uc3845 hakkında

Timur abi hakan doğru diyo bizim okulda ekonomi öğrettiler. Birdahaki ay şirket prim verecek sanki o parayla 2 dif alim senin dediklerin için vallaha eğitimim yetmez şimdilik öğrenmeye başlasam ömrümde yetmeyebiliriz günde 2 paket sigara özet umutsuz bir vakayım ama meraklıyım

Valla ben hiç formal eğitimini almadığım halde hem tornayı hem frezeyi iyi seviyede kullanmayı öğrendim. Bunun için bol bol youtube videosu seyrettim, iyi olduğu bilinen kitaplar alıp okudum, homeshopmachinist forumda yıllarca üyelik yaptım. Profesyonel değilim, ama sanayideki hiçbir ustanın da nazını çekmeye gerek kalmadan bütün işlerimi kendim hallediyorum çok şükür :)

Heves varsa, motivasyon varsa, hepsini öğrenebilirsin. Bizim meslekte böyle, çünkü ekipmanın çoğu satın alınabilecek fiyatta, kullanılan yazılımların da çoğu öyle.

Alma hocam 2 diff probe daha gerek yok. Bak istersen şöyle yap. Sen bir flyback yap mesela 8-9V inputtan 12V output versin. Aynı entegreyi kullan birebir, böyle olunca iyice çözersin 1-2 ay sonra da döner ups i tamir edersin.
biraz araştirim bakalım anlayabilcemmi bilmiyorum

abi o yaptigin olcumler vardi ya, Drain source vs. o olcumlerin hepsini ayni anda guvenli sekilde bir ekranda goruyum dersen, veya ogrenirken burda ne olurken burda ne oluyo acaba dersen, iste o zaman diff prob un yerini hic bir sey tutamaz. ozellikle bu high voltage sakaya asla gelmez, kac kere carpilma hakkin var bilmiyorum

clc nin ve taydin soyledikleri dogru olabilir ancak sen tecrubesiz bir insansin, sen para harca daha iyi.

o degilde taydin cep dusmani bir insandir burda ne oldu anlamadim :katil1:

@hakan8470 haklısın da zaten tek anahtarlama elemanı var. Aynı anda kontrol edilmesi gereken sinyal sayısı çok limitli. Bir kere ringing vs için kontrol edilse o node lar yeterli. Sıfırdan tasarıma girilseydi evet belki 2. Bir probe iş yapardı ama şu anda 0 diff probe ile dahi bu iş yapılır. Ama HV risklidir çarpılma hakkı da yok, dikkati bir an bile bırakmamak lazım

Abi birde osiloskop ve diff i calisan bir smps ustunde denesen cok daha iyi olur bence. ogrenmek acisindan diyorum. ( - )negatif ucu kondansatorun eksisine bagla, digerini istedigin yere dokundur. Gel keyfim gel.

@hakan8470 haklısın da zaten tek anahtarlama elemanı var. Aynı anda kontrol edilmesi gereken sinyal sayısı çok limitli. Bir kere ringing vs için kontrol edilse o node lar yeterli. Sıfırdan tasarıma girilseydi evet belki 2. Bir probe iş yapardı ama şu anda 0 diff probe ile dahi bu iş yapılır. Ama HV risklidir çarpılma hakkı da yok, dikkati bir an bile bırakmamak lazım
Elbette sizin kadar tecrubem yok, ancak sedat abinin hic tecrubesi yok , ogrenmeye calisiyor, imkani varsa almasinda mantiksizlik aramamak lazim. Ben sadece isin guvenlik boyutundayim. 20 mA in nereden ne zaman gececegi belli degil.

İlave diferansiyel prob yerine Mlcsig'in çok güzel akım probları var, onlardan bir tane alabilirsin. Bende Micsig CP2100B var, bant genişliğine göre fiyatı çok iyi. Bir tamiratta çok işe yarayan UNI-T nin termal kameraları, onlar da çok daha bereketli olur diferansiyel probun yerine alınırsa.

e iyide termal le bak demedinizki hiç oda var aklımada hiç gelmedi valla akşam bakalım madem
1707711777297.png

İlave diferansiyel prob yerine Mlcsig'in çok güzel akım probları var, onlardan bir tane alabilirsin. Bende Micsig CP2100B var, bant genişliğine göre fiyatı çok iyi. Bir tamiratta çok işe yarayan UNI-T nin termal kameraları, onlar da çok daha bereketli olur diferansiyel probun yerine alınırsa.
BMW diyon yani :)

1707719027470.png
1707719159644.png

ACABA UPS Bu fark yüzünden çalışmamış olabilirmi orjinalinde flip flop vardı benim takdığımda yokdu tabi en son takdığımda arızalı olma ihtimali var

Son düzenleme:
Drain source arası gerilime bakıldığında mesela triggeri 250V seviyesine ayarlayınca çalışırken trig alıyor mu? Eğer mos iletime geçiğ trafoya darbe vuruyorsa, trafo da sıkıntı olma ihtimali yüksek ama mos zaten iletime geçmiyorsa acaba mos gerçekten değişti ve orijinali değil mi

mos gerçekten değişdi ve orjinal değil bariz belli bende bu gün ona 6n60nc takdım gene tık yok

Drain source arası gerilime bakıldığında mesela triggeri 250V seviyesine ayarlayınca çalışırken trig alıyor mu? Eğer mos iletime geçiğ trafoya darbe vuruyorsa, trafo da sıkıntı olma ihtimali yüksek ama mos zaten iletime geçmiyorsa acaba mos gerçekten değişti ve orijinali değil mi
hemen deneyelim

Bu attığın gride ilk bağlantı anı, gride bağlıyken tekrar trig alıyor mu? Single modda olmasına gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,995
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back