Arduino Pro Mini ile LED Dimmer Devre Yapma

Eğer UNO ile programlıyorsan bu uyarı önemli, çünkü UNO bir USB porttan beslenecek. Osiloskop da bir USB porttan beslenecek ve bu iki USB portun da şaseleri aynı olacak (şebeke toprağı). O yüzden bu yapıda osiloskop şasesini SADECE şaseye bağlayabilirsin. Başka bir noktaya bağladığın anda o noktayı şaseye kısa devre etmiş oluyorsun.

Ama daha sonra pro miniyi tamir edip onu güç kaynağı ile beslemeye başladığında artık bu sorun yok. Bu durumda pro mini tamamen şebekeden izole oluyor.

Harici adaptörle de beslense , herhangi bir anda programlamak için ki gayet normal durum , pc ye bağladığınız anda şaseler ( ground ) ortak olur yani probun şasesi devrenin şasesine bağlı olmadığı sürece her an kısa devre tehlikesi var.
Benzeri tehlikeden dolayı osiloskoplar şebekeden izole edilir ( mesela trafo ile ).
Benzeri şekilde çift prob çalışırken farklı devre ve beslemelerin olduğu ölçümlerde prob şaseleri ortak olmayan osiloskop kullanılmalı.
Ben anlamam illede kullanmak istiyorum derseniz differential prob kullanacaksınız.
Çoğu zaman osiloskoptan pahalı şeylerdir.
Çok yüksek giriş dirençli olan aktif problarda kısa devre tehlikesi ( hem canlı uç hemde ground megaOhm lar mertebelerinde giriş dirençleri ) olmaz ama devre tekniği açısından temas kurulmuştur , duruma göre dikkat etmek gerekir.

Buradaki örnekte kesin izolasyon için tek çare osiloskop için farklı bir laptop kullanmak ve bu laptopun başka ortak bağlantısı olmadığından emin olmak.
@Gökrtl için aşırı tedbirler , sürekli uğraştığı işler değil.
Prensip edinecek her şeyden önce probun şasesini devrenin şasesine bağlayacak .
Zaten osiloskop ölçü aleti değildir , aralara bir yerlere Voltmetre gibi dalmaya gerek yok.
ve Bir yerlerden kolay para geldiğinde bir tablet alacak ...:)

Ek :
Girişi çıkışa telle bağlaman gerekmezdi.
Vcc yazan yer zaten devrenin besleme ucu oradan bağlasan yeter , ve ya aşırı olmamak şartıyla oradan başka yere 5 Volt besleme alabilirsin mesela sensörler için gibi .
Gerçi yaptığın şekilde kullanılırsa girişteki ters bağlama koruma garantisi olan diyodu kullanmış olursun.

Son düzenleme:
Türkiye'de osiloskobun toprağını iptal edip kullanmak çok yaygın, biliyorum, ama bu da çarpılma tehlikelisidir. Ayrıca osiloskop üreticileri, cihazın topraksız, yüzer vaziyette kullanılmasına göre performans garantisi vermezlar. Artık ne çıkarsa bahtına :)

O yüzden doğrusu, üzerinde çalışılan cihazın şebekeden izole edilmesi, osiloskobun olması gerektiği gibi topraklı bir prize bağlı olması.

Tek 1 tane ledim eksik devreyi toparlayamıyorum ve yarın pazar. her yer kapalı :D

:)
Barış diyordu hayır anlamadın asıl semt nire ??
Belki led bulabileceğin bir yer yazacaktım :rolleyes::)

:)
Barış diyordu hayır anlamadın asıl semt nire ??
Belki led bulabileceğin bir yer yazacaktım :rolleyes::)
Abi bırak beni uyuyayım ya. Sabah 7 de kalkacam. Bu saatlerde basmıyor benim kafa ince detaylara.
Şuan önüme 1 çuval led koysan dönüp bakmam
Sabah ola hayrola :D :D

Sen bilirsin toplayamıyorum diye ağlayınca ..
Neyse sağlık olsun , eskiden hatırladığım star elektronik yeni sanayi şubesi pazar günleri de açık oluyordu. :rolleyes: şansını deneyebilirsin.

En son çalışan kaynak kodu nedir Gökhan?

Kod:
#define led 3 // 3 nolu dijital pwm pine "led" isimini veriyoruz.
#define pot A0 // A0 nolu Analog pine "pot" ismini veriyoruz.

void setup() {

}

void loop() {
  int deger = analogRead(pot); // "değer isminde değişken oluşturup "pot" tan gelen veriyi içine aktarıyoruz.
  deger = map(deger,0,1023,0,255); // Analog olarak gelen 4 bitlik veriyi dijital pin için 1 bit olarak değiştiriyoruz.
  analogWrite(led,deger); // "led" değişkenine "değer" içindeki 1 bitlik veriyi yazdırıyoruz.

}

Hmm o zaman bu şu anda 8 bit PWM yapıyor. O yüzden de ayarlamanın neredeyse tamamı potansiyometrenin en alt sınırında gerçekleşiyor. 16 bit yaparsan çok daha geniş bir potansiyometre alanında ayara izin vermesi lazım.

Hmm o zaman bu şu anda 8 bit PWM yapıyor. O yüzden de ayarlamanın neredeyse tamamı potansiyometrenin en alt sınırında gerçekleşiyor. 16 bit yaparsan çok daha geniş bir potansiyometre alanında ayara izin vermesi lazım.
Nasıl yapılır?

Örnek kod araştır biraz. O örnek üzerinden gidelim.

Örnek kod araştır biraz. O örnek üzerinden gidelim.
Abi eninde sonun da rakamı dijital pinden çıkması için 1 bite düşürmeyecek miyiz? Bir yerde okumuştum dijital pinden sadece 1 bitlik rakam çıkıyormuş.

Burada bit sayısı önemli değil. O bitin ne kadar süre 0 ne kadar süre 1 olduğu. Şu anda senin PWM çıkışı şöyle (50 mV giriş için). Frekans 490 Hz ve şu anda duty cycle da %0.5 gibi. 490 Hz sinyalin peryodu 2 ms. 8 bit PWM ile bunu 256'ya bölüyorsun, yani her adım 8 µs.

Ama eğer 16 bit PWM yaparsan her bir adım 0.03 µs, çözünürlük 256 kat artıyor. PWM parlaklık kontrolünde de önemli olan %0 - %2 duty cycle arasında fazla adımın olması, orada parlaklık en belirgin değişiyor. Şu anda 8 bit PWM ile orada senin birkaç adımın varken, 16 bit PWM ile yüzlerce adım olacak.

a.png

Burada bit sayısı önemli değil. O bitin ne kadar süre 0 ne kadar süre 1 olduğu. Şu anda senin PWM çıkışı şöyle (50 mV giriş için). Frekans 490 Hz ve şu anda duty cycle da %0.5 gibi. 490 Hz sinyalin peryodu 2 ms. 8 bit PWM ile bunu 256'ya bölüyorsun, yani her adım 8 µs.

Ama eğer 16 bit PWM yaparsan her bir adım 0.03 µs, çözünürlük 256 kat artıyor. PWM parlaklık kontrolünde de önemli olan %0 - %2 duty cycle arasında fazla adımın olması, orada parlaklık en belirgin değişiyor. Şu anda 8 bit PWM ile orada senin birkaç adımın varken, 16 bit PWM ile yüzlerce adım olacak.

5040 eklentisine bak
Gerekli araştırmayı eve geçince yapacağım ama konuya vakıf olmadığımdan kafamda oturtamıyorum. İlk önce şunu anlamam gerek.
Biz Analog girişten 4 bit okuyabiliyoruz, digital pinden 1 bit çıkabiliyoruz. Benim cahil kafayla ikisini toplasak 5 bit ediyor. 8 biti nerderen bulduk? Önce bunu anlamam lazım. :)

Ben konuda kayboldum. Bastan transistor ile akim ayari dusunulurken neden bu kadar zahmete girildi?

Zahmetlik bir durum yokki. Tr ile de olur ama zaten gücümüz az(5v). Mosfet hiç güç sarfetmiyorken neden tr kullanalım? Kodlama da zaten 2 satır bişey.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back