XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Şu anda çıkış sinyali simetrik görünüyor, o yüzden "symmetry" trimpotunun şu anki ayarı iyi. "distortion" trimpotu ile oynayabilirsin, bir de sinüs genliği olan "amplitude" ile oynayabilirsin. Bir de şaseye göre +12V ve -12V iyi mi?

Yukarı resimdeki sinüs yeyerince düzgün değil mi abi?

Değil. Genlik fazla olduğu için satürasyon oluyor gibi. "amplitude" ile oynayınca sinyal nasıl değişiyor? İyi hale getirilebiliyor mu?

Değil. Genlik fazla olduğu için satürasyon oluyor gibi. "amplitude" ile oynayınca sinyal nasıl değişiyor? İyi hale getirilebiliyor mu?
İyi bir sinüs dalgası resmi var ise ona göre ayarlıyayım. Ne görmem gerektiğini bilmediğim için boşa uğraşmış olmayayım abi.

Direk trafo çıkışları AC olarak 11.69 ve 11.71v

Şöyle bir sinyal görmen lazım:

1607623446027.png

7912 ve 7812 çıkışlarına bak. Muntazam olarak tam -12V ve +12V olması lazım.

Tamam o zaman buna odaklanmamız lazım. Devrenin o bölümü tam olarak şemaya uyuyor mu?
Abi Switchdeki 3'lü kabloyu yanlış bağlamışız. 2 Trimpot ayrı ayrı toprağa gideceğine birbirine kısa devre etmişiz. Şimdi Düzelttim Birazda ayar çektim. Durum aşağıdaki gibi.
1607626761298.png

Abi Switchdeki 3'lü kabloyu yanlış bağlamışız. 2 Trimpot ayrı ayrı toprağa gideceğine birbirine kısa devre etmişiz. Şimdi Düzelttim Birazda ayar çektim. Durum aşağıdaki gibi.
6494 eklentisine bak

Tamam şimdi sinüse benziyor :)

Şimdi spektrum analizör sayfasına bak bakalım. Tek bir kazık görene kadar "distortion" trimpotunu ayarla.

Bir de bu Multi VirAnalyzer'in profesyonel olanını kullan yav, sen artık profesyonel bir elektronikçisin, niye basit olanı kullanıyorsun ;)

Sol köşedekini yok edecek miyiz?
1607628547271.png

Bir de bu Multi VirAnalyzer'in profesyonel olanını kullan yav, sen artık profesyonel bir elektronikçisin, niye basit olanı kullanıyorsun ;)
Oraya geçince kendimi mühendis zannediyorum :D

Bir de frekansı 1 kHz yap. Şu anda 5 Hz üretiyorsun.

Bir de frekansı 1 kHz yap. Şu anda 5 Hz üretiyorsun.
1 kHz yaptım abi ama 22 kHz kademesinde yaptım ancak. Önceki 2 kHz kademesinde 400 den yukarı çıkamadım. Sanırım dc offset opamp!i takılı olmadığında gücü yetmiyor. Neyse abi şu resme göre bir daha tarif eder misin?

1607629855118.png

Şimdi benim sinyal jeneratör ile 1 kHz 2 Vpp sinüs üretip görüntüledim. Aynı ayarları deneyebilirsin.

1607630852041.png

Eğer spektrumun 0 noktasında bir pik varsa, bunun sebebi sinüsün bir DC bileşeninin olmasındandır. Bu durumda "symmetry" ayarı ile bunu ortadan kaldırman lazım. Onun dışındaki yerlerdeki pikler harmonik distorsiyondur ve "distortion" ayarı ile olabildiğince ortadan kaldırmaya çalış.

Forum kesintisinden dolayı pes ettim. İş çok uzadı. Arada kumbara için 3d çizimler yaptım. Bu ayarlara yarın sakin kafayla kaldığım yerden devam edeceğim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back