Egitim, beyni yikamaktir.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Ali Nesin'in bir videosunda "Egitim, beyni yikamaktir" seklinde bir ifade kullandi.

Cok dogru. Bu vidoyu izlemezden once birisi boyle dese siddetle kizardim.

Neden kendi dusuncelerime gore video oncesinde bu ifadeye kiziyordum da videoyu izledikten sonra kizmamaya basladim.

Cunku o video beynimi yikadi.

Tabiki beyin yikamayi, dusuncelere bir engel koyma tek duze dusunme olarak yorumlamamak lazim.

Egitimdeki amac bir ideoljiyi benimsetmek adina beyin yikama yoluna giderse iste bu cok tehlikeli.

Ya eğitimi "beyni yıkamayı" yapan öğretmen salaksa ne olacak? bunce şu an ülkemizde olan tam bu, yada ülkece salağız :katil2:

Farklı bir yorum getireyim. Öğrendiğimiz kalıplara sıkışıyoruz. Daha farklı düşünemiyoruz. Örneğin devre tasarımlarında öğrendiğimiz kalıplaşmış topolojiler var. Farklı bir tasarımcının farklı bir kullanımı görünce şaşırabiliyoruz...

Farklı bir yorum getireyim. Öğrendiğimiz kalıplara sıkışıyoruz. Daha farklı düşünemiyoruz. Örneğin devre tasarımlarında öğrendiğimiz kalıplaşmış topolojiler var. Farklı bir tasarımcının farklı bir kullanımı görünce şaşırabiliyoruz...
Farklı insanlar tanıdıkça tasarım ufku açılıyor.

Basit bir örnek;
Ters bağlantı koruması dediğimde hepimizin aklına ne gelir 1 seri diyot.
Çalıştığım işletme bu korumayı 2 transistör ile yapıyor çok şaşırdım görünce hala anlamsız geliyor

Farklı insanlar tanıdıkça tasarım ufku açılıyor.

Basit bir örnek;
Ters bağlantı koruması dediğimde hepimizin aklına ne gelir 1 seri diyot.
Çalıştığım işletme bu korumayı 2 transistör ile yapıyor çok şaşırdım görünce hala anlamsız geliyor
Size katılıyorum, eğitim her şeyden önce genel gelişim için gereklidir.

2 transistör ile yapıyor çok şaşırdım görünce hala anlamsız geliyor
Düşük akımlar için diyod kullanılır. Yüksek akımlı devrede diyod üzerinde sürekli fazla güç harcanır.
Örneğin 10 A akım çeken bir devre, besleme polaritesini doğru bağlamış olmanın bedeli olarak 6W ekstra güç tüketecek demektir.

Belli ki transistöerle daha güzel bir çözüm sağlanmış. Muhtemelen mosfettir . İletimde direnci çok düşük olduğundan neredeyse sıfır gibi güç harcanır.

"mosfet reverse polarity protection"

Ekler

• Reverse-Batery-Protection-Rev2.pdf
    222.2 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
@Encoder verdigin datasheette p ch mosfetteki diyot zaten surekli iletimde kalmiyor mu, mosun iletimde yada kesimde olmasi sadece yuksek akim gecisine yardimci olmaz mi, yani devre surekli iletimde gibi.

P kanal olan şemada batarya polaritesi belirtilmemiş. Gövde diyodu sürekli iletimde olursa mosfetin anlamı olmayacak tabi. 2 tane mosfet olabilir

Belki şemalar prensibi gösteriyor. Gerçekte daha fazla detay vardır.

Diyod + voltaji aynen iletiyor fakat P mos da iletime gectigi icin diyodu bypass ediyor haliyle seri kayip cok dusuyor.

Eger ters voltaj uygulanirsa diyod zaten kesimde oluyor. MOS da iletime gecemiyor.

Dolayisi ile sadece seri diyod kullanarak yapilmis koruma devresindeki diyod kaybina kiyasla MOSlu devredeki kayip cok dusuyor.

Burada amac akimin cok yada az olmasi degil. 0.6v yerine cok daha dusuk seri voltaj dusumu oluyor.

11 yıl kadar önce konuyu bu kişi gayet güzel anlatmıştı

Diyod + voltaji aynen iletiyor fakat P mos da iletime gectigi icin diyodu bypass ediyor haliyle seri kayip cok dusuyor.

Eger ters voltaj uygulanirsa diyod zaten kesimde oluyor. MOS da iletime gecemiyor.

Dolayisi ile sadece seri diyod kullanarak yapilmis koruma devresindeki diyod kaybina kiyasla MOSlu devredeki kayip cok dusuyor.

Burada amac akimin cok yada az olmasi degil. 0.6v yerine cok daha dusuk seri voltaj dusumu oluyor.
evet ben sadece anahtar ise tam acilacak gibi bir duruma odaklandim sanirim, asil amacin ters voltajdan korumak oldugunu unutmusum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,004
Üyeler
2,525
Son üye
Emretrk

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back