0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

32 V 7 A olacak, 12 V ve 26 V da ara uçlar çıkacak. İstersen fan için de bir 12 V 1 A sargı attır.
Eka trafo buna 250TL + KDV fiyat verdi. Siparişini toroid olarak verdim. En geç önümüzdeki hafta içi gönderecekler.

Aliexpress den meşhur demonte olanı aldım. Önce onu kurup sonra modifikasyon yapacağız.
Bende diyordum, o sipariş verdiğiniz toroidal trafo nun voltajına bu regüle kitin entegreleri (opamp) nasıl dayanacak?
Umarım düşündüğünüz opampların bacakları, PCB deki dizilim ile uyuşuyordur ki, yüksek ihtimal bu dönüşümü düşünmüşsündür.

Bende diyordum, o sipariş verdiğiniz toroidal trafo nun voltajına bu regüle kitin entegreleri (opamp) nasıl dayanacak?
Umarım düşündüğünüz opampların bacakları, PCB deki dizilim ile uyuşuyordur ki, yüksek ihtimal bu dönüşümü düşünmüşsündür.
Çok şey düşündüm. İşim bittiğinde Aliexpressden aldığım karta hiç ihtiyacım olmayacak.
İlk aşamada trafoyu 26v kademesine kadar kullanacağız. Bunu stabil çalışır hale getirdikten sonra modifikasyona başlayacağız.

Eski heyecanımı kaybetmişim yav.
Demonte güç kaynağı bu gün geldi.
Eskiden olsa hergün girer bakardım. Çinden çıktımı, uçağa yüklendi mi, Türkiyeye girdimi filan diye. Bu sefer hiç bakmadım. Kapı çaldı bir baktım kargo geldi. Ne çabuk geldi diye düşünürken sipariş tarihine baktım 15 gün geçmiş. Oysa bana 3-4 gün geçmiş gibi geldi.
Neyse trafoda gelince toplarız artık.

20210203_155907.jpg

20210203_161152.jpg
20210203_161134.jpg

Yalnız dikkat et, gelen 26 VAC lik trafoya bağlarsan çok fazla voltaj gidecek opamp'lere ve alev alacaklar ona göre. Şimdilik 20 V luk bir trafoya bağla. Devreyi yüksek voltajlı opamp'lere göre değiştirince 26 VAC lik trafoyu bağla.

Yalnız dikkat et, gelen 26 VAC lik trafoya bağlarsan çok fazla voltaj gidecek opamp'lere ve alev alacaklar ona göre. Şimdilik 20 V luk bir trafoya bağla. Devreyi yüksek voltajlı opamp'lere göre değiştirince 26 VAC lik trafoyu bağla.
20VAC trafom yok ki. Ya eski adaptörlerden söküp trafosunu kullanacağım ki, akım olarak pek bir şey verebileceklerini sanmıyorum. Yada Benim benim diğer güç kaynağındaki 24v trafoyu söküp,20v a düşürüp vermem gerekecek. Neyse konuya odaklanacağım ama biraz baskı işim var. Onları aradan çıkarayım da. (Baskılardan trafonun parasını çıkardım bu arada. Bu Pubg'nin bayağı seveni var.)

Son düzenleme:
Sendeki PCB benim aldığımdan biraz farklı. Acaba hangisi daha yeni olan versiyonu? Bir revizyon bilgisi de yok üzerinde ...

Sendeki PCB benim aldığımdan biraz farklı. Acaba hangisi daha yeni olan versiyonu? Bir revizyon bilgisi de yok üzerinde ...
Abi senin resmini paylaştığın ile benimki arasında sadece fan regülarü kısmında fark var. Geri kalanı aynı gibi.

Ama gene sorunlu sanki. Soğutucunun gene doğrultucu ayaklarına değme ihtimali var, ona dikkat et.

Üşenmedim oturdum gece 3'e kadar topladım.
3300uF yerine 4700uF taktım.
100pF ları 200pF olarak ölçtüm multimetrede.
Bu pF serilerinin hiç biri değerlerini tutmuyor.
Bir tek güç transistörünü takmadım. Acaba kendi üzerinde geleni mi takmalıyım, yoksa aşağıya resimlerini eklediklerim var elimde olan. Onlardan mı takmalıyım?
Siyah olan 2SC5200

20210204_025750.jpg
20210204_025419.jpg
20210204_025258.jpg
20210204_025238.jpg

Son düzenleme:
HErşey düzgün nizami görünüyor (hata var mı diye aktif elemanara baktım :)) 7824 yok sadece gözüme çarpan.

HErşey düzgün nizami görünüyor (hata var mı diye aktif elemanara baktım :)) 7824 yok sadece gözüme çarpan.
7824'ü kullanmayacağım. Sipariş ettiğim trafoya harici 12v 1A sardırdım. Onu kullanarak termostatlı sistem yapacağım.

Aynen.
Shotky diyorlarda voltaj düşümü 0.12 v civarıdır.
Normal diyotlarda 0.65 civarıdır.
Peki voltajdan kazanırken kaliteden ödün vermiyoruz değil mi? Bu Shotky ler hızlı diyot diye biliyorum ben. Olur olmaz yerde atıp da tamirat işi çıkarmasın bize :)

Schottky diyotlar yüksek hızlı doğrultma uygulamalarında gerekli, mesela SMPS'lerde. Orada da sadece yüksek frekanslı tarafta kullanılır. Düşük frekanslı şebeke tarafında halen normal doğrultucular kullanılır.

Normal doğrultucu tarafında Schottky kullanmanın dezavantajı, daha dayanıksız olmaları, fazla ısı tolere edememeleri ve ters kaçak akımının da yüksek olması.

Forum istatistikleri

Konular
6,626
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back