Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Besleme voltajı önemli bizim için. Onun dışındaki performans verilerinin önemi yok. NE5534 daha yaygın bulunabiliyorsa, fiyat da uygunsa olmadı onu önereyim diğer konu başlığında.
karaköy elektronikte mc34071 smd 15- dip 58 tl. ne5534 dip smd 15 tl ve bir çok sitede mevcut. daha kolay bulunabiliyor. asıl ucuz olan ne5532 ama (4-5tl) pin yapısı farklı.

@Gokrtl devrenin bu hali ile tüm opampleri MC34071 ile değiştirmemiz gerekiyor. Daha önce sadece voltaj regülasyon opamp değiştirilse yeter demiştim, ama bunun için diğer iki opamp'in de beslemesinin ayrılıp onlara ayrı bir tek transistörlü regülatör ile daha da düşük bir voltaj vermek gerekir. Onları 24 V ile rahatlıkla çalıştırabiliriz mesela. Ama şu anda her üç opamp de tek transistörlü regülatörden besleniyor, ve bu regülatör çıkışı da en kötü şartlarda 39 V a kadar çıkıyor. TL081 in sınırlarını aşan bir voltaj değeri bu.
Üçünüde MC34071 ile değiştim abi.

karaköy elektronikte mc34071 smd 15- dip 58 tl. ne5534 dip smd 15 tl ve bir çok sitede mevcut. daha kolay bulunabiliyor. asıl ucuz olan ne5532 ama (4-5tl) pin yapısı farklı.
Şeması elimizde, pin yapısı ile her türlü oynarız.
@taydin abi tam senin istediğin gibi. Minumum opsiyonlar ile devreyi modifiye etmek.

Tasarım kabiliyetim pek yoktur. Göze hitap eden şeyler çizemiyorum pek.
Nasıl olmuş?

ön_panel.png

Tasarım kabiliyetim pek yoktur. Göze hitap eden şeyler çizemiyorum pek.
Nasıl olmuş?

16059 eklentisine bak
Arduinonun boşta analog portu varsa CC-CV ledini ekranın bir yerine yazdırabilir misin. Böylece daha önce bahsettiğimiz giriş voltajına göre hatalı yanma durumuna yazılımla çözüm sağlar hemde daha afilli görünür.

Constant Current
Constant Voltage
Gibi.

Arduinonun boşta analog portu varsa CC-CV ledini ekranın bir yerine yazdırabilir misin. Böylece daha önce bahsettiğimiz giriş voltajına göre hatalı yanma durumuna yazılımla çözüm sağlar hemde daha afilli görünür.

Constant Current
Constant Voltage
Gibi.
Boşta analog pin var da, ekranda boş yer yok. :) Tasarım değiştirmem gerek.
Birde korkmaya başladım. Nanonun hafıza şuanda 93% dolu. Daha bunun keypad kodları, potansiyometre kodları filanda eklenmedi.

Sen bilirsin ama ekranda kademe voltajının yazmasından daha önemli o. Sonuçta kademe otomatik değişecek ve aslında doğru çalıştıktan sonra hangi kademede olduğunu bilmen de gerekmiyor.

Böyle dijital arayüzlerinde rotary enkoder şart. yoksa diyelim çıkış voltajını adım adım arttırmak istiyorsun, çok ızdırap çekersin :katil2:

Rakam girmek için 0-9 ve . olan tuş takımı, V ve A düğmeleri olsun. Ama 4 yön ok tusu ve ortada da düğmeli bir rotary encoder olsa çok kolaylık sağlar.

Sen bilirsin ama ekranda kademe voltajının yazmasından daha önemli o. Sonuçta kademe otomatik değişecek ve aslında doğru çalıştıktan sonra hangi kademede olduğunu bilmen de gerekmiyor.
Bunu bir düşüneceğim. Takipte kal :)

Böyle dijital arayüzlerinde rotary enkoder şart. yoksa diyelim çıkış voltajını adım adım arttırmak istiyorsun, çok ızdırap çekersin :katil2:

Rakam girmek için 0-9 ve . olan tuş takımı, V ve A düğmeleri olsun. Ama 4 yön ok tusu ve ortada da düğmeli bir rotary encoder olsa çok kolaylık sağlar.
Abi enkoder işi beni deli ediyor ya. Bir türlü sağlıklı kodlayamıyorum onu.
Sen hazır buralardayken bir şey soracağım. Biz akımı ölçmek için bir tane opamp devresi ekledik ya şemaya. Şu kırmızı ledi akıma göre yakıp söndüren opamp da zaten akımı ölçmüyor mu?
Yada başka bir açıdan soru. Kırmızı led kendi opamp'ı ile düzgün çalışmıyorsa bizim sonradan yaptığımız, akım ölçen opamp devresinin çıkışına bağlasak sorunu çözemez miyiz?

Abi enkoder işi beni deli ediyor ya. Bir türlü sağlıklı kodlayamıyorum onu.

Voltajı adım adım arttırmanın gerekli olacağı durumlarla çok karşılaşılıyor. Karşılaştığın zaman da çok kızacaksın rotary enkoder koymadın diye. Ok tuşları ile de halledilebilir, ama dönen düğmenin verdiği kontrolü sağlamıyor ok tuşları. Bilgisayar'da fare kullanmayıp her işi ok tuşları ile yaptığını düşün ...

Biz akımı ölçmek için bir tane opamp devresi ekledik ya şemaya. Şu kırmızı ledi akıma göre yakıp söndüren opamp da zaten akımı ölçmüyor mu?

Hayır. Orada opamp bir komparatör (karşılaştırıcı). Akımın belli bir eşik değere ulaştığını anlıyor ve güç kaynağını sabit akım moduna sokuyor. Senin eklediğin opamp ise amplifikatör (yükseltici). Akımın anlık değerini veriyor çıkışında.

Voltajı adım adım arttırmanın gerekli olacağı durumlarla çok karşılaşılıyor. Karşılaştığın zaman da çok kızacaksın rotary enkoder koymadın diye. Ok tuşları ile de halledilebilir, ama dönen düğmenin verdiği kontrolü sağlamıyor ok tuşları. Bilgisayar'da fare kullanmayıp her işi ok tuşları ile yaptığını düşün ...
Bunu da düşüneceğim.

Hayır. Orada opamp bir komparatör (karşılaştırıcı). Akımın belli bir eşik değere ulaştığını anlıyor ve güç kaynağını sabit akım moduna sokuyor. Senin eklediğin opamp ise amplifikatör (yükseltici). Akımın anlık değerini veriyor çıkışında.
Anladım abi. Düştü jeton.

CC-CV değerini ekrana yazdırmak için analog pine çıkışı 1 numaradan mı almak lazım yoksa 2 numaradan mı?
Bana göre 1 numara ama emin olmak için soruyorum.

cc-cv.png

Rotary enkoder koyunca ok tuşlarını da gene koymak gerekiyor. Mesela sağ sol ok tuşları ile voltaj ve akım değerinin istenen basamağına gideceksin, sonra da rotary enkoder o adımlarla arttıracak.

Mesela ekranda 12.48 V yazıyor. Sağ/sol ok tuşlarını kullanarak kürsörü 4'ün altına getiriyorsun. Sonra da rotary enkoderi döndürünce voltaj 0.1 V adımları ile değişiyor, yani 12.58 - 12.68 - 12.78 ...

Rotary enkoder koyunca ok tuşlarını da gene koymak gerekiyor. Mesela sağ sol ok tuşları ile voltaj ve akım değerinin istenen basamağına gideceksin, sonra da rotary enkoder o adımlarla arttıracak.

Mesela ekranda 12.48 V yazıyor. Sağ/sol ok tuşlarını kullanarak kürsörü 4'ün altına getiriyorsun. Sonra da rotary enkoderi döndürünce voltaj 0.1 V adımları ile değişiyor, yani 12.58 - 12.68 - 12.78 ...
Başıma iş açıyorsun gibime geliyor abi. :katil2:
O zaman keypadi kaldırayım. Bir anlamı kalmıyor çünkü.
Ok tuşları 4 tane olacak değil mi? Yukarı-Aşağı voltaj ile akım arasında zıplayacak, Sağ-Sol tuşları basamak zıplayacak.

Başıma iş açıyorsun gibime geliyor abi. :katil2:
O zaman keypadi kaldırayım. Bir anlamı kalmıyor çünkü.

Keypad ile değerleri gireceksin, o da lazım :D

0 - 9 ve . olacak, ayrıca V ve A düğmesi olacak. Veya daha ergonomik istiyorsan V, A, bir de mV, mA düğmesi koyabilirsin.

Bence taydin abinin dediği gibi encoder yap. Keypad i kaldırıp ondalık seçme butonu koy. Korad gibi.

Bence taydin abinin dediği gibi encoder yap. Keypad i kaldırıp ondalık seçme butonu koy. Korad gibi.
Kafam çok karıştı. Keypadi kaldırsam kodlardan kurtuluyorum.
İlk açılışta potları sıfıra çekip ok tuşları ve enkoder yardımıyla voltajı ayarlayabiliyorum.
Ama bu sefer de ön panel çok boş kalıyor. Keypadi kaldırmasam nano'nun hafızası yetmeyecek.
Valla yandı beyin.

CC-CV değerini ekrana yazdırmak için analog pine çıkışı 1 numaradan mı almak lazım yoksa 2 numaradan mı?
Bana göre 1 numara ama emin olmak için soruyorum.

16064 eklentisine bak

Arada bir seviye uygunlaştırıcı devre koyman lazım. Yoksa komparatör çıkışını Nanoya doğrudan bağlarsan anında havaya uçar. Eğer Nano 5V ile çalışıyorsa şöyle bir devre. Burada giriş 0 V ile 36 V arasında değişiyor, çıkış ise 0 ve 5 V arasında değişiyor.

1647457709745.png

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back