0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Kalite istiyorsan mosfet rectifier kullanacaksın.
Shotky diyotlar neredeyse bütün cihazlarda kullanılıyor.Dijital osiloskop TV bilgisayar.
Soğutucu ile kullanman gerekiyor.Onun dışında extradan bir maliyeti yok.

Orjinal Güç Transistörünü mü takayım, yoksa bunlardan birini taksam daha mı uygun olur?
Siyah olan 2SC5200
20210204_025750.jpg

Orjinal Güç Transistörünü mü takayım, yoksa bunlardan birini taksam daha mı uygun olur?
Siyah olan 2SC5200
7976 eklentisine bak

Pakette gelen güç transistörünü tak. 3 A olarak çalışsın şu anda. Sonradan 5 A yapınca transistörleri düşünürüz, o kolay iş. Ama iyi soğutucu lazım. Bulabildiğin en büyük soğutucuya bağla.

Pakette gelen güç transistörünü tak. 3 A olarak çalışsın şu anda. Sonradan 5 A yapınca transistörleri düşünürüz, o kolay iş. Ama iyi soğutucu lazım. Bulabildiğin en büyük soğutucuya bağla.
Soğutucu kolay da trafo yok. Benim 24vac'yi 20v a nasıl düşürürüm?

Siyah olan 2SC5200
7976 eklentisine bak
Orijinal için, R&S ten mj15003 al. Geniş bir radyatöre 2 tane montajla. Ama Tanesi 100tl olmuşmudur acaba?
AMACIM SENİ TRAFO UÇLARINI ANAHTARLAMA TAN KURTARMAK.

Ben 18volt için 2 tane orijinalinden emin olduğum 2n3771 kullandım. Soğutucusu fazla büyük değil.
5 amperde hafif ısınıyorlar.Eğer 30 voltlarda 6 amper düşünüyorsan benim aklıma gelen bu.
Arkadaşların da önerilerini değerlendir tabii ki.

Elinde çıkışı 5 - 9 V olan ve 3 A verebilecek trafo var mı? Varsa iki trafoyu seri bağlayabilirsin.
Eve geçince adaptörleri bir kurcalayayım abi. Ama 3A lik adaptör yoktur bende. Olsa olsa smps adaptör vardır. Onlarda dc dir.

Senin yaptırdığın trafo kademeli değil miydi? Üç kademeli yaptıracaktın. En son kademe 26 V.

Orijinal için, R&S ten mj15003 al. Geniş bir radyatöre 2 tane montajla. Ama Tanesi 100tl olmuşmudur acaba?
AMACIM SENİ TRAFO UÇLARINI ANAHTARLAMA TAN KURTARMAK.

Ben 18volt için 2 tane orijinalinden emin olduğum 2n3771 kullandım. Soğutucusu fazla büyük değil.
5 amperde hafif ısınıyorlar.Eğer 30 voltlarda 6 amper düşünüyorsan benim aklıma gelen bu.
Arkadaşların da önerilerini değerlendir tabii ki.
Nette 10-15tl ye satılıyor :D
Özdisan da yok. Nereden bulucaz bunun orjinalini? Ama özdisan da mj15022 var. 16A 200V 32tl fiyatı var. Şöyle bir üstünkörü baktım, mj15003 ile araların da 4A fark var. Bu da olabilir belki.

12-26-32v 7A olarak yaptırdım abi.

Bir diğer seçenek de şu:

26-32 arasındaki sekonder sargıyı 0-12-26 den ayır. Böylece elinde iki bağımsız sekonder olur, 0-12-26 ve 26-32. İlk sekonderden 26 VAC alırsın, ikinci sekonderden de 6 V alırsın. Sonra da bu iki sekonderi ters fazda seri bağlarsan toplam voltajı 20 VAC ye düşürmüş olursun :) Ters fazda olup olmadığını deneyerek anlarsın. Doğru fazda seri bağlamışsan toplam voltaj 32 VAC olur. Ters fazda seri bağlamışsan da toplam voltaj 20 VAC olur.

Bir diğer seçenek de şu:

26-32 arasındaki sekonder sargıyı 0-12-26 den ayır. Böylece elinde iki bağımsız sekonder olur, 0-12-26 ve 26-32. İlk sekonderden 26 VAC alırsın, ikinci sekonderden de 6 V alırsın. Sonra da bu iki sekonderi ters fazda seri bağlarsan toplam voltajı 20 VAC ye düşürmüş olursun :) Ters fazda olup olmadığını deneyerek anlarsın. Doğru fazda seri bağlamışsan toplam voltaj 32 VAC olur. Ters fazda seri bağlamışsan da toplam voltaj 20 VAC olur.
Trafoyu yakmıyım abi? Vallahi enaz 5 sene kullanmadan bozarsam psikolojim bozulur. :katil1:
Neyse daha gelmedi. Gelsin de bir bakarız duruma.

Yanmaz, benden garantili :D
Zaten alırken senin adını verdim abi. :D

Aklıma geldi. Benim LM1875 den söktüğüm trafo var. 2x19v du sanırım. Onun sekonderlerden birini kullanırım.

Bu kart üzerindeki 100k tpotu neye göre ayarlayacağız? Şuan orta seviyelerde.

Bu kart üzerindeki 100k tpotu neye göre ayarlayacağız? Şuan orta seviyelerde.

Tam ortada olsun şimdilik. Hatta tamamen söksen de olur. Onun amacı opamp çıkışında belli bir offset vermek, böylece çıkış voltajı için bir üst limit getirmek.

Yav bu alkol beni deli etti. Pcb nin arkası eridi resmen :kizgin2:

20210204_185646.jpg

20210204_185735.jpg

Bu ne yav ... Alkol yerine votka mı sürdün naptın :katil1:

Kirmizi boya dandik sanirim. Sanki alkol solder mask boyasini cozmus gibi gorunuyor. Tavsiyem karti dik tutarak firca ile bol sulu (alkol) yika. Fazlalik yere aksin damlasin. Kuruyuncaya kadar dokunma.

Forum istatistikleri

Konular
6,626
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back