Basit Elektronik Yük Devresi

Yüke, yük olacak bir şey yok ki :katil2:

Laboratuvar güç kaynağından zaten elektronik yüke simetrik 12v verdim. İnputa ne bağlayacağım?

12V 7 Ah falan akü yok mu?

12V 7 Ah falan akü yok mu?
Hiç bu kadar çaresiz kalacağımı zannetmezdim. Bir korad mı alsam acaba? :katil1:
Motorun eski aküsü var. 12v 8Ah
Şarjza taktım. Biraz dolsun bakayım işe yarayacak mı.

Veya 18350 de olur. İlk aşamada az akım ile deneyeceğiz zaten :)

Veya iki tane 9V pil ile elektronik yükü besle, böylece güç kaynağını boşa çıkar.

Trimpotun yaklaşık 0-5A aralığında ayar yapması için R2 direncinin 3.9k değil 39k olması gerektiğini düşünüyorum. 3.9k 0-18A e denk geliyor.

Bu arada ilk test için trimpotu min. gerilim verecek şekilde ayarlayalım. Yani orta ucunu GND ye yaslayalım. Sonra yavaşça yol verelim.

Son düzenleme:
Haklisin.

10 A icin hesaplamistik 5A icin yeniden hesaplayalim.

0.47Ohmdan 5A akitirsa direncte 2.35V eder.

Gate Source ucunda 4V kalmasini ongormustum. Fakat bunu hesaba katmamam gerekirdi hata yapmisim. Trimpotun en ust ucunda da 2.35V olmasi lazim.

120/(10+R)=2.35

R=(120-23.5)/2.35=41 K

39K gerekiyor.

Al sana bir feedback opamp devresinin mekanik benzeri. Tam eşdeğer olmasa da kavramları kafanda az çok canlandırmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki gibi bir makas düşün. Normalde makas kapalı, yani A ve B çubukları paralel. Sonra sen A ucundan yukarı çekiyorsun, A ve B arasında 1 cm mesafe oluyor. Ama çubuğun diğer uçlarının arasındaki mesafe 10 cm oluyor (OPAMP kazancı). Sen A yı yukarı çektiğin anda. arkadaki yay geriliyor ve B de A nın yönünde ilerliyor. İlerleme, A ve B tekrar üst üste olana kadar devam ediyor (feedback loop).

Şimdi, burada A yı çok yavaş hareket ettirirsek, B de neredeyse eş zamanlı olarak A yı takip eder (sistemin bant genişliği yeterli)

A'yı giderek hızlandırırsan, belli bir noktada A ve B öyle bir hareket ilişkisi olur ki, ikisi de ters yönde hareket eder (osilasyon durumu)

Eğer A çok hızlı hareket ettirirsen, kolların ataletinden dolayı çok az bir hareket oluşur, sadece titreşimler olur (sistemin bant genişliği yetersiz).

Burada A ve B opamp girişleri. A ve B arasındaki mesafe farkı, opamp girişlerindeki voltaj farkı. Çubuğun diğer uçları arasındaki fark da opamp çıkış voltajı.

1710362106089.jpeg

Hmm aslında bir dakka ya, devreyi besleyen laboratuvar güç kaynağını kullanabiliriz gene :) +12V u MOSFET'e bağlayabilirsin.

Al sana bir feedback opamp devresinin mekanik benzeri. Tam eşdeğer olmasa da kavramları kafanda az çok canlandırmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki gibi bir makas düşün. Normalde makas kapalı, yani A ve B çubukları paralel. Sonra sen A ucundan yukarı çekiyorsun, A ve B arasında 1 cm mesafe oluyor. Ama çubuğun diğer uçlarının arasındaki mesafe 10 cm oluyor (OPAMP kazancı). Sen A yı yukarı çektiğin anda. arkadaki yay geriliyor ve B de A nın yönünde ilerliyor. İlerleme, A ve B tekrar üst üste olana kadar devam ediyor (feedback loop).

Şimdi, burada A yı çok yavaş hareket ettirirsek, B de neredeyse eş zamanlı olarak A yı takip eder (sistemin bant genişliği yeterli)

A'yı giderek hızlandırırsan, belli bir noktada A ve B öyle bir hareket ilişkisi olur ki, ikisi de ters yönde hareket eder (osilasyon durumu)

Eğer A çok hızlı hareket ettirirsen, kolların ataletinden dolayı çok az bir hareket oluşur, sadece titreşimler olur (sistemin bant genişliği yetersiz).

Burada A ve B opamp girişleri. A ve B arasındaki mesafe farkı, opamp girişlerindeki voltaj farkı. Çubuğun diğer uçları arasındaki fark da opamp çıkış voltajı.

31832 eklentisine bak
Benim bir devre kurup ölçümler yaparak bu okuduklarımı desteklemem lazım.

Yav insan uzun zaman simetrik bağlantı yapmadı diye unutur mu? Nasıl kafa var bende?

Abi simetrik te ortak ucun biri GND, diğeri +V oluyordu değil mi?
İki +V'u bağlayıp GND leri birleştirmiyorduk diye hatırlıyorum. O zaman paralel bağlamış oluyorduk sanırım. Ama emin olamadım şuan. :kizgin2:

Mosfet satürasyon bölgesinde çalışıyor. Mosfeti satürasyon bölgesinde tutmak da opampın görevi.
bazı şemalarda şönt çok küçükse önce şönt üzerinde düşen voltaj yükseltilip sonra mosfeti süren opampa veriliyor.
irfp260 normalde atıyorum 100A dayanıklı bir mosfet olsa da satürasyon bölgesinde çalışı ca üzerinde 3-5A geçince soba gibi (voltaja bağlı olarak ) ısınıyor. Mosfet satürasyon bölgesinde reosta gibi çalışıyor şeklinde düşünülebilir
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saturasyında olmamız gerektiğini anlıyorum,
Peki saturasyondan çıkmadığımızdan nasıl emin oluyoruz?
Opamp kompartör değil mi her uygulamada, bu işin 2 tipi mi var gate kontrollü veya aça kapa olarak?

Okulda opampın + çıktısı - çıktısından büyükse + beslemeye, diğer şeklinde - beslemeye iner dedi dimi hocalar. Bu yanlış değil ama ezbere bilgi.

Sanayiden bir abi Opamp için çok güzel şu tanımı yapmıştı bayılırım: Opampın tek işi + ile - ucundaki gerilimi eşitlemeye çalışmaktır.

Örnek verelim.

+ ucuna 2V verdik.
Opamp mosfete öyle bir gerilim uyguluyor, şönt direnç üzerinden öyle bir akım geçirmesine neden oluyor ki
- ucunda da 2V oluyor.

Opamp çıkışındaki o anki akım 1.8V da olur 2.2V'da. O anki çevre koşullarına, sıcaklığa vs. değişir.
Opamp algısını bir yenilemek lazım zihinlerde bu devreyi anlamak için.

iki ayrı izole güç kaynağı varsa, bunları seri bağlıyorsun. Orta uç GND.

Yav insan uzun zaman simetrik bağlantı yapmadı diye unutur mu? Nasıl kafa var bende?

Abi simetrik te ortak ucun biri GND, diğeri +V oluyordu değil mi?
İki +V'u bağlayıp GND leri birleştirmiyorduk diye hatırlıyorum. O zaman paralel bağlamış oluyorduk sanırım. Ama emin olamadım şuan. :kizgin2:
İki tane pil seri bağlanacak abi,
Pozitif+====- GND+====-Negatif

Okulda opampın + çıktısı - çıktısından büyükse + beslemeye, diğer şeklinde - beslemeye iner dedi dimi hocalar. Bu yanlış değil ama ezbere bilgi.

Sanayiden bir abi Opamp için çok güzel şu tanımı yapmıştı bayılırım: Opampın tek işi + ile - ucundaki gerilimi eşitlemeye çalışmaktır.

Örnek verelim.

+ ucuna 2V verdik.
Opamp mosfete öyle bir gerilim uyguluyor, şönt direnç üzerinden öyle bir akım geçirmesine neden oluyor ki
- ucunda da 2V oluyor.

Opamp çıkışındaki o anki akım 1.8V da olur 2.2V'da. O anki çevre koşullarına, sıcaklığa vs. değişir.
Opamp algısını bir yenilemek lazım zihinlerde bu devreyi anlamak için.
Tamam bu dediğiniz Virtual-Short approximation oluyor.
Gayet mantıklı geldi şimdi.

Yanlis degil ezbere bilgi dedigin cok guzel bir bilgi.

Sanayidaki abin yanlis soyluyor. Arkadaslara yanlis bilgi veremeyelim. Sonra duzeltmesi guc oluyor.

+ giris ile - giris arasindaki gerilimi esitlemeye calismak opampin isi degil. Bu isi negatif geribesleme ve kazanc yapar.

Opamp sadece fark alir (+ giris ile - giris arasindaki farki bulur) ve bu farki cok yuksek kazanc ile carpip cikisa verir. Haliyle + giris - giristeki voltajdan buyukce cikis + beslemeye kayar. Tersi durumda - beslemeye kayar.

Bundan sonraki esitleme geri besleme elemani sayesinde yapilir.

Ozetle sanayideki abiniz opampin tanimini yapmamis, geribeslemeli opampli bir devrenin + ve - girislerini esitledigini soylemis.

Son düzenleme:
Senin mevcut güç kaynağı Yamyam ile beraber yaptığınız kaynak mı? Bunda akım sınırlaması yoktu galiba, aşırı akımda çıkış kesme vardı. 1 A üstünde çıkışı kesecek şekilde önden ayarla, hazır olsun.

Bir şey soracağım. Trimpotun orta ucunu GND ye çektim. Orta uçla GND arası 0R, orta uçla Opamp'a giden uç arası 10K
Bu şekilde güç verince 0,47R 11W dirençten duman çıktı. Acaba trimpotu tam tersi mi ayarlamalıydım?

Forum istatistikleri

Konular
6,155
Üyeler
2,560
Son üye
sezear07

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back