0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Timur endüktif yük bağlayıp, çıkararak da deneyebilirmisin ?

Şimdi fanı kapattım, hala 3 A çekmeye devam ediyorum ve hala ısınma yok.

Timur endüktif yük bağlayıp, çıkararak da deneyebilirmisin ?

Motor bağlamayı deneyebilirim ama bir sorun çıkmasını beklemiyorum. Çıkışta ters EMK ya karşı koruma diyodu var zaten.

10mf elimde yok. Almam lazım da bu direnci, devreyi 30v yaptığımızda tekrar değişmemiz gerekecek mi acaba?

Şu anda girişe en fazla 20 V vererek bütün testlerimizi tamamlayalım. Sonraki aşamada voltaj yükseltmeyi yapacağız. Yalnız yaptığımız tüm değişiklikleri iş bitiminde nerede özetleyelim? Yeni bir konu açıp o konunun ilk mesajında değişiklik özetini de tutsak iyi olur.

Opampları besleyen zenerler ve bildiğim kadarıyla o zenerlerin orda bulunan 82 ohm direncin çok ısındığını okumuştum.

Sizde durum nasıl? Opamp beslemelerindeki zenerler ve o bölgedeki düşük omajlı dirençte ısınma varmı?

Evet şemada R2 nin şu anda sıcaklığı 100 °C gibi. O direncin gücünü artırmakta yarar var. Ama daha önemlisi, köprü diyotlar 140 °C, bunları daha yüksek kapasiteliler ile değiştirmek lazım.

Pass transistörü de 52 °C. Ama tabi şu anda çıkış voltajı maksimumda, yani transistör rahat. Minimum voltajda muhtemelen fan soğutma gerekecektir.

Zaten bu devre revize edildiğinde bence,

2 adet karttan oluşmalı.

1. kart güç katı olup üzerinde uygun köprü diyot , filtre kapasitörü , güç transistörleri ve çıkış terminalleri olmalı.
2. kart ise kontrol kartı olmalı. Bu kontrol kartı şu an kullanılan kart olacak. ( satın alınan kart )

İki kart birbiri arasında kontrol kartı için besleme sağlamalı , kontrol kartıda güç katı için çıkış vermeli.

Güç devresi satın alınan kart üzerinden geçmemeli. O kart buna uygun olduğunu düşünmüyorum. dizaynı gereği 3 ampere kadar kullanılabilir gibi. Biz daha fazlasını düşündüğümüz için onu bu şekilde revize etmek sanki daha mantıklı.

Şu anda 19.40 VAC giriş voltajı altında maksimum 17.40 VDC temiz çıkış alabiliyorum. Aynı şartlar altında simulatör ile denediğimde, en fazla 17.85 VDC çıkış alabiliyorum. Gene gerçek ile simulasyon birbirine oldukça yakın çıkıyor. Bu iyi :tamam2:

1612624999943.png

Şu anda girişe en fazla 20 V vererek bütün testlerimizi tamamlayalım. Sonraki aşamada voltaj yükseltmeyi yapacağız. Yalnız yaptığımız tüm değişiklikleri iş bitiminde nerede özetleyelim? Yeni bir konu açıp o konunun ilk mesajında değişiklik özetini de tutsak iyi olur.
Bu konu uzun zamandır benim kafamı meşgul ediyor. Henüz bir cevap bulamadım. Bir konu açıyoruz proje kapsamında, konu yorumlarda uzayıp gidiyor. Aslında bu çok güzel bir şey ama aynı projeyi yapmak isteyen adam 20-30 sayfa okumak zorunda kalıyor. Haliyle üşeniyor. Ayrı bir konu açsak bu sefer proje orada detaylar burada kalır. Bana en mantıklısı Aynı konunun birinci mesajını gelişme kaydettikçe editlemek geliyor. Böylece proje bittiğinde yapmak isteyen kişi 1.Mesaj da tüm adımları görecek ve uygulayacak, kafasına takılan bir şey olursa da yorumlara bakacak. Hatta attığımız adım ile ilgili konu içindeki mesajın linkini de 1.mesaja ekleyebiliriz.

Bu konu uzun zamandır benim kafamı meşgul ediyor. Henüz bir cevap bulamadım. Bir konu açıyoruz proje kapsamında, konu yorumlarda uzayıp gidiyor. Aslında bu çok güzel bir şey ama aynı projeyi yapmak isteyen adam 20-30 sayfa okumak zorunda kalıyor. Haliyle üşeniyor. Ayrı bir konu açsak bu sefer proje orada detaylar burada kalır. Bana en mantıklısı Aynı konunun birinci mesajını gelişme kaydettikçe editlemek geliyor. Böylece proje bittiğinde yapmak isteyen kişi 1.Mesaj da tüm adımları görecek ve uygulayacak, kafasına takılan bir şey olursa da yorumlara bakacak. Hatta attığımız adım ile ilgili konu içindeki mesajın linkini de 1.mesaja ekleyebiliriz.

O zaman şunu yapalım: Bu konu anket konusuydu. Anket sonucunun belli olduğu yerden itibaren olan mesajları yeni bir konuya taşıyalım. Sonra da o konunun ilk mesajını sonradan özet ekleyecek şekilde yazalım. Ne dersin?

Köprü diyotlar üzerinde forward yönde düşen voltaj oldukça yüksek, 1.1 V gibi. Muhtemelen simulatörde daha düşük varsayılıyor. Aradaki fark bundan olabilir.

a.png

O zaman şunu yapalım: Bu konu anket konusuydu. Anket sonucunun belli olduğu yerden itibaren olan mesajları yeni bir konuya taşıyalım. Sonra da o konunun ilk mesajını sonradan özet ekleyecek şekilde yazalım. Ne dersin?
Bu konu anket konusu değil abi. Ben anket sonucu belli olunca, bu konuyu açıp demonte güç kaynağı tasarımı diye başlık açtım. Yani bu konu aslında proje konusu. 1.mesajı editlememiz yeterli gibi.

Bu konu anket konusu değil abi. Ben anket sonucu belli olunca, bu konuyu açıp demonte güç kaynağı tasarımı diye başlık açtım. Yani bu konu aslında proje konusu. 1.mesajı editlememiz yeterli gibi.

İlk mesaja bir özet yazdım Gökhan. İlk mesajın geri kalan kısmında bu özete göre bir değişiklik yapmak istersen yap.

İlk mesaja PCB nin montajsız resmini, eğer varsa PCB kodunu de eklermisiniz (Bu devre bende de var bende güncelleyeceğim )

Çıkışta 17.40V 3A alarak ~50W alıyorum diye sevinmeyin. Giriş çıkışa oldukça yakın elbette ısınma az olacak.

Madem süper çalışıyor her şey bir de bu deneyi 5V 3A alırken yapsanıza? Ne kadar heyecanlandığını görelim devrenin :)

Dip Not: Transistör bozulursa suçlusu ben değilim.
Dün yazmıştım. 6V 3A 15dk kadar çektim ve dahada uzun süre çalıştırabilirdim. Transistör ısındı. İyi bir soğutmayla hiç sorun olmadı. Bana kalırsa bu durumda da süper çalışıyor.

Çıkışta 17.40V 3A alarak ~50W alıyorum diye sevinmeyin. Giriş çıkışa oldukça yakın elbette ısınma az olacak.

Madem süper çalışıyor her şey bir de bu deneyi 5V 3A alırken yapsanıza? Ne kadar heyecanlandığını görelim devrenin :)

Dip Not: Transistör bozulursa suçlusu ben değilim.

Bu mesajın tonunu hiç beğenmedim. Bir katkı sağlamaktan ziyade, başarısız olsun da "ben size demiştim" diye sevinmek isteme tonu var.

Şimdi LM741'in datasheet'ine baktım da, 44 V a kadar çalışıyor :D Yani mevcut opamp'i çıkarıp bunu taksak otomatik olarak bize daha yüksek voltaj ile çalışma olanağı verecek. elimde 3 tane varsa deneyeceğim şimdi.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back