0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Ama bu devrenin temel mantığını hala kafamda oturtamadım. Bu şekilde zenerli feedback devrelerini biz opamp limitör devresi olarak öğrenmiştik. Bu devrede sadece bu yok ama. Bence bu devre bir limitör ile histerezisli komparatörün birleşiminden oluşuyor. Paul Horowitz hazretlerinin kutsal kitabına biraz bakmam gerekecek gibi :dusun2:

Ama bu devrenin temel mantığını hala kafamda oturtamadım. Bu şekilde zenerli feedback devrelerini biz opamp limitör devresi olarak öğrenmiştik. Bu devrede sadece bu yok ama. Bence bu devre bir limitör ile histerezisli komparatörün birleşiminden oluşuyor. Paul Horowitz hazretlerinin kutsal kitabına biraz bakmam gerekecek gibi :dusun2:
Akım ayarında, yumuşak geçiş bir histeresiz var. Mutlaka anlıyorsunuz. Bende şaşırdım.
Hocam, müsaade ederseniz 2 sorum olacak.
1-Siz hangi simülatörü kullanıyorsunuz? Çok hoşuma gitti. Ben de kullanmak isterim.
2-Opamp ın 2 bacağına bağlı olan (muhtemelen 100 k ) trimpot ne işe yarıyor?
Ben hiçbir ayar yapmadım. Varsa voltaj değeri ne olmalı

Akım ayarında, yumuşak geçiş bir histeresiz var. Mutlaka anlıyorsunuz. Bende şaşırdım.
Hocam, müsaade ederseniz 2 sorum olacak.
1-Siz hangi simülatörü kullanıyorsunuz? Çok hoşuma gitti. Ben de kullanmak isterim.
Ben hiçbir ayar yapmadım. Varsa voltaj değeri ne olmalı
Opamp input offset gerilimini sıfırlamak için kullanılıyor. O opampta yüksek bir gain yok bu yüzden yaptığınız değişiklik birkaç mV fark eder. yüksek gain olduğunda, mesela 100 olsun 3mV bir ofset gerilimi opamp çıkışında 300mv bir hataya sebep olurdu.

MicroCap bu. Zamanında 4000 dolara satılan bu simulatör artık bedava. Web sitesi de hala açık o yüzden site ortadan kalkmadan mutlaka indirmen lazım :)

Opamp çıkış ofset pinlerine bağlı. Aslında ofset olmasında bir sakınca yok. Bence bunu koymaktaki mantık, voltaj ayarlanabilirlik aralığını değiştirmek. Mesela belli bir artı ofset verirsen çıkışa, voltaj potansiyometresi opamp çıkışını çok daha önceden maksimuma dayayacak.

Microcap halihazırda yüklü, ama bu tür PCB çizim ve simülasyonlarda çok acemi olduğumdan 2-3 gün kullandım sonra yıldım.
Aslında ben aktif çalışan öğretmenim ve günde 5 saat aralıksız zoom dan ders verince bilgisayardan kaçıyorum. Başlangıç düzeyinde programcılığım, iyi sayılır excell ve İngilizcem var ama, bu tür programlar bana büyük beden geliyor. Aslen amatör telsizciyim ve şu sıralar boş bulduğumda, bir anten analizör yapıyorum.
Oluşturduğunuz birkaç dosyayı iletirseniz, önümüzdeki 2 haftalık tatilde belki bir ilerleme sağlarım.
Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum. Adana'dan selamlar. 73

Buyrun :cool:

Çıkış voltajı 9.327 V çıkıyor. Gerçek devrede 9.772 V ölçüyorum. Aradaki fark zener ve direnç toleransı herhalde.

7500 eklentisine bak
@taydin üstad;
Falstad.com bu siteyi biliyor musunuz?
Bir çok işlemi gerçekleştirebileceğiniz siteyi ziyaret edin.
Örnek bir uygulamanın çalışma şekli http://www.falstad.com/circuit/circ...+0.4+0+-1 o+28+16+0+34+20+0.00009765625+0+-1
Ashampoo_Snap_21 Ocak 2021 Perşembe_19h43m54s_001_.jpg

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

İlk anda fark yükselteç olarak çalışıyor. Zener diyot yok diyelim. İlk anda opamp çıkışında çok az bir gerilim dahi olsa çıkış (+) girişe bağlı olduğu için (+) giriş daha yüksek seviyeli oluyor. Dolayısı ile opamp fark yükselteç modunda allah ne verdi ise pozitif raya doğru basıyor.

1611250969876.png

Şimdi şu devreye bakalım. Zener iletime geçtiğinde üzerinde zever gerilimi kadar voltaj düşümü oluyor (bunu düşünemiyordum)
1611251710944.png

1611251631345.png

Devreye geri dönelim. ilk andan itibaren opamp çıkış voltajı yükseliyor. Örneğin çıkış 9v a ulaştı. (ilk enerji verdiğimiz anda oluyor bunlar)
zener üzerinde 5v gitti (-) girişe 4V ulaşıyor. (+) girişte 4,5V var. 4,5 olmasının sebebide 10k gerilim bölücüler. (+) giriş hala daha yüksek olduğundan fark yükselteç çıkışa abanmaya devam ediyor. ( abanma opamplar da özel bir tekniktir :cheeky5: )

1611251783393.png

Çıkış 10.1V a ulaştığında opamp girişleri aynı seviyeye geliyor ve çıkış dengeye oturuyor. Burayı biraz açalım.
Çıkış normalde yükseliyordu. Asla 10.1 i geçemiyor. şöyle ki çıkış 12V a ulaştı diyelim. (+) girişte 6V olur. (-) girişte (12-5.1) 6.9V olur. (-) giriş daha büyük olduğu için opamp çıkışı (fark yükselteç) negatif yönde hızlıca düşürmek ister. Çıkış 9V a düştü diyelim. Bu sefer opampın (+) girişi daha yüksek oldu. Opamp çıkışı tekrar pozitif yönde arttırmaya gider. Tabi bu olay böyle bir aralıkta değil de çok daha dar bir aralıkta mikro voltlar seviyesinde çok hızlı gerçekleşerek çıkış 10.1volta dengeye oturur.

@taydin sana sorum;
1. opampın bu döngüsü allah ne verdi hızında mı olur?
2. giriş gerilimlerinde ripple sıfır olsa bile çıkışta çok az dalgalanma olur mu yoksa tam bir denge/ sabit voltaj mı söz konusu olur?

1611252066577.png

Falstad : Link

Son düzenleme:
@taydin abi senin için devreyi MicroCap de çizdim ama tam profesyonel çizemedim. Diyotların hepsi 1N4148çünkü zener bulamadım, Üçüncü opamp'ın 1 ve 5 nolu bacaklarını bulamadığımdan 100k trimpotu bağlayamadım. Kutuplu kondansatör bulamadım kutupsuz yaptım.

microcap.png

Ekler

• 0-30v.cir
    29.2 KB · Görüntüleme: 99
@taydin abi senin için devreyi MicroCap de çizdim ama tam profesyonel çizemedim. Diyotların hepsi 1N4148çünkü zener bulamadım, Üçüncü opamp'ın 1 ve 5 nolu bacaklarını bulamadığımdan 100k trimpotu bağlayamadım. Kutuplu kondansatör bulamadım kutupsuz yaptım.

7526 eklentisine bak

Tellerin hiçbirisi yerine bağlı değil yav ...

Alternatif olarak şu bağlantıda olur muydu bakalım...

1611257388796.png

İdeal şartlardaki orjinal devre durum; 70pv salınım 45khz gürültü var.

1611256885306.png

ideal şartlardaki alternatif ; sıfır salınım, sıfır gürültü...

1611257510368.png

Girişte ripple olduğuna göre daha gerçekçi bir besleme ile durum;

1611257836802.png

alternatif devrenin durumu ;
1611257963517.png

Sonuç şemadaki bağlantı daha temiz bir referans sağlıyor.

Tellerin hiçbirisi yerine bağlı değil yav ...
Abi ben o tel muhabbetini çözemedim gitti ya. Nasıl bir sistemi var bir türlü anlamıyorum. Ben öyle bağlı oluyor diye özellikle uğraşıp o hale getirdim hepsini. Boşa vakit kaybı olmuş :(

Yukarıda toolbar'da sarı bir üçgen var. "Unconnected Pins Warnings". Onu aç. Ve şemada nerede sarı üçgen görüyorsan orası bağlı değil :) Ben düzeltiyorum şu anda ama sen de düzelt öğren.

Yukarıda toolbar'da sarı bir üçgen var. "Unconnected Pins Warnings". Onu aç. Ve şemada nerede sarı üçgen görüyorsan orası bağlı değil :) Ben düzeltiyorum şu anda ama sen de düzelt öğren.
Yok ben düzeltemiyorum ya. Silip tekrar çiziyorum tekrar kırmızı çıkıyor. :kizgin2:

Yav şu negatif referans'daki zeneri bir türlü çalıştıramadım :mad: Söküp attım yerine 5.1 V luk pil koydum :D Şimdi çalışıyor.

1611264675740.png

Ekler

• 0-30v.cir
    34.4 KB · Görüntüleme: 112
Aynı devreyi TINA ile denedim, orada da tam olarak MicroCap ile aynı sorun oluyor. Negatif referans geriliminde aşırı ripple var ve güç kaynağı hiç çıkış üretmiyor.

1611319684306.png

Eğer negatif referans devresindeki zeneri pil ile değiştirirsem devre çalışmaya başlıyor. Nedir bu zenerin zoru anlamadım.

1611319804354.png

Aynı devreyi TINA ile denedim, orada da tam olarak MicroCap ile aynı sorun oluyor. Negatif referans geriliminde aşırı ripple var ve güç kaynağı hiç çıkış üretmiyor.

7537 eklentisine bak

Eğer negatif referans devresindeki zeneri pil ile değiştirirsem devre çalışmaya başlıyor. Nedir bu zenerin zoru anlamadım.

7538 eklentisine bak
Ben daha olmamışım abi. Bakıyorum bakıyorum kafamda şekillenmiyor hiç bişey. Bu gün eve geçince tl431 videoları izleyip zener yerine onu yerleştirmeye çalışacağım.

Temas sorununu çözdün mü? Sanırım sorun telleri komponent içerisine fazla ilerletiyorsun. Resmen komponente saplıyorsun teli. Ucundan dokunduracaksın sadece :D

Gerçek devrede referans fena değil. Üzerinde 100 Hz ripple var, ama bu sorun değil. OPAMP'in pozitif beslemesi de aynı ripple'i görüyor ve OPAMP de yüksek CMRR özelliği sayesinde bundan etkilenmiyor.

a.png

Temas sorununu çözdün mü? Sanırım sorun telleri komponent içerisine fazla ilerletiyorsun. Resmen komponente saplıyorsun teli. Ucundan dokunduracaksın sadece :D
Yok abi. Teli komple silip yeniden çiziyorum yine kırmızı oluyor. Ama sen fazla iteliyorsun deyince şimdi aklıma takıldı. O zaman eleman bacağının altında tel kalmış olabilir. Yeniden çizince ona yapışıyor demekki. Eve geçince bir daha deneyeyim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,158
Üyeler
2,561
Son üye
burakkaleli

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back