Güncellenen Gümrük kanunu

butterfly

Üye
Güzel ülkemde 5 adet pcb siparişi geçerken bile 10 kere düşünürken , büyüklerimiz bizi bu dertten kurtarmış görünüyor .
Hayırlı olsun...
2024-08-06_01-50-40.png

belgedeki tarihler eski bakanlığın adı artık farklı, yeni belgesi nerde bunun. son hali nasıl uygulanıyor.?
Anlayışım kıtdır benim biraz kusura bakmayın.!

Benim anladığım durum daha da kötüye gidiyor.

150 Euro'ya kadar olan ürünler bir ihtimal gümrükten geçiyordu artık 30 Euro olan ürünler vergi ödemek koşulu ile gümrükten geçebilecek. Yani 35 Euro bir alışverişin olduysa gümrük müşaviri bulman gerekecek. PCB sipariş ederken stencil gibi ek bir siparişin de olursa hapı yuttun.

Kargo dahil fiyat ödersen bile arıza çıkartabilirler.

Yeni kararın gerekçesinden aşağıda bahsedilmiş.

Yeni kararın gerekçesinden aşağıda bahsedilmiş.

Yani hocam çözüm bu olmamalıydı diye biliyorum sadece ... Tası tarağı toplamanın vakti gelmiş gibi.

Madde 126 bu sekilde gozukuyor

1722905260885.png

güle güle jlpcb, artık leğende pcb eritiriz.

hadi bir ihtimal 30 euro altına denk getirdiniz bu durumda bile %60 vergi çıkacak.

Aklıma bu şarkı geldi nedense

Artık düşük komisyonla pcb getirenler sayfası açalım.30 Euro a kargo ücreti de dahil gibi duruyor.

Benim gördüğüm kadarıyla, bu düzenlemede vergi alınacak meblağ 150 Avrodan 30 Avroya düşürülmüş ve alınacak vergi oranı arttırılmış.

Ben her zaman ana sorunun bu olmadığını, ana sorunun keyfi olarak ürünlerin TİCARİ olarak kabul edilmesi olarak görüyorum. Yani sen 100 Avroluk PCB sipariş ediyorsun, gümrük memuru bunu ticari kabul ederse, en az 20 bin TL beyanname bedeli verip ihtalat işlemine başlamak ve ondan sonra da ilave olarak çıkacak bir sürü masrafı daha ödemek durumunda kalıyorsun. Bu yeni düzenleme, bu konuda hiçbir iyileştirme yapmıyor, mevcut durumu aynen korunuyor.

Geçmiş olsun hepimize.
Arge ve geliştirme yapanların üzerine son toprakta atıldı. :kizgin2:

Benim gördüğüm kadarıyla, bu düzenlemede vergi alınacak meblağ 150 Avrodan 30 Avroya düşürülmüş ve alınacak vergi oranı arttırılmış.

Ben her zaman ana sorunun bu olmadığını, ana sorunun keyfi olarak ürünlerin TİCARİ olarak kabul edilmesi olarak görüyorum. Yani sen 100 Avroluk PCB sipariş ediyorsun, gümrük memuru bunu ticari kabul ederse, en az 20 bin TL beyanname bedeli verip ihtalat işlemine başlamak ve ondan sonra da ilave olarak çıkacak bir sürü masrafı daha ödemek durumunda kalıyorsun. Bu yeni düzenleme, bu konuda hiçbir iyileştirme yapmıyor, mevcut durumu aynen korunuyor.
eski kanun şöyleydi:
30 euro altı vergisiz (ama alıyorlardı)
150 euronun altındaki ürünlerden vergi alınır ama şahsi kullanım olarak geçebilir. (defalarca jlpcb'deb fedex ile pcb yaptırdım)

şimdiki kanun ile 30 euronun üzerinde bir malı şahsi olarak gümrükten geçirmek imkansız. 30 euronun altına da %60 vergi.
artık jlpcb'den ürün almak imkansız çünkü sadece kargosu zaten 25-30 usd tutar. garip ve anlamsız şekilde kargo ücretini de toplam bedele dahil ederek hesaplanıyor.

eski kanun şöyleydi:
30 euro altı vergisiz (ama alıyorlardı)
150 euronun altındaki ürünlerden vergi alınır ama şahsi kullanım olarak geçebilir. (defalarca jlpcb'deb fedex ile pcb yaptırdım)

şimdiki kanun ile 30 euronun üzerinde bir malı şahsi olarak gümrükten geçirmek imkansız. 30 euronun altına da %60 vergi.
artık jlpcb'den ürün almak imkansız çünkü sadece kargosu zaten 25-30 usd tutar. garip ve anlamsız şekilde kargo ücretini de toplam bedele dahil ederek hesaplanıyor.

Evet evde PCB üretiminde en son nerede kalmıştık :katil2:

son 15 gün. eldeki son pcbleri hemen baskıya gönderin. 3-4 gün imalat 3-4 gün kargosu derken kanun yürürlüğe girmeden gümrükten geçer.

Benim de şu çinko kaplama işini denemem lazım. Eğer bu kimyasallarla olmazsa pcb üreticilerinin kullanıkları kimyasalları tedarik etmek lazım.

Fakirlik adami mucit yapar I biliyorim da, bu gumruk mucit yapar mi onu bilemedim :gulus2:

bence ortak bir gumruk musavirligi isi dondurmeye Bamak lazim.

Net pcb diye bir firma bulmuştuk, pcb üreticilerine kimyasal temin ediyorlardı. hatta telefonla görüştüm. amatör çalışmalar için yardımcı oluruz demişti firma sahibi Ayşe hn.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,526
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back