0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Evet şimdi asıl soru: Simulatörde bu zener niye çalışmıyor? Hem de iki simulatörde de aynı şekilde çalışmıyor. Sanki fazla bir akım çekiliyor ve o yüzden oradaki kondansatör şarj tutmuyor. Ama gerçek devrede bir sorun yok.

Evet şimdi asıl soru: Simulatörde bu zener niye çalışmıyor? Hem de iki simulatörde de aynı şekilde çalışmıyor. Sanki fazla bir akım çekiliyor ve o yüzden oradaki kondansatör şarj tutmuyor. Ama gerçek devrede bir sorun yok.
@Endorfin35+ cevap versin. Ben ısrar ve inatla acemiliğimi koruyorum :katil2:

Son düzenleme:
negatif voltajı devreden ayırınca durum nasıl?

negatif voltajı devreden ayırınca durum nasıl?

Negatif voltajı kaldırıp OPAMP'lerin negatif beslemesini şaseye bağlayınca devrenin çalışma noktası değişiyor. R14'ü 1.5 k yerine 150 Ω yaptım ve kabaca aynı çalışma noktasına geldi. Ama negatif besleme olmayınca artık 0 V değerine inemiyor güç kaynağı.

Negatif voltajı kaldırıp OPAMP'lerin negatif beslemesini şaseye bağlayınca devrenin çalışma noktası değişiyor. R14'ü 1.5 k yerine 150 Ω yaptım ve kabaca aynı çalışma noktasına geldi. Ama negatif besleme olmayınca artık 0 V değerine inemiyor güç kaynağı.
Öyle demek istemedim :) sadece negatif voltaj üreten bölümü simule etsende negatif voltaj oluşmuyormu?

7812 ye yüksek voltaj vermeyin yanar.
7812 VIN giriş sizin şema da 60-70 V dc görünüyor.
Orijinal şema da 33Vdc limitler de... Yine de kabul edilebilir değil. Fan da LM7812 yi 12V ta kullanmak için geride bekleyen 21 Vdc ısıya dönüşecek. verimli değil.
Çizimini yaptığınız aşağıdaki şema ise;
şema da bazı komponentler eksik. 10V 1w. zener yok. 0.1 nf kapasite yok7464 eklentisine bak

@taydin, bu semada zener yerine 4148 koymuslar. Belki simulasyonda ise yarar. Degisik bir cozum olmus.

@taydin, bu semada zener yerine 4148 koymuslar. Belki simulasyonda ise yarar. Degisik bir cozum olmus.

Bu komple elden geçirilmiş olan devre. Öncelikle mevcut devre üzerinden gidiyorum. Sorunlarının listesini çıkaralım ve anlayalım.

Şöyle birşey denedim: MicroCap kütüphanesinde köpek sürüsü gibi TL081 var. Hepsini denedim. Bir tanesi dışında diğer hiçbiri çalışmıyor (yani aynı soruna sebep oluyor). Çalışan ile tekrar denedim ve şimdi referans voltajı olması gerektiği gibi.

1611332052148.png

Sonra voltajı 20 volt üzerine ayarladım. Düşük akımlarda normal çalışıyor, ama akım arttırılırsa çıkış voltajında ripple başlıyor.

1611332575982.png

Yukarıdaki simulasyon denemesinde kabaca çıkış voltajını 20 V yapmıştım. Çekilen akım da göz kararı 2.8 A gibi. Sonra gerçek devrede bu ayarları yaptım ve çıkış voltajı simulasyon öngörülerine çok yakın çıktı.

a.png

İşte bunu görmek istiyordum. Yani mevcut devre hem simulatörde hem de gerçek olarak aynı davranıyor. Artık problemleri simulatörde araştırıp çözebiliriz ve sonra da gerçek devreye aktarabiliriz.

Birde bu halini paylaşsan belki ileride birileri ham halini kullanmak ister...

Devrede nasılsa negatif referans kullanılıyor, transistör yerine LM338 gibi bir entegreyi (yada birkaçını) opampla sürmek daha dengeli bir çıkış vermez mi? Değişken yüklerde de opampın osilasyon yaptığı durumlar olacaktır, değişken yüklere tepki süresi de problem. Voltajın yük değişimlerinde anlık zıplama veya çökme miktarını da entegreyi tasarlayan mühendislere bırakmış oluruz.

Ripple olayını simulatör seviyesinde çözdüm. Filtre kapasitörünü 3.3 mF dan 10 mF a çıkardım. Bir de voltaj regülasyonu yapan U2 nin kazancını biraz düşürdüm. Şu anda 24 VAC veriyorum ve 24 VDC çıkış alabiliyorum. Akım değeri de 3 A. Yarın da bunu gerçek devrede deneyeceğim.

36 k olan feedback direnci standart bir değer değil. Onun yerine bir trimpot bağlayıp uygun bir kazanç seçmek lazım.

1611349472052.png

Ekler

• 0-30v.cir
    34.2 KB · Görüntüleme: 105

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,158
Üyeler
2,561
Son üye
burakkaleli

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back