0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Bu ne yav ... Alkol yerine votka mı sürdün naptın :katil1:
Yav alkolü ölçecek bir şey olsa ölçecem. İçindekini hakkaten merak ediyorum. Birde kaliteli olsun diye Soldex almıştım. Alkolü de Özdisandan alacam bu gidişle :katil2:

Kirmizi boya dandik sanirim. Sanki alkol solder mask boyasini cozmus gibi gorunuyor. Tavsiyem karti dik tutarak firca ile bol sulu (alkol) yika. Fazlalik yere aksin damlasin. Kuruyuncaya kadar dokunma.
Yok yav boyadan olduğunu sanmıyorum. Bu güne kadar hangi karta sürdümse bu hale geldi. Kesin alkolden.

Ben montajdan sonra benimkinin arka tarafını alkolle yıkadım. Böyle bir sonuç ortaya çıkmadı.

Protoip kartlarda bolca pasta kullandigim icin benzer goruntu oluyor. Alkol pastayi inceltip karta sivazliyor. Ya cok bol alkol ile yikama yada sabunlu su ile yikama kurutma..

O nasıl iş ya ilk defa böyle bir şey görüyorum. Alkol oranı yazıyor mu üstüne?

Merhaba foruma yeni katıldım aynı devre hurda kuttumda duruyor güçlendirme adımını merakle bekliyorum

6x6 cm bir soğutucu taktım. Ama et kalınlığı 5mm var. Çokta kötü olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca fan ile destekleyeceğim. Aynısından 20cm var ama gereksiz delik açmak istemedim. Onu asıl devreye saklıyorum.

20210204_192057.jpg

20210204_192143.jpg

Son düzenleme:
Tamam ver coşkuyu (yani 20 VAC yi)

Bu arada lehimler güzel olmuş. Zenerler ve 1N4148 birbirine çok benziyor onları doğru kullandığını kontrol et. Sol aşağıdaki iki elektrolitiği ben ters bağlamıştım sen doğru bağlamışsın :)

Bu arada lehimler güzel olmuş. Zenerler ve 1N4148 birbirine çok benziyor onları doğru kullandığını kontrol et. Sol aşağıdaki iki elektrolitiği ben ters bağlamıştım sen doğru bağlamışsın :)
Azami dilkatle yapıyorum işimi. Zenerlerin üzerini okuyana kadar kör oluyordum az kalsın. :D
Voltajları aşağıya ekliyorum. Şimdi bunu nasıl bir yük ile test edebilirim?

AC Trafo çıkışı
20210204_195346.jpg

DC Doğrultulmuş diyot çıkışı.
20210204_200358.jpg

Maksimum out çıkışı.
20210204_200339.jpg

Ben pek beğenmedim kartı 4 sefer d882 transistör yandı sonra uğraşmadım. Aslında 36v5A smps ve dps3005 almayı düşünüyorum bu aralar aliexpres üzerinden.

İmkan varsa aynı firmanın aşağı linkte bahsettiğim modelini aldım tavsiye ederim. Ben aldıktan sonra RD6018 diye bir model daha çıkarttılar. Şu an RD6006, RD6012 ve RD6018 var. Sondaki sayılar DPS serisinde olduğu gibi akım kapasitesini gösteriyor. Fiyatları sürekli artıyor, iki gün önce Banggood'da RD6012'yi kampanyalı fiyata gördüm.

İmkan varsa aynı firmanın aşağı linkte bahsettiğim modelini aldım tavsiye ederim. Ben aldıktan sonra RD6018 diye bir model daha çıkarttılar. Şu an RD6006 RD6012 ve RD6018 var. Sondaki sayılar DPS serisinde olduğu gibi akım kapasitesini gösteriyor. Fiyatları sürekli artıyor, iki gün önce Banggood'da RD6012'yi kampanyalı fiyata gördüm.

Daha yeni ölçü aleti USB osiloskop aldım hocam bu bahsettiğiniz ürün gümrük vs ile baya tuzlu bir hal alıyor ayrıca uzun süre yeterli olacak diye düşünüyorum 30v/5A akımın.

Elimde pek seçenek yoktu. 1R 5W direnç bağladım. 1V ayar çektim ve 4A okudum ekrandan. Daha da çıkıyordu ama TR yanmasın diye kestim.
Emin değilim ama sanki 3A sürekli akım da fan filan fayda etmez bu Transistöre.

Elimde pek seçenek yoktu. 1R 5W direnç bağladım. 1V ayar çektim ve 4A okudum ekrandan. Daha da çıkıyordu ama TR yanmasın diye kestim.
Emin değilim ama sanki 3A sürekli akım da fan filan fayda etmez bu Transistöre.

Sen olabilecek en kötü işkenceyi yapmışsın güç kaynağına :oops:

En düşük çıkış voltajında maksimum akımın üzerinde akım çekmişsin. Bu durum pass transistörü üzerinde maksimum güç harcanmasına sebep olur.

Sen olabilecek en kötü işkenceyi yapmışsın güç kaynağına :oops:

En düşük çıkış voltajında maksimum akımın üzerinde akım çekmişsin. Bu durum pass transistörü üzerinde maksimum güç harcanmasına sebep olur.
Sadece bir kaç saniye çekip kapadım. Sonrasında fan ile hızlıca soğutup bozulma var mı diye test ettim. Bir sıkıntı görünmüyor.
Bu vesile ile bir soru sorayım. Madem bana arada bir böyle yük lazım olacak, acaba evde elektronik yük yapabilir miyim? Çok değil 5A'e kadar.
Eğer yapılabilecek bir şey ise proje listeme ekleyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back