Basit Elektronik Yük Devresi

Pottan opamp a direnç mi var? Şemada gözükmüyor. Şemaya göre orta uç gnd arası 0R olursa opamp ın non inverting inputu da 0V olur. Hiç akım çekmemesi gerekir. Yükün + - sini ters bağlamış olabilir misin?

Pottan opamp a direnç mi var? Şemada gözükmüyor. Şemaya göre orta uç gnd arası 0R olursa opamp ın non inverting inputu da 0V olur. Hiç akım çekmemesi gerekir. Yükün + - sini ters bağlamış olabilir misin?
Şema birebir şuanda. Pottan opampa direnç yok.
Yükün + sı Mosfetin orta bacağına, - si GND ye bağlı.
Devrenin Beslemesi ( +....-+....- ) şeklinde bağlı.

Deneye baslamadan once trimpotu cevirerek orta ucun GNDye en yakin noktaya ulasmasini sagla.

Bu nokta yuk akiminin sifir yada sifira en yakin olacagi noktayi temsil eder.
Trimpotu cevirdikce opampin + ucundaki voltaj artarken yukten gecen akim da artar.

Sen oncelikle devreyi yuksek akimlarda degil hic akim cekmeden test et.

Bunun icin 0.47 ohmu sok. Mosun gate ve source bacagini kisa devre et.

Voltmetreyi opampin cikisina dokundur.

Trimporu cevirdikce voltmetrenin orantili sekilde artan voltaj olcumu yaptigini gor.

Eger okey ise enerjiyi kes. Mosda yaptigin kisa devreyi kaldir. 0.47 ohmu yerine tak.

Artik akim yukleme testine gecebilirsin.

Bir şey soracağım. Trimpotun orta ucunu GND ye çektim. Orta uçla GND arası 0R, orta uçla Opamp'a giden uç arası 10K
Bu şekilde güç verince 0,47R 11W dirençten duman çıktı. Acaba trimpotu tam tersi mi ayarlamalıydım?

Şema birebir şuanda. Pottan opampa direnç yok.
Yükün + sı Mosfetin orta bacağına, - si GND ye bağlı.
Devrenin Beslemesi ( +....-+....- ) şeklinde bağlı.
Bu ikisi birbiri ile çelişmiyor mu o zaman?

Trimpotun orta ucundan opamp a alınan bir ölçümden bahsedildiği zaman nasıl trimpotun kendisinden bahsetmiş oluyorsun? Trimpotun orta ucundan pozitif beslemeye olan direnç mi demek istedin? Fiziksel halinde de şematik halinde de orta uç doğrudan opampa bağlı, orada bir şekilde direnç ölçtüysen hatalı bir durum var. Farkındaysan 0R yi değil 10K yı sorguluyorum

Trimpotun orta ucundan opamp a alınan bir ölçümden bahsedildiği zaman nasıl trimpotun kendisinden bahsetmiş oluyorsun? Trimpotun orta ucundan pozitif beslemeye olan direnç mi demek istedin? Fiziksel halinde de şematik halinde de orta uç doğrudan opampa bağlı, orada bir şekilde direnç ölçtüysen hatalı bir durum var. Farkındaysan 0R yi değil 10K yı sorguluyorum

Orada bahsettiğim trimpotun konumu.
Ekran görüntüsü 2024-03-13 150304.png

Sorunu çözdüm.

Bir önceki bağlantıda ne yaptım bilmiyorum ama yanlış bir şey yapmışım.
0.47 den duman çıkarken opamp da yanmış.

Şimdi opampı değiştirdim. Bağlantılarıda full konsantre yaptım. 12v 8Ah aküyü bağladım. İlk başta pot GND tarafında olduğu için akım çekmedi. Sonra potu açarak 1A'e kadar ayarladım. Bu şekilde 2dk filan akım çektim. Mosfet te 0.47 de hiç ısınmadı.

Akımı clamp ile doğruladın mı istediğin akıma set edebiliyorsun ve sabit kalıyor mu?

4 Ampere kadar çıkardım.
2 Ampere kadar pek ısınmıyor.
3 Amperde ısınmaya başlıyor.
4 Amperde mosfet, fanın desteği ile idare eder durumda ama 0.47 direnç isyanlarda.
Isıdan korkup son hedef olan 5 Ampere çıkaramadım.

Akımı clamp ile doğruladın mı istediğin akıma set edebiliyorsun ve sabit kalıyor mu?
Devreye hem clamp bağladım hem normal multimetre.
Clamp ile Multimetre arasında 300mA fark vardı. Sonradan fark ettim clamp boştayken 300mA ölçüyor.
Birdahaki sefere clampı REL ile sıfırlayıp takacağım.
Şuanda akımı istediğim değere set edebiliyordum.

Boşta bir fanın daha varsa onu da dirence üflet, isyanlarda dediğin noktada sıcaklığı nasıl? Elini çekmeden tutabildiğin sıcaklık 60 derece gibi oluyor, insandan insana değişse de ortalaması bu. Çok doğru olmasa da şu yaklaşımı yapabilirsin, elini çekmeden(yandığını hissedersin tabi) geçirebildiğin max A yı bul, o sıcaklıkta elinle ölçtüğün komponent 60 derece de. Sonra oda sıcaklığını tahmin et ya da ölç, aradaki farkı al. Diyelim ki odan 20 derece arada 40C fark var, ve bu esnada 2A geçiriyorsun, demekki A başına komponenti 20C ısıtıyorsun. Buradaki losslar tamamen conduction olduğu için bu varsayım ile aslında limiti bulabilirsin. Direnç için 100-120 hiç bir şey.

Boşta bir fanın daha varsa onu da dirence üflet, isyanlarda dediğin noktada sıcaklığı nasıl? Elini çekmeden tutabildiğin sıcaklık 60 derece gibi oluyor, insandan insana değişse de ortalaması bu. Çok doğru olmasa da şu yaklaşımı yapabilirsin, elini çekmeden(yandığını hissedersin tabi) geçirebildiğin max A yı bul, o sıcaklıkta elinle ölçtüğün komponent 60 derece de. Sonra oda sıcaklığını tahmin et ya da ölç, aradaki farkı al. Diyelim ki odan 20 derece arada 40C fark var, ve bu esnada 2A geçiriyorsun, demekki A başına komponenti 20C ısıtıyorsun. Buradaki losslar tamamen conduction olduğu için bu varsayım ile aslında limiti bulabilirsin. Direnç için 100-120 hiç bir şey.
Multimetremde sıcaklık ölçümü var aslında. Onunla daha sağlıklı ölçüm yaparım.
Bu elektronik yükü güç kaynağı devremi test etmek için yaptım. Ne yapıp edip 5A alabilmem lazım. Yarın ekstra soğutma için bir şeyler yapmaya çalışacağım.

Bence sıcaklığı ölçmeden modifikasyona girişme, ben zamanında test için alüminyum dirençlerle R yük yapmıştım. Dirençler 150-160 derece oluyordu, sistem çalışmaya başladığında oda ısınıyordu. Her gelen yanacak napıyorsun diyordu o şekilde aralıksız 3-4 saat çalıştırıyordum. Komponentler sandığımızdan daha sağlam, plaketi de göz önüne alarak eğer ki R 110-120 derece civarını geçmiyorsa senin işini görür bence.

Istersen kademeli yap şöntü. Yüksek akımlar için 0.22 Ω 10W kullanırsın, düşük akımlar için de 1 Ω 5W kullanabilirsin. Mesela mekanik bir anahtar ile kademeyi değiştirebilirsin. Ama kademe değişimini akım akmıyor iken yap, yoksa 5 A geçerken şalteri konum değiştirirsen şalterin hoşuna gitmez, kontaktları kavrulabilir.

Istersen kademeli yap şöntü. Yüksek akımlar için 0.22 Ω 10W kullanırsın, düşük akımlar için de 1 Ω 5W kullanabilirsin. Mesela mekanik bir anahtar ile kademeyi değiştirebilirsin. Ama kademe değişimini akım akmıyor iken yap, yoksa 5 A geçerken şalteri konum değiştirirsen şalterin hoşuna gitmez, kontaktları kavrulabilir.
Abi 0,47 yi direk 0.22 ile yada 0.1 Ohm ile değiştireyim. Güç kaynağını test edelim.
Çektiğimiz akımı clamp ile kolayca görüyoruz zaten.
Yazılımda voltajı sabitlerim, Akımıda butonlar ile değiştirir clamp ile takip ederim.
Senin dediğini yapmak uğraştırır beni. PCB de yerde yok çünkü.

Bu dediklerini ve devrenin geliştirilmesini de daha sonra elektronik yük projesi kapsamında yaparız.
Yine bir DAC ekleriz devreye. Ekran ekleriz. Çekeceğimiz akımı keypad den girer, çektiğimiz akımı ekrandan takip ederiz.
Demonte güç kaynağından kazandığımız tecrübe ile daha da hızlı ilerleriz projede. Bu sayede bendeki bilgiler de kalıcı olur.

O zaman 0.22 Ω 10 W yap gitsin. Yukarıda belirtildiği gibi direncin ısınması önemli değil. Direncin kendi lehimini eritecek seviyeye gelmedikten sonra sorun yok :katil2:

Abi demin bu elektronik yük ile 3A alıyordum. 5A'e ayarlamak için devreden söküp Aküye bağladım. 5 saniye içinde 0.22 Ohm dan dumanlar çıkmaya başlıyor. Clamp da 2.5 amperden aşağı doğru düşüyor. 12V mu fazla geliyor acaba devreye?

Input'a bir tane 1000uF civarında kapasite atar mısın. Yani direk kaynak girişine.
Bir de osilasyona giriyor olabilirsin farkında olmadan. 5A için 0.22ohm 5-6W ısınacak. Direnç ne kullandın kim bilir. Direnç ısınınca akım düşmesi normal büyük ihtimalle direnç ısınınca 0.22R oluyor 1R.

Kullandığın mosfet neydi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,938
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back