ama hem simulasyon zaman aldığı için hem de kondansatörün şarj deşarj olabilmesi için butona bastıktan sonra beklemen lazım devre reaksiyon gösterene kadar. Ondan sonra tekrar butona basabilirsin. Gerçek devrede bu yavaşlık olmaz.
Video da çok ta yavaş görünmüyordu abi. Bir de aç kapa düğmesi olacağı için cihazı ne kadar hızlı açıp kapatmak isteyebiliriz ki? Örneğin güç kaynağını ele alırsak ben bir açtım mı en ufak işim 3-4 dk sürüyor. Bu süre zarfında hayli hayli hazır olur buton.

Video da çok ta yavaş görünmüyordu abi. Bir de aç kapa düğmesi olacağı için cihazı ne kadar hızlı açıp kapatmak isteyebiliriz ki? Örneğin güç kaynağını ele alırsak ben bir açtım mı en ufak işim 3-4 dk sürüyor. Bu süre zarfında hayli hayli hazır olur buton.

Simulasyonda yavaş yav. Gerçek devrede yavaşlık olmaz.

@taydin ve @slewrate teşekkür ederim. ikisini de arşivime ekledim. Zamanı geldiğinde kullanacağım.
Bu gün hatırladım. Böyle bir devreyi LM1875 amfi yaparken on-off görevi yapması için aramıştım. Hatta SSD Röle kullanmak lazım filan diye konuşmuştuk yine bu forumda.

Çalışan devre bu:

6964 eklentisine bak

bu devreyi yaptım mosfetle çalıştırdım lakin butona 10 santim kablo ekleyince çalışmıyor

Benim güç kaynağı için bu on-off devresini yapasım var.
CD4013 yerine CD4027 kullansam bir farkı olur mu?
Simulasyonda denedim çalışıyor. CD4027 de ekstradan bir "K" bacağı görünüyor. Onu boşta bıraktım.
bu entegreyi seçmemdeki neden de CD4013 ile arasında yarı yarıya fiyat farkı var. CD4027 50% daha ucuz.

cd4027.png

J ve K girişlerini lojik 1 yap. O zaman düğmeye her bastığında çıkış bir öncekinin tersi olur. Tabi bu ideal durum. Gerçek devrede butona her bastığında rastgele çıkış oluşur, çünkü butonun kontaktları temas edince orada birçok 0 1 geçişi meydana gelir. Butondan sonra bir debounce devresi koyman lazım.

Bence daha mantıklısı, cihaz fişe takıldığında Arduiono Nano'ya doğrudan besleme gitsin. Zaten 20 mA gibi bir akım çekiyor, elektrik faturasına yansımaz :) Nano'ya doğrudan besleme gidince de on/off butonunu doğrudan Nano yönetsin. Debounce ve diğer gerekenleri de yapabilirsin yazılımda.

J ve K girişlerini lojik 1 yap. O zaman düğmeye her bastığında çıkış bir öncekinin tersi olur. Tabi bu ideal durum. Gerçek devrede butona her bastığında rastgele çıkış oluşur, çünkü butonun kontaktları temas edince orada birçok 0 1 geçişi meydana gelir. Butondan sonra bir debounce devresi koyman lazım.
O zaman öteki devreyi yapmak daha Mantıklı hale geliyor. Bunda 2-3 eleman var diye tercih etmiştim.

Bunun 555 ile yapılmışları var, hem ayrı onoff tuşları hem tek tuşla bounce'suz çalışan şemalar. Kendim denemedim belli bir devreyi öneremeyeceğim. Ama elinin altında bir 555 olma ihtimali yüksek, biraz dağınıksan ayağının altında bile olabilir.

Bunun 555 ile yapılmışları var, hem ayrı onoff tuşları hem tek tuşla bounce'suz çalışan şemalar. Kendim denemedim belli bir devreyi öneremeyeceğim. Ama elinin altında bir 555 olma ihtimali yüksek, biraz dağınıksan ayağının altında bile olabilir.
555 çok var ya. Hem smd'si hemde deep kılıfı var. Bir araştırayım bakalım ne çıkacak ortaya.
Birde ben bununla 220v kontrol edicem. Röle kullanmak istemiyorum. Sanırım yine bir triyak devresi yapacağım peşine.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back