XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Burada doğru şekilde izah edilmiş çizilmiş
Ama O anahtarın resimde görüldüğü pozisyonde iken buzzer testinde iletimde olması lazım.Eğer boşta bırakılan uç ile orta uc iletimde ise cihaz saçma sapan sinyaller verebilir yada birşey gözükmeyebilir
anahtar.png

Datasheete bu konu için baktım

6477 eklentisine bak
Anladığım kadarıyla 13.pin ile 14.pin 200 ohm civarı bir dirençle birleşince çıkış sinüs oluyor .Diğer konumda üçgen sinyal çıkıyor .
Daha da türkçesi 2 pinli bu soketin kablolarından biri ,6 lı anahtarın orta bacağına ,bu konnektördeki 2 li pinin diğer kablosu ise ,demin orta uca giden kablonun iletime geçtiğindeki ucuna takılacak. Bu sıradaki 1 pine bişey lehimlenmeyecek

Bu 6 uçlu anahtarın diğer ucundaki 3 lu gruba ise ortaya GND yani 3 lü konnektörün üstündeki uç, diğer 2 yere ise konnektörden gelen uçlar takılacak bunun sırası önemli değil
Anladım abi. Bunda anlaşılmayacak bişey yokki.
Ahçı bahçevana, bahçevan uşağa, uşak şöföre sonra hepsi şöföre :katil2:

Son mesajda resim var daha önce konuşulmuş zaten
Aslında ufak bir hata var turuncu kablo ile kırmızı yer değiştirmeli çünkü bu şekilde bağlanırsa kalibrasyonda pcb de gösterilen trimpot değil diğer trimpot dan ayarlanması gerekir

Özetle kırmız ile turuncu kabloyu yer değiştir.Anahtardaki siyahlara dokununca buzzer ötüyormu ona bak ötüyorsa tamam

Son düzenleme:
Son mesajda resim var daha önce konuşulmuş zaten
Evet abi. Daha önce belki tam bir sayfa bu switch'i nasıl bağlayacağımızı konuştuk. Resmi çizen bizzat benim. Tarif eden taydin abi ve sercan. Ama akşam gidince yine kontrol edeceğim.

Yeni bir yer keşfettim osiloskopta.
Kırmızı ile çerçeve yaptığım alandaki ayarlar nasıl olmalı?
Bu güne kadar hep DC kademesindeymiş. AC tıklayınca görüntü aşağıdaki resimdeki gibi oldu.

fonks.png

@taydin abi opamp'leri çıkardım. 2 numaralı bacaktan osiloskopun dc kısmında direk kare dalga çıkıyor.
AC kısmında ise yine kareye yakın bir şey.

DC KISIM
1607618650127.png

AC KISIM
1607618703913.png

Benim osilaskopta hep dc de kullanıyorum. Sinus kare dalga fark etmiyor. Bugune kadar sadece bir kere ac ye almak zorunda kaldım.

Yeni bir yer keşfettim osiloskopta.
Kırmızı ile çerçeve yaptığım alandaki ayarlar nasıl olmalı?
Bu güne kadar hep DC kademesindeymiş. AC tıklayınca görüntü aşağıdaki resimdeki gibi oldu.

6483 eklentisine bak

Normalde AC/DC her zaman DC'de dursun. Eğer bir DC voltajın üzerine binmiş olan çok küçük genlikli bir AC sinyale bakacaksan, AC moda alman lazım ki o küçük sinyali ayrıntılı olarak görebilesin.

"İnvert" sinyali 180° fazını değiştirir, veya X eksenine göre tersini alır.

Smooth herhalde dalga şeklinin tırtıklarını azaltmaya yarayan birşey. Ne idüğü belirsiz bir mod, o yüzden onu açma.

"Calibration" ayarlarını da varsayılan değerlerde tut. Kalibrasyon yapabilmen için bilinen bir voltaj üreten bir referans kaynağa ihtiyacın var. Böyle bir kaynak olunca belli bir voltaj üretip osiloskobun da tam olarak o değeri okumasını sağlıyorsun. İyi bir referans kaynağın olunca bu ayarı yaparsın.

Özür diliyorum. Resimlerin biri ters biri düz olunca yanlış bacağı ölçmüşüm. Doğru veriler aşağıda.
Öncelikle Switch den pcb ye giden ikili kabloları kısa devre yapıp ölçtüm. Switch aşağıda iken (Sine) kısa devre oluyor. Yukarıda iken (Triangle) Açık devre oluyor. Buna göre switch sağlam.

Şimdi aşağıdaki resim "sine" kademesine ait.
1607621262887.png

Bu resim ise "triangle" kademesine ait.

1607621318397.png

Trimpotlar ile oynayıp sinüs dalgasını ancak bu kadar düzeltebildim. Yeterli ise bir sonraki adım da TL072CP opampı takıp devam edeceğim.
1607621625973.png

sinüs e aldığında en gerideki 3 Pinli konnektörün solundaki trimpot ile ayar yaptığında şekil değişiyormu?
Eğe değişmiyorsa onun önündeki ile dene değişiyormu?

sinüs e aldığında en gerideki 3 Pinli konnektörün solundaki trimpot ile ayar yaptığında şekil değişiyormu?
Eğe değişmiyorsa onun önündeki ile dene değişiyormu?
Sinüs dalgayı yakaladım resmi iki mesaj üstte abi.

Opamp'lerin oradaki görevi, çıkış sinyaline DC offset eklemek veya sayıcı için kare dalgaya dönüştürmek. Onları şu anda takma. 2 numaradan düzgün sinüs çıkması lazım. Çıkmıyorsa önce bunun çözülmesi lazım.

Opamp'lerin oradaki görevi, çıkış sinyaline DC offset eklemek veya sayıcı için kare dalgaya dönüştürmek. Onları şu anda takma. 2 numaradan düzgün sinüs çıkması lazım. Çıkmıyorsa önce bunun çözülmesi lazım.
Yukarı resimdeki sinüs yeyerince düzgün değil mi abi?

Forum istatistikleri

Konular
5,808
Üyeler
2,467
Son üye
mk148a

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back