0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Devreyi aşağıdaki şekilde değiştirdim. Aşağıda işaretli olan şeyler dışında da değişiklikler var. regülasyon referans voltajını 9.3 V dan 8.3 V a düşürdüm. Bunun için D8'i 5.1 V yerine 4.7 V zener yaptım. Regülasyon devresi kazancını yeni duruma göre ayarladım. Ayrıca R13 ile pass transistörünün çalışma noktasını yeni duruma göre ayarladım. Şu anda görüldüğü gibi 30 V' da 3 A alıyoruz. Giriş voltajı 32 VAC.

Voltaj ayarı çalışıyor, ama akım ayarını daha test etmedim.

1612697753398.png

Özdisandan umudumu kestim. Ne arasan yok. Stokta olmayıp da listede gösterilenleri çıkarsan site bomboş kalır.
Aliexpress'e yöneldim. MJ15003 baktım. Ve bir ilan buldum. Satıcıda bir çok TO-3 kılıf ve ORJINAL olduğunu düşündüğüm entegreler var. Bazı yorumlarda da gerçekten orjinal olduklarını yazanlar var. MJ15003 için en az 4 adet satıyor ve 190tl istiyor. Tanesi ortalama 50TL ye geliyor. Eğer bana ortak çıkmak isteyen olursa 2'şer adet paylaşabiliriz. Olmazsa satıcıya mesaj yazıp 2 adet satması için çabalayacağım.

Özdisandan umudumu kestim. Ne arasan yok. Stokta olmayıp da listede gösterilenleri çıkarsan site bomboş kalır.
Aliexpress'e yöneldim. MJ15003 baktım. Ve bir ilan buldum. Satıcıda bir çok TO-3 kılıf ve ORJINAL olduğunu düşündüğüm entegreler var. Bazı yorumlarda da gerçekten orjinal olduklarını yazanlar var. MJ15003 için en az 4 adet satıyor ve 190tl istiyor. Tanesi ortalama 50TL ye geliyor. Eğer bana ortak çıkmak isteyen olursa 2'şer adet paylaşabiliriz. Olmazsa satıcıya mesaj yazıp 2 adet satması için çabalayacağım.

Aliexpress'dekilerin içi boş olma ihtimali yüksek. Koca Türkiye'de nasıl olmaz bu transistör yav?

Aliexpress'dekilerin içi boş olma ihtimali yüksek. Koca Türkiye'de nasıl olmaz bu transistör yav?
Abi şimdi çıkıp bizim buradaki elektronikçiye gitsem yine bulurum da sorun sağlamını bulmak. Türkiyede özdisan dan başka güvenilir tedarikçi var mı? Varsa oraya bakayım. Ayrıca opamp da bulalım yav. Niye 24v regületöre takla attırıyoruz ki. Sonuçta tl081 de yok özdisanda. Yani var da smd olarak var. almak istesek yine ordan burdan içi boş alacağız.

2N3055 niye istemiyorsun?

Benim yaptığım son mod ile besleme voltajı 36 V ve üzeri olan her türlü opamp kullanabiliriz artık.
O zaman özdisan da opamp da bul liste oluşturayım abi. Benim Kafam basmıyor bu opamplara. Girip bakıyorum max 15v yazıyor ama siz diyorsunuz ki 40v. Sonra gidip datasheet'in içinde 40v yazan bir yer arıyorum bulamıyorum :D

Ayrıca diyotları da köprü diyot yapalım. Boşuna yer kaplamasın pcb de.

Ne biliyim. MJE15003'ü çok övüyorlardı. Zaten kafa kalmadı ki. 2 gündür opamp aramaktan.

Lineer regülatörde pass transistörü bir emiter takipçisi olarak çalışır. Kazanç yoktur, sadece fazladan akımı üzerine alıyor. Bu durumda MJ nin sağlayacağı bir avantaj göremiyorum. MJ daha yüksek voltajlı. Eğer 80 V çıkışlı bir güç kaynağı yapıyor olsaydık, 2N3055 artık olmazdı. Gerçi 80 V yapıyor olsak bu sefer de kademeli yapardık gene 2N3055 ile idare edebilirdik :D

Hatfon da 65tl mj15003
Ama iki tane alana kadar, 90tl lık mj10042 modül transistör de incelenmeli bence
Ben iki tane 2n 3771 kullandım. Soğutucum çok büyük değil ama, 5 amper de sıkıntı yok.Fiat şu anda 18.5 lira

Son düzenleme:
Hatfon da 65tl mj15003
Ama iki tane alana kadar, 90tl lık mj10042 modül transistör de incelenmeli bence
Ben iki tane 2n 3771 kullandım. Soğutucum çok büyük değil ama, 5 amper de sıkıntı yok.Fiat şu anda 18.5 lira
Timur abi bir testlerini bitirip şemayı paylaşsın da bakalım duruma.

Kusura bakmayın. Hatfon un Sitede fiyatlar %5 civarı yükselmiş. Demek bu işler artık böyle.Sabah başka, akşam başka fiyat.Takip etmiyorum ama, sanırım döviz kuru.

Kusura bakmayın. Hatfon un Sitede fiyatlar %5 civarı yükselmiş. Demek bu işler artık böyle.Sabah başka, akşam başka fiyat.Takip etmiyorum ama, sanırım döviz kuru.
Artık e ticaret sitelerinin çoğu dolara göre güncelliyor kendini. Yalnız dolar yükselirken fiyatlar otomatik yükselirken dolar düştüğünde aynı oranda düşmüyor.

@taydin abi şemanın son halinin mikrocap dosyasını paylaşır mısın? Biraz kurcalayayım.

Trafoya otomatik vites ekleyecekti projede. :D Biraz erken olmadı mı?

Son hali ekte. Voltaj regülasyonu ve ayarı çalışıyor. Akım limitlemeyi test etmedim daha.

Ekler

• 0-30v_1.cir
    35 KB · Görüntüleme: 102

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back