Boeing 737-800 MCP Panel MSFS20 Güncellemesi

Eee bunda transistörün base ini Emiterden 5V çıkacak kadar açıyor. Lineer regülatör dururken neden transistörden çıkacak voltaja güveneyim ki?
Ya cihazım fazla akım çekip voltajı çökertirse? O zaman ne olacak?

Burada transistör emiter takipçisi olarak kullanılıyor. Çıkış voltaj her zaman baz voltajından 0.7V aşağıda olacak. Çıkış voltajı çökerse baz voltajı da aynı oranda çökecek.

Tabi genede regülatörün feedback'i doğrudan çıkıştan alması kadar iyi bir regülasyon olmaz, ama senin işini görür. Tek sorun, bazı akımının sınırlandırılmaması. Baza bir direnç konması gerekiyor gibime geliyor.

Ben eniyisi üşenmeyeyim gideyim PNP transistör alayım.
BD440 seçtim. 60V 4A değeri var. Şuanki devrem için yeterli görünüyor. Sadece bunun base direncini hesaplamayı bilmiyorum. Birde bu direnç wattlı mı olmalı?

Ekran görüntüsü 2024-03-04 131100.png

Ekran görüntüsü 2024-03-04 132231.png

Ekran görüntüsü 2024-03-04 132653.png

İlla 7805 ten akım çekmek istiyorsan. Yine npn le yapabilirsin. Biraz düşün kendin bulabilirsin bence.

Datasheet'te seçilen değer uygundur Gökhan. Direnç 3 Ohm, gücü de yarım watt olsun.

İlla 7805 ten akım çekmek istiyorsan. Yine npn le yapabilirsin. Biraz düşün kendin bulabilirsin bence.
Düşünmek istemiyorum. Projeyi bitirmek istiyorum. :katil2:
Projelerimi bitirmek istiyorum. Odamı temizleyemiyorum. Her taraf parça pinçik proje dolu.
Projeleri bitirip bahar temizliği yapacağım. Biraz çeki düzen vermem lazım odaya.

Taze çıktı. Ellemeyin, yanarsınız. Az soğusun. :katil2:

20240304_182547.jpg

Transistörü soğutmak için yakışıklı bir soğutucu da
kullanmak lazım. Yaklaşık 10W soğutucuda harcanacak.

Neden LM2596 veya benzeri bir regülatör kullanmadınız?

Ek:
Büyük 7 segment ve/veya adetli display kullanırken;
TPIC6B595 veya benzeri sürücüler kullanmak daha
uygun. Display 12V ile bile sürülebilir. Regülatör
sorunu çıkmaz ortaya.
Ayrıca, tüm display mcu üç pini ile sürülebilir.

Son düzenleme:
Transistörü soğutmak için yakışıklı bir soğutucu da
kullanmak lazım. Yaklaşık 10W soğutucuda harcanacak.

Neden LM2596 veya benzeri bir regülatör kullanmadınız?
Bu soğutucu yeter herhalde.

LM2596 çok kullanmadığım bir entegre olduğu için hiç aklıma gelmedi. Elimde de vardı entegresi aslında.

20240304_185649.jpg

20240304_185634.jpg

Yetebilir belki. Ancak; 13W 24W verip, 3W 10W kullanmak
pek ekonomik değil bence.

Son düzenleme:
Yetebilir belki. Ancak; 13W verip, 3W kullanmak
pek ekonomik değil bence.
Valla ne yalan söyleyeyim, hiç hesap kitap yapmadım. O da aklıma gelmedi. Ne verip ne yakacağım filan. Acemiyim hala. Öyle detayları düşünemiyorum. :)

Aslında ben de hesap hatası yapmışım.
12V, 2A, 24W giriş gücü.
5V, 2A, 10W çıkış gücü.
13-14W civarı transistör üzerinde harcanacak. 3W transistör kendi üzerinde
ısı transferi yapsa geriye 10W kalır.
Soğutucu çok açaip şart.

Bir test edeyim de olmazsa daha müsait bir zamanda hesapayarak tekrar yaparız.

Bazı şeylerin faydasını görme vakti. :D
#UT207B

20240304_235249.jpg

Şimdi bir kaç test yaptım.
Son yaptığım 5v regülatör displayleri, enkoderleri, uln2003 leri ve led dimmeri olan arduino pro miniyi besliyor.

Sadece displayleri aktif edip mümkün olan bütün segmentleri yakacak şekilde ayarladım. Bu şekilde 500mA çekiyor ve yaptığım regülatörün soğutucusu 60 dereceye kadar ısınıyor.

20240305_002654.jpg

Daha sonra dimmeri de aktif ederek toplam akımı ve sıcaklığı ölçtüğümde 940mA akım çektiğimi ve 73 dereceye kadar ısındığını gördüm.

Muhtemelen daha fazla ısınacaktı ama riske etmemek için aydınlatma ledlerini kapadım.

20240305_002846.jpg

Çekilen amper de bir sıkıntı var sanki.
Biz 2A üzerinde diye bir tahminde bulunmuştuk. Üstelik yanlış hatırlamıyorsam aydınlatma ledlerini de dahil etmemiştik.

Sadece 6 tane 7 segment 330 x 6 = 1980 mA çeker diye hesapladık. Ama sende segmentlerim tamamı yanmıyor. Yanması için tüm rakamlar 8 olacak bir de "nokta" da yanık olacak.

Bir de sen pens ile ORTALAMA akımı ölçüyorsun. Pens, çekilen akım piklerini göremiyor.

Ek:
Büyük 7 segment ve/veya adetli display kullanırken;
TPIC6B595 veya benzeri sürücüler kullanmak daha
uygun. Display 12V ile bile sürülebilir. Regülatör
sorunu çıkmaz ortaya.
Ayrıca, tüm display mcu üç pini ile sürülebilir.
Kullandığım uçak yazılımı sadece Max7219 ve TM1637 destekliyor.
Ben Max7219 kullanıyorum. Bu entegre direk 7 segment display sürmek için. İstediğim sayıda ek yaparak kullanabiliyorum. Bu entegre de MCU dan 3 pin ile çalışıyor.

Bir de sen pens ile ORTALAMA akımı ölçüyorsun. Pens, çekilen akım piklerini göremiyor.
Ben buna ısı için bir çare düşüneyim. Artık gerisi önemli değil.
Şu stepdown lardan kullansaydık o da mı ısınırdı abi?

LM2596 DC -DC Step Down Converter 3 Amper

Direnci düşür. Bunu yaparsan 7805 den daha fazla akım akmasını sağlamış olusun. Bd440 alabileceğin maksimum yük veri sayfasına göre 25⁰c de 36W, 75⁰c de 20W civarı.

Lineer ile kıyasladığında çok daha az ısınır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,971
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back