O zaman şöyle yapalım: Bende 0402, 0603, 0804 komponentler var. Sende 1206 var herhalde. Ben 0804 e göre çizeyim. Bu da biraz küçültür PCB'yi. Sen de 1206 ya göre çiz.

İşte o yüzden opsiyonlu yapalım diyorum :) İsteyen karbon pot kullansın gene, onun için de ayak izi olacak.
Tek pad koyalım standart pot için. İsteyen bunu kablo ile standart potun padine lehimlesin.

Tek pad koyalım standart pot için. İsteyen bunu kablo ile standart potun padine lehimlesin.

O zaman gene mesafeli yapalım ama. Aralarında 5 cm mesafe olsun. Böylece potu çok kısa bir kablo ile doğrudan lehimleyebilsin, parazitik kapma minimum olsun

Trafo sonunda geldi

1708794220483.jpeg

1708794233025.jpeg

50 hz bu tip trafolarda sol üst ve sağ alttan sıra boyunca kaynak işlemi yapıyor bazı ustalar. Bunun zırılmada sesini zamanla geciktirdiği söyleniyor. Bilgi vermek istedim. Aşağıda sağ üstte görülüyor. Sipariş ederken isteyin bence.

F0503916-01

Şemada bazı değişiklikler yaptım

* Opamp besleme regülatöründe 36 V yerine 33 V zener koydum. Zener akımını nispeten küçük tuttuğumuz için zener voltajı giriş voltajı yüksek ise biraz yukarı doğru ilerliyor. Mesela maksimum voltajda 39 V ları görebilir. O yüzden 33 V koydum ki yukarı doğru bir marjımız olsun. Ayrıca zener gücünü ve ona bağlı direncin gücünü de belirttim.

* R2 nin gücünü belirttim.

* Devrenin ana şasesini doğrultucunun eksi çıkışı olarak tanımladım.

* Kullanılan MC34071 in SOIC-8 paketinde olanını kullanacağız. Bunun sebebi fiyat ve bulunulabilirlik. DIP8 pakettekinin en ucuz fiyatı 100 TL ve sadece bir satıcıda var Türkiye'de. Ama SOIC-8 in fiyatı 25 TL ve birçok yerde var. Bu tabi soket kullanma imkanımızı ortadan kaldıracak, ama 225 TL fiyat tasarrufu için bence değer.

* R11 e paralel bir R24 direnci koydum. Bununla R11'e ince ayar çekeceğiz. R11 in simulatör sonuçlarına göre 25 k olması gerekiyor. 330 k R24 ile bunu elde edebiliyoruz.

* Q2 yi 2SD882 olarak değiştirdim. O transistörden geçen akım, soğutucu kullanmayı gerekli kılacak, o yüzden uygun pakette olan bu transistörü koydum. Ayrıca 2N2219 un voltaj dayanımı da mevcut yerdeki kullanımına uygun değil idi.

* D10 diyodunu kaldırdım. Ne işe yaradığı belli değil, muhtemelen bir işe yaramıyor.

1708868476098.png

Şemada bazı değişiklikler yaptım

* Opamp besleme regülatöründe 36 V yerine 33 V zener koydum. Zener akımını nispeten küçük tuttuğumuz için zener voltajı giriş voltajı yüksek ise biraz yukarı doğru ilerliyor. Mesela maksimum voltajda 39 V ları görebilir. O yüzden 33 V koydum ki yukarı doğru bir marjımız olsun. Ayrıca zener gücünü ve ona bağlı direncin gücünü de belirttim.

* R2 nin gücünü belirttim.

* Devrenin ana şasesini doğrultucunun eksi çıkışı olarak tanımladım.

* Kullanılan MC34071 in SOIC-8 paketinde olanını kullanacağız. Bunun sebebi fiyat ve bulunulabilirlik. DIP8 pakettekinin en ucuz fiyatı 100 TL ve sadece bir satıcıda var Türkiye'de. Ama SOIC-8 in fiyatı 25 TL ve birçok yerde var. Bu tabi soket kullanma imkanımızı ortadan kaldıracak, ama 225 TL fiyat tasarrufu için bence değer.

* R11 e paralel bir R24 direnci koydum. Bununla R11'e ince ayar çekeceğiz. R11 in simulatör sonuçlarına göre 25 k olması gerekiyor. 330 k R24 ile bunu elde edebiliyoruz.

* Q2 yi 2SD882 olarak değiştirdim. O transistörden geçen akım, soğutucu kullanmayı gerekli kılacak, o yüzden uygun pakette olan bu transistörü koydum. Ayrıca 2N2219 un voltaj dayanımı da mevcut yerdeki kullanımına uygun değil idi.

* D10 diyodunu kaldırdım. Ne işe yaradığı belli değil, muhtemelen bir işe yaramıyor.

31006 eklentisine bak
R11 i neden direk 25K kullanmıyoruz abi?

Çıkış için şöyle banana soket kullansak nasıl olur? Doğrudan PCB ye lehimlenecek ve ön panelden o şekilde çıkacak. Buradaki amaç, aradaki gerilim düşünümden kaynaklanan regülasyon hatasını gidermek.

1708872231320.png

O zaman ona özel kutu yapmak gerekir ki sağlıklı değil. Banana jackı devreye lehimleyeceğimiz için kutuya sabitleyemeyeceğiz demektir. Probları tak çıkar yapa yapa koparırız jackı

Jack'leri ön panele sabitleyeceksin işte. Tabi PCB yi tutmak için o yeterli olmaz. PBC yi ayrı bir sistemle tuttururuz gene.

Abi hem ön panele sabitleyip hem nasıl lehimleyeceğiz?
Önce lehimlesek panel deliğinden geçiremeyiz, önce panele sabitlesek lehim yapmak zor olur. Yani imkansız değil tabide uğraştırır gibime geliyor.

Hmm evet doğru söylüyorsun. O zaman bunun vida ile PCB ye bağlananı bakmak lazım. Özdisan'da yok ...

Gerçi deliği büyütüp bağlayabiliriz ama hazır vidalısını bulursak daha iyi.

Şöyle birşey buldum. Fiyat da uygun

1708874330679.png

Şöyle birşey buldum. Fiyat da uygun

31012 eklentisine bak
Panele delik acarken cok dikkatli olmak, onceden mutlaka merkez isaretlemesi yapmak gerek. Delikler kayarsa oturtmak cok zor olur bunu.

Şu kutular var piyasada. Ön panelinde de hazır PCB bağlamak için yerler var.

1708874966725.jpeg

1708875023343.jpeg

PCB yi şöyle yerleştirsek. Bananalar altta doğrudan PCB ye sıkılacak. Potansiyometreler için de PCB de büyük bir delik olacak oradan geçecek. Kısa kablolarla da bağlanacak devreye. Üst tarafa da dijital göstergeler konur. Tabi bu kutu tamamen opsiyonel. İsteyen aynı PCB yi gider farklı bir kutuya monte eder.

DSC00400.JPG

Bu kutunun yatay versiyonunuda çıkartmışlar. Geçen gözüme çarptı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back