0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

O elemanın modifiyesi akım kapasitesini arttırmak için. O aşamaya gelince zaten biz de artıracağız, 5 A yapacağız.

Ama şu anda benim beklentim, 24 VAC giriş ile 27 VDC ve 3 A alabilmeliyiz. Şu anda sadece 18 VDC 3 A alabiliyoruz. Bunu hallettikten sonra girişe 26 VAC verebilecek hale getirmek için zener modunu yapacağız. Bu da hallolup artık 30 V 3 A alabildiğimiz anda bu sefer akım kapasitesini 5 A yapacağız.

Son düzenleme:
Renklere göre yapılan hizmetleri yazabilir misiniz?
Neyin ne olduğunu anlamaya çalışacağım.

Kırmızı:
Mavi:
Yeşil:
Sarı:
Mor:
Turuncu:

renkli şema.png

Kırmızı : Negatif voltaj + blok kondansatör + sabit akım ledi.
Mavi : Akım karşılaştırma (ayarlama)
Yeşil : Voltaj referansı
Sarı : Voltaj ayar
Mor : çıkış katı
Turuncu : Akım ölçüm + bir kaç ıvır zıvır :)

Şu anda ben girişte 24 VAC ile deniyorum. Ama gene bir sorun var. Çıkış voltajı 18 VDC ye kadar herşey sorunsuz çalışıyor. Voltaj ayarı, akım sınırlama, herşey normal. 0 - 3 A akım çekiyorum, voltaj neredeyse hiç değişmiyor.

Ama 18 VDC den daha yüksek bir voltaj ayarlarsam, artık regülasyon iyi çalışmıyor. Çekilen akım arttıkça voltaj düşüyor. Mesela 22 VDC yapıyorum çıkışı, 100 mA çekerken voltaj 22 V, ama 3 A çekerken voltaj 21 V lara falan düşüyor. Bunun sebebini bulmamız lazım.
Abi tl081 de sınıra ulaşıp, çıkıştan 18v dan fazla alamıyorsak opamp sorunlu olabilir mi? Benim sinyal jeneratöründeki tl071 gibi mesela.
Onunda özdisandan iyisini alınca sonuç alabilmiştik.

Abi tl081 de sınıra ulaşıp, çıkıştan 18v dan fazla alamıyorsak opamp sorunlu olabilir mi? Benim sinyal jeneratöründeki tl071 gibi mesela.
Onunda özdisandan iyisini alınca sonuç alabilmiştik.

Olabilir, ama önce problemin bu olduğunu doğrulayalım.

Ben bu gün devreyi parça parça çizip simule etmeye çalışacağım. Bütünüyle uğraştım mı çalıştıramıyorum. Blok blok multimetre bağlayarak takip etmeye çalışacağım.

Ben bu gün devreyi parça parça çizip simule etmeye çalışacağım. Bütünüyle uğraştım mı çalıştıramıyorum. Blok blok multimetre bağlayarak takip etmeye çalışacağım.

Ben de MicroCap ile çizip deneyeyim bakalım. Sonuçları karşılaştırırız.

Kırmızı : Negatif voltaj + blok kondansatör + sabit akım ledi.
Mavi : Akım karşılaştırma (ayarlama)
Yeşil : Voltaj referansı
Sarı : Voltaj ayar
Mor : çıkış katı
Turuncu : Akım ölçüm + bir kaç ıvır zıvır :)

Hazır çalışan demo varken bu devreyi MultiSim ile denemek ister misin? Böylece üç ayrı simulatör sonucu karşılaştırırız :)

Hazır çalışan demo varken bu devreyi MultiSim ile denemek ister misin? Böylece üç ayrı simulatör sonucu karşılaştırırız :)
Aksam bir daha baktim calistiramadim simulatorde.

Ortadaki opampı ayrica denedim 10.1v sabit cikis veriyor. Boyle bir baglanti gormemistim bu referansin mantigini biliyormusun? Opamp cikisindan girise 5.1 zener var.

Aksam bir daha baktim calistiramadim simulatorde.

Ortadaki opampı ayrica denedim 10.1v sabit cikis veriyor. Boyle bir baglanti gormemistim bu referansin mantigini biliyormusun? Opamp cikisindan girise 5.1 zener var.

Evet o bir voltaj referansı gibi çalışıyor. Ama ben zener voltajı olmasını beklerdim çıkışın. Onun yerine çıkış sabit 9.772 V

Zener üzerindeki voltaj 4.881 V. Yani zener voltajı iki ile çarpılıyor gibi.

referans voltaj diğer opamplara gidiyor. Yani çekilen bir akım yok. sadece bir zener diyot kullanmak yerine opamp ile kombine bir sistem ne avantaj sağlamış henüz anlayamadım.

Neden zener ve opampla bunu yapmış ben de anlamadım. Zener, hem sıcaklık hem üzerine düşen akımdan etkileniyor, halbuki yapıştır oraya bir TL431 istersen transistörde yumurta pişir pek farketmez.

referans voltaj diğer opamplara gidiyor. Yani çekilen bir akım yok. sadece bir zener diyot kullanmak yerine opamp ile kombine bir sistem ne avantaj sağlamış henüz anlayamadım.

Onun avantajı iki tane:

1) Zenerin ters voltaj "dizini" keskinleştirmek, yani çok daha ideal bir zener elde etmek.

2) Farklı yüklemelerde dahi zenerin voltajının sabit kalmasını sağlamak (buffering). Voltaj referansının çıkışındaki yük değişebiliyor. Akım koruma opamp'inin çıkışı, akım sınırlama modu aktif olduğunda referansın çıkışındaki yük artacak.

Neden zener ve opampla bunu yapmış ben de anlamadım. Zener, hem sıcaklık hem üzerine düşen akımdan etkileniyor, halbuki yapıştır oraya bir TL431 istersen transistörde yumurta pişir pek farketmez.

Evet bir referans entegresi kullanılabilirdi. Ama bu şekilde temel bileşenlerle yapılmış olması daha eğitici olmuş :)

Onun avantajı iki tane:

1) Zenerin ters voltaj "dizini" keskinleştirmek, yani çok daha ideal bir zener elde etmek.

2) Farklı yüklemelerde dahi zenerin voltajının sabit kalmasını sağlamak (buffering). Voltaj referansının çıkışındaki yük değişebiliyor. Akım koruma opamp'inin çıkışı, akım sınırlama modu aktif olduğunda referansın çıkışındaki yük artacak.

Bunun bir sümulasyonunu yapalım... :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,141
Üyeler
2,553
Son üye
trojann

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back