Yeni güç kaynağı projesi.

Marka olarak alma, fiyat çok yüksek. Çok turlu diye al. Ama çok turlu olmayan kaliteli birşey de bulabilirsen alabilirsin. Özdisan'da Bourns potansiyometreler vardı galiba. İkisini de dene. Çok turlunun da iyi iş görme ihtimali var. Neticede hangi senaryoda deli gibi farklı voltajları peş peşe ayarlayacaksın?
voltajı ve akım ayarlamayı korad daki gibi yapamaz mıyız?

Ohoo ona daha çok var. Önce bu güç kaynağının V2 ve V3 ünü yapacaksın ve çalıştıracaksın. Öyle kestirme gitmek yok :D

Onu ben 3-4 yıla halledeceğim abi acele etmeyin.
Bilgisayar bağlantısını İnovatif düşünün. Devir kablosuz bağlantı devri. Bluetooth desen az biraz modası geçiyor.
Ama yine de kablolu USB her zaman her devirde geçer akçe. Mutlaka bulunsun.
Yine de yeni model güç kaynaklarında, dijital hafızalı scop ekranı olduğunu ve bu bağlantılara pek gerek kalmadığını hatırlatırım. Fiyatları da aman aman çok abartı değil.

Bilgisayar bağlantısını İnovatif düşünün. Devir kablosuz bağlantı devri. Bluetooth desen az biraz modası geçiyor.
Yine de yeni model güç kaynaklarında, dijital hafızalı scop ekranı olduğunu ve bu bağlantılara pek gerek kalmadığını hatırlatırım. Fiyatları da aman aman çok abartı değil.
kafamdaki plan usb+wifi.
bunun birkaç nedeni var.

rp2040(pico)'nun üstündeki dahili usb bulunması ve pico-w modeli ile wifi erişimi mümkün olması ilave bir uart bus çıkarıp hc05 takılmasını da sağlayabiliriz.

Wifi dual mode çalışabiliyor olması bir avantaj bir wifi station olarak görünüp internetsiz ortamda yine erişimini mümkün kılabilirken wifi device olarak aktif bir wifi ağına bağlanıp yine erişimi mümkün kıldrıabiliriz wifi çok avantajlı bence.

Bence öyle birşey için network ağı en mantıklısı. Hiçbir sürücü kurmak gerekmez, hiçbir uygulama kurmak gerekmez. Aç tarayıcıyı herhangi bir cihazdan, bağlan.

OWON Dijital ekranlı güç kaynağı Bu modelin bir yorumunda ekranın tam net olmadığı yazıyor.2 ay önce bu tür güç kaynaklarını görmüştüm. Satış sitesi güvenilir mi bilmem. Siteyi İlk defa duydum.

Güç kaynağı bunlarsa bizimkiler ne?

Son düzenleme:
İzo Propil alkol ile bu devrenin bitmiş haline nasıl bir uygulama yapayım ?

İzo Propil alkol ile bu devrenin bitmiş haline nasıl bir uygulama yapayım ?

Ben bitmiş devreleri 5 cm boya fırçası ve alkol ile iyice yıkıyorum. Ama camı açarak yap, sonra kafayı bulabilirsin :katil2:

UTI260B termal kameranı güç kaynağı 30dk boşta çalışmadan sonra ölçtüğü sıcaklık değerleri.

R2 82Ohm direnç
IMG_0001.jpeg

R1 2K2 1W direnç
IMG_0002.jpeg

Son düzenleme:
Bu güç kaynağını iyice test et. Olabildiğince tecrübe kazan. Limitasyonları dahilinde zorla bunu. Mesela sıcaklığı takip ederek 1V da 3A çek (termal kameraya iş çıksın :tamam2:) 16 V da 3A çek.
Her bir testi ne kadar süre yapmak lazım?

Son düzenleme:
Yarıiletken sıcaklıklarını takip edeceksin işte. 90 ℃ ye kadar yol ver. Eğer daha aşağı sıcaklıkta stabil hale geliyorsa uzun süre test et. Ama 90 dereceyi geçerse durdur.

Yarıiletken sıcaklıklarını takip edeceksin işte. 90 ℃ ye kadar yol ver. Eğer daha aşağı sıcaklıkta stabil hale geliyorsa uzun süre test et. Ama 90 dereceyi geçerse durdur.

1V 3A test ettim
1N5408 doğrultucuların hepsi 140 dereceyi görmüştü :katil2:
30sn içinde 90 dereceyi buluyor.

1710761306463.png

Son düzenleme:
1V 3A test ettim
1N5408 doğrultucuların hepsi 140 dereceyi görmüştü :katil2:
1 dakika içinde 90 dereceyi buluyor.

Şimdi 1N5408 datasheet'ine bakalım. Orada şu grafik var. Bu da bize şunu anlatıyor. 150 ℃ ye kadar bu diyodu kullanmak mümkün, ama artık çekebileceğin akım o sıcaklıkta sıfıra iniyor. 3 A için kabul edilebilir en yüksek sıcaklık 112.5 ℃ gibi.

Komponentlerin datasheet'lerini de incele. Anlamadığın bir grafiği de sor.

1710761101604.png

IMG_0006.jpeg

30sn de 1N5408 90 derece
sanırım iyi bir aktif soğutma ya da başka bir şey gerekecek.

Zaten güç kaynağının V2 sinde o diyotları 6A lik olanlarla değiştiriyoruz. Limitin ne olduğunu belirlemeye çalış sadece.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back