XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Bu turhost'a çok iyi diyorlar ve böyle sorun çıkıyor. Başka bir hosting'den sunucu kiralayıp geçebiliriz ama iyisi böyleyse diğerlerinden korkuyorum açıkçası :katil2:

Bu turhost'a çok iyi diyorlar ve böyle sorun çıkıyor. Başka bir hosting'den sunucu kiralayıp geçebiliriz ama iyisi böyleyse diğerlerinden korkuyorum açıkçası :katil2:
Her işletmede böyle sorunlar olur. Önemli olan kısa sürede sorunu giderip mağdur etmemeleri. Uzun zamandır forumda kesinti vardı akşamları 1-2dk lık. Eğer böyle devam edecekse firma değiştirmek mantıklı olacak.

Yatmadan şunu da atayım. Yarın üzerine konuşuruz :)

1607632180949.png

Yatmadan şunu da atayım. Yarın üzerine konuşuruz :)

6498 eklentisine bak

Evet spektrum DC offset olduğunu gösteriyor, ve voltaj ölçümlerine bakınca da 300 mV gibi bir asimetrinin olduğu görülüyor. Bunu "symmetry" ayarı ile giderebilmen lazım. Bir de çok az miktarda harmonik distorsiyon var (2 kHz ve 3 kHz de çok küçük pikler var) Bunları "distortion" ayarı ile artık ne kadar azaltabilirsen kardır, ama bir miktar mutlaka kalır, çünkü XR2206 nın zaten belirtilen THD'si %0.2

Ben çok uzun zaman önce kullanmıştım, sorunlarından dolayı vazgeçtim. Anladığım kadarıyla çok da değişmemiş.

Bir şey soracağım. Bu XR2206 nın datasheet'ini yanlış yorumlamadıysam pulse ve saw sinyal de üretiyor.
Bu iki özelliği neden koymamışlar acaba?
Biz bunları ekleyebilir miyiz?
Eğer gerçekten sağlıklı bir çalışma sistemini yakalarsak ben hem bu iki özelliği eklemek isterim hem de devreyi smd elemanlar kullanarak yeniden tasarlamak isterim. Bir kaç gündür çektiğim sıkıntılar bana bayağı birşeyler kattı gerçekten.

Bir şey soracağım. Bu XR2206 nın datasheet'ini yanlış yorumlamadıysam pulse ve saw sinyal de üretiyor.
Bu iki özelliği neden koymamışlar acaba?
Biz bunları ekleyebilir miyiz?
Eğer gerçekten sağlıklı bir çalışma sistemini yakalarsak ben hem bu iki özelliği eklemek isterim hem de devreyi smd elemanlar kullanarak yeniden tasarlamak isterim. Bir kaç gündür çektiğim sıkıntılar bana bayağı birşeyler kattı gerçekten.

Sanki zor olmayacak bunları eklemek. Bir tane daha DPDT switch ve ayrı çıkış BNC leri yeterli olur.

Sanki zor olmayacak bunları eklemek. Bir tane daha DPDT switch ve ayrı çıkış BNC leri yeterli olur.
Şemaya ekleme yapabilir misin abi? Üzerinden kalemle de çizsen olur. Gerisini ben hallederim. Yalnız önce elimizdekinin testlerini bitirip kabul edilebilir olduğunu görelim. Zira counter konusunda da ciddi şüphelerim var. Sanki doğru saymıyor gibi. Potları hızlı çevirince yetişemiyor filan gibime geliyor. Test edip göreceğiz.
Belki kodlara müdahale edip display yerine lcd de kullanabiliriz böylece Hz, kHz gibi ibareleri de ekleyebiliriz. Güzel proje olur.
Bide tamamlayıp @uyesercan 'a vermedik mi keyfinden yenmez :katil2:

Kaldığımız yerden devam.
Symmetry olayını hallettim abi. Geri kalan da ancak o kadar düzeliyor. Daha kurcalayınca sinüs dalgası bozuluyor. Distortion trimpotu tam açık bu arada.
Devamında ne yapayım?
1607702064638.png

Vay be şiir gibi sinüs olmuş :)

Şu anda Genlik ayarı çalışıyor olması lazım. Bir de kare dalga ve üçgen dalgayı gördüğünden emin ol. Bu DC offset ve distorsiyon ayarını da maksimum genlikte yap.

Şu anda Genlik ayarı çalışıyor olması lazım. Bir de kare dalga ve üçgen dalgayı gördüğünden emin ol. Bu DC offset ve distorsiyon ayarını da maksimum genlikte yap.
Abi dur kavramlar karıştı bende. Şunların karşılığını bir yazar mısın? :D
DC Offset = Genlik
Amplitude =
Distorsiyon =

Üçgende 3,5,7,9 ve 10kHz az ilersin de pikler var. Bunları trimpot ile düşürmeye kalkarsam sinüs tarafı bozulur.
Kare dalga çıkışında switch ile oynayarak sinüs yada üçgen görüyorum. Sanırım kare dalga çıkışı başka bacakta.
1607703108902.png

Kare çıkışı 11 nolu bacakmış. Orada işler biraz daha kötü görünüyor.

1607703456185.png

Kare ve üçgende o pikler olacak. Sakın sıfırlayayım deme. Sıfırlarsan sinüs olur zaten :D

Amplitude = Genlik
DC offset = sinyali komple yukarı aşağı kaydırma

Abi takayım mı opamp'i artık?

Abi takayım mı opamp'i artık?

Yav opamp'in tek işi çıkış sinyaline belli bir DC offset eklemek. O olmadan full herşey çalışıyormu emin ol. Genliği (Amplitude) sıfırdan maksimum değere ayarlayabiliyor musun? frekansı sıfırdan maksimuma ayarlayabiliyor musun? Bunları hem sinus hem kare kem de üçgen için yapabiliyor musun? Bunlar tamam ise opamp'leri takabilirsin :D

Yav opamp'in tek işi çıkış sinyaline belli bir DC offset eklemek. O olmadan full herşey çalışıyormu emin ol. Genliği (Amplitude) sıfırdan maksimum değere ayarlayabiliyor musun? frekansı sıfırdan maksimuma ayarlayabiliyor musun? Bunları hem sinus hem kare kem de üçgen için yapabiliyor musun? Bunlar tamam ise opamp'leri takabilirsin :D
Amplitude potu hiç çalışmıyor. Hiç etkisi yok.
300kHz sinüs de durum bu;
1607713868765.png

Opamp aynı zamanda amplitude yapmıyor mu?

Bunun simülasyonunu Falstadda yapacağım. Nerede hangi sinyal olması lazım daha rahat görülür. İlk sayfalarda bir devre şeması vardı, hala geçerli mi o?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back