Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Yani akım sınırlama doğru çalışsa da led doğru göstermeyebilir. Bunun sebebi de devreyi beslediğin voltajın değişken olması
Yani bu ledin doğru çalıştığını varsayarsak bir bakıma kısa devre koruması olarak takip edebilir miyiz?

Druma göre evet yada hayır. Kısa devreden ne anladığına bağlı.

Kabloları birbirine değdirirsin kısa devre olur ve led yanar. Bu kısa devredir.

12v 100w bir lamba bağladığını düşün. 12 voltta kabaca 8 amper çeker ve bu ledi yakar ama kısa devre değildir.

Druma göre evet yada hayır. Kısa devreden ne anladığına bağlı.

Kabloları birbirine değdirirsin kısa devre olur ve led yanar. Bu kısa devredir.

12v 100w bir lamba bağladığını düşün. 12 voltta kabaca 8 amper çeker ve bu ledi yakar ama kısa devre değildir.
Şunu anlamaya çalışıyorum; bu devrede kısa devre koruması var mı? Yanş çıkışı birleştirdiğim de devre kendini koruyor mu?

Ledin doğru çalışması için bir fikrim var ama ne kadar gerekli emin değilim.
Devrede 3 kadememiz var. Her kademe için opamp çıkışına ayrı direnç bloğu yapıp bc547 ekleriz. Ve arduinoya deriz ki şu kademede çalışırken, opamp çıkışını şu tr ye yönlendir. Böylece o tr'nin devamındaki direnç bloğu kullanılarak ledin doğru çalışması sağlanır.
Böyle bir müdahaleye gerek var mı sizce?

nu anlamaya çalışıyorum; bu devrede kısa devre koruması var mı?
evet var.

Ledin doğru çalışması için bir fikrim var ama ne kadar gerekli emin değilim.
Devrede 3 kadememiz var. Her kademe için opamp çıkışına ayrı direnç bloğu yapıp bc547 ekleriz. Ve arduinoya deriz ki şu kademede çalışırken, opamp çıkışını şu tr ye yönlendir. Böylece o tr'nin devamındaki direnç bloğu kullanılarak ledin doğru çalışması sağlanır.
Böyle bir müdahaleye gerek var mı sizce
led sadece bir ikaz. olmazsa olmaz değil tabi ki. ben olsam uğraşır çalıştırırdım. diğer türlü devrenin akım sınırlama moduna girip girmediğini anlamak için potansları kurcalamak lazım. kısacası şart değil, konfor için gerekli.

Ben de uğraşırım. Zaten dijital pot da eklemem gerekli. Bu cihaz hiç bitmeyecek sanırım
ben de vakit buldukça epeydir uğraşıyorum ve bitmedi. en son baktım olmayacak devreyi ayrı sargıdan sabit 38 voltla beslemeye karar verdim. zaten iki kere trafo sarıp bozmuştum şimdi ilave sargı için tekrar bozacam.

ben de vakit buldukça epeydir uğraşıyorum ve bitmedi. en son baktım olmayacak devreyi ayrı sargıdan sabit 38 voltla beslemeye karar verdim. zaten iki kere trafo sarıp bozmuştum şimdi ilave sargı için tekrar bozacam.
Benim de trafo vınlamaya başladı. Nedendir bilmiyorum.

dijital pot 10kohm u 100 eşit parçaya bölüyor bildiğim kadarıyla. o zaman her adım 300mv oluyor. mesela atıyorum 2 volta ayarlama istedin. ya 1.8 yada 2.1v olacak . bunu nasıl ayarlayacaksın.
Bu bilgiye ilk defa rastlıyorum.
Doğru mu hesapladım bilmiyorum ama 30v/100 = 0.3mV yapıyor. Yani 0.3mV hassasiyetle ayarlama yapabilmem lazım. Bu da yeterli olur herhalde. Zaten normal potla ayarlarken de kanser oluyorum. Hep artı-eksi 0.2-0.3v fazla kullanıyorum.

30v/100=0.3v yani 300mv yapar. adım aralığı 0.3v yani.

dp.PNG

@mehmetaliözdemir
MCP42100 buldum 256 adım sağlıyor. Buda 0.11v'a tekabul ediyor. Sanırım bu yeteri kadar iş görür.

Screenshot_20220306-171610.jpg

MCP42100 buldum 256 adım sağlıyor. Buda 0.11v'a tekabul ediyor. Sanırım bu yeteri kadar iş görür
o zaman da 0 dan 30 volta gitmek için 13 tur attırman lazım. gerçi çok turlu potlar da 10 tur. çok fark etmiyor. mcp42100 almak yerine elindeki 100 adımlık potlara 500r analog pot ilave edip hassas ayarı onunla yapabilirsin aslında.

o zaman da 0 dan 30 volta gitmek için 13 tur attırman lazım. gerçi çok turlu potlar da 10 tur. çok fark etmiyor. mcp42100 almak yerine elindeki 100 adımlık potlara 500r analog pot ilave edip hassas ayarı onunla yapabilirsin aslında.
Devrede mantıklı olsada işleyişde mantıklı olmaz. Zaten pottan kurtulmak için dijital pot ve keypad kullanacağız. Dijitale, analog ek yapmak albeniyi kaçırır. Benim amacım keypadden 12 + enter yapıp çıkıştan 12v almak. Hatta çıkışa bir opto-triyak ikilisi daha ilave edip buton ile çıkışı aktif - pasif etmek istiyorum.

Bu projem elimde olmayan nedenlerden biraz yavaş gidiyor.
Elimde ki 10k dijital potların 100 adım sayması işime gelmedi. 256 adım sayan bir kaç çeşit entegre buldum ama hangisini alıp nasıl kullanacağıma karar veremedim.
Ayrıca devreyi toparlamak için bir kutuya ihtiyacım var. Altınkayadan onuda almam lazım.

Voltaj bölücü için özdisandan direnç siparişi vereceğim.
Voltaj çıkışının maks 31v olduğunu gördüm. 10k ve 1.91k ikilisi ile 5v'a çok yakın bir değer yakalayabiliyorum.
Ölçümün hatasız olması için maksimum çaba gösteriyorum. Dirençler %1 değerde olacaklar.
Sipariş vermeden önce başka bir önerisi olan var mı?

@taydin
Bir de akım ölçümü yapmam lazım.
Akımı ekrana yazdırabilmek için MCP6001T-I/OT opamplı bir devre yapmıştık.
Devreye 10A çektirip opamp çıkışında kaç volt oluyor görmem gerek. Sonuçta 5v'u geçmemeli.
Birde bu devreyi nasıl kullanacağım? Opamp çıkışından nanoya giden değeri neye göre hesaplayıp ekrana yazdıracağım?

Önemli olan opamp çıkışında akım ile doğru orantılı değişen, değeri de 5 V un üzerine çıkmayan bir voltaj elde etmek (nano'nun 5 V ile beslendiğini varsayarak). Bunu elde ettikten sonra yazılımda kalibrasyon yapabilirsin. Belli bir akımda kaç volt okuyorsun onu bildiktan sonra artık akımı da ölçebiliyorsun demektir.

@Gokrtl devrenin bu hali ile tüm opampleri MC34071 ile değiştirmemiz gerekiyor. Daha önce sadece voltaj regülasyon opamp değiştirilse yeter demiştim, ama bunun için diğer iki opamp'in de beslemesinin ayrılıp onlara ayrı bir tek transistörlü regülatör ile daha da düşük bir voltaj vermek gerekir. Onları 24 V ile rahatlıkla çalıştırabiliriz mesela. Ama şu anda her üç opamp de tek transistörlü regülatörden besleniyor, ve bu regülatör çıkışı da en kötü şartlarda 39 V a kadar çıkıyor. TL081 in sınırlarını aşan bir voltaj değeri bu.

@taydin abi geçen gün NE5532 demiştim ya 44 volta kadar çalışıyor ama çiftli opamp pin uyumsuz diye. elimde NE5534 varmış o da 44 volt ve tl081 ile aynı yapıda. bugün devreye takıp test ettim 40 voltla besledim ve çalışıyor. şunu soracaktım. acaba mc34071 i önermenizin besleme voltajı hariç başka bir sebebi var mı?

@taydin abi geçen gün NE5532 demiştim ya 44 volta kadar çalışıyor ama çiftli opamp pin uyumsuz diye. elimde NE5534 varmış o da 44 volt ve tl081 ile aynı yapıda. bugün devreye takıp test ettim 40 voltla besledim ve çalışıyor. şunu soracaktım. acaba mc34071 i önermenizin besleme voltajı hariç başka bir sebebi var mı?

Besleme voltajı önemli bizim için. Onun dışındaki performans verilerinin önemi yok. NE5534 daha yaygın bulunabiliyorsa, fiyat da uygunsa olmadı onu önereyim diğer konu başlığında.

karaköy elektronikte mc34071 smd 15- dip 58 tl. ne5534 dip smd 15 tl ve bir çok sitede mevcut. daha kolay bulunabiliyor. asıl ucuz olan ne5532 ama (4-5tl) pin yapısı farklı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back