0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Negatif referans üretecine gene AC vermen lazım ama. Orası için de iki kablo götürmen lazım.

Abi Şurası mı oluyor AC kablo çekmem gereken yer? 82r direncin başı.

ac.PNG

R2 nin üstünü ve D5 in üstünü kesiyorsun, ve kademe seçici çıkışındaki AC voltaja bağlıyorsun.

R2 nin üstünü ve D5 in üstünü kesiyorsun, ve kademe seçici çıkışındaki AC voltaja bağlıyorsun.
Abi kademe ile kontrol devresini birleştiriyorum şimdi. Şu bağlantı doğru mu?

AC BAG.PNG

Regülatör devre kartının şasesine köprü diyot tan artı vermişsiniz.

Önce şu diyotlardan çıkan uçları doğru bağla. O boşta ki uç +
En alttaki kırmızı okla işaretlediğin yeri kes.
Ben öyle yaptım doğru çalıştı. Yani 3 uç kullandım. + - ve bir ac ucu ~
Yine de bekle derim. @taydin abimiz de baksın.

Son düzenleme:
Önce şu diyotlardan çıkan uçları doğru bağla. O boşta ki uç +
En alttaki kırmızı okla işaretlediğin yeri kes.
Ben öyle yaptım doğru çalıştı. Yani 3 uç kullandım. + - ve bir ac ucu ~
Yine de bekle derim. @taydin abimiz de baksın.
AC BAG3.PNG

AC BAG4.PNG

Tamam bu şekilde olmuş ama orijinal devrenin aynısı değil. Aynısını yaparsan herhangi bir problem çıkarsa karşılaştırması daha kolay olur:

1616192623238.png

Tamam bu şekilde olmuş ama orijinal devrenin aynısı değil. Aynısını yaparsan herhangi bir problem çıkarsa karşılaştırması daha kolay olur:

8935 eklentisine bak
Abi C9'un değeri 3300uf du, 10000 uf yaptım. Kademe tarafındaki 10000uf'u kaldırdırm. Ayrıca sonradan koyduğum 1uf'ı da kaldırdım.
Gözüme çarpan başka bir orjinal dışı işlem göremedim.

AC BAG5.PNG

Tamam işte şimdi 14 VAC ve 20 VAC ile devreyi denemeye hazırsın. Çalışsın, sonra da çıkışın 30 V a çıkmasını sağlayan modları yaparız.

Bu güç kaynağı ile ilgili yeterince denemeler ve tecrübeler edindik artık. Bunları artık 32 sayfaya dayanmış olan bu konu içinde değil de ayrı bir konuda aşama aşama anlatmak istiyorum. Bu mevcut konu da güç kaynağının gerçekleştirilmesinde karşılaşılan olası problemler ile ilgili bir bilgi kaynağı olsun ve o şekilde devam etsin.

Abi sen kontrol devresini son haline getirirken bende opto-triyaklı devreyi yapayım mı?
Hem ayrı konu açıp yeni bir proje oluşturayım, hemde röle devresine alternatif olsun.
Bu devrenin röle devresine göre daha sağlıklı çalışacağını düşünüyorum. Ayrıca daha az yer kaplayacak.

Röle devresi bana pek güven vermedi. Yine ark yapar mı?, yüksek akım çekince bacaklar yapışır mı?, zamanla çek bırak yapa yapa bacaklar esner mi gibi sorular geliyor aklıma.

Daha önce triyak ve opto ile çalışmadığım için de bir şeyler kaparım diye düşünüyorum.

Kademe seçim devresinde yapılacak baya iş var daha. Kontrol yazılımı yazılacak ve kademe geçişlerinin doğru bir şekilde yapıldığı görülecek. Bunları hiç değiştirilmemiş demonte güç kaynağı devresi ile yapabilirsin (14 VAC ve 20 VAC sekonderlerini kullanarak).

Kademe seçim devresinde yapılacak baya iş var daha. Kontrol yazılımı yazılacak ve kademe geçişlerinin doğru bir şekilde yapıldığı görülecek. Bunları hiç değiştirilmemiş demonte güç kaynağı devresi ile yapabilirsin (14 VAC ve 20 VAC sekonderlerini kullanarak).
Testleri 4700uf ile yapsam olur mu?
Kontrol devresine 10000uf sığmıyor. Kablo ile uzatma yapıp bağlamam gerek.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,039
Üyeler
2,534
Son üye
mortadaalsonni211

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back