0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Bence ark'tan ötürü rölelerin kontaktları bozuldu o yüzden yüksek omaj var. Sıfır röle varsa önce onunla denemek daha mantıklı.

O kadar dandik role mi olurmus... Baska bir is var bunda. Roleyi sok. Disarda 12v ver kontak direncini olc. Olmadi plastik kapagini sok kontak yuzeylerini incele. Yinede enayilik oluyor ise röle ye daha yuksek voltaj ver.
Bence ark'tan ötürü rölelerin kontaktları bozuldu o yüzden yüksek omaj var. Sıfır röle varsa önce onunla denemek daha mantıklı.

Söktüğüm röleyi yanlış bağlantı sonucu yaktım. Diğer röleyi söktüm ve test ettim. Bu röle normal çalışıyor. Herhangi bir sorun görünmüyor. Bacak bağlantılarında 32v karşıya tam olarak geçiriyor. Dediğin gibi başka bir sorun var herhalde. Röle çıkışlarının ortak olması bir sorun yaratır mı? Şema yukarıdaki gibi.

Röle arktan dolayı gitmiş, ama tabiki asıl sorun bu değil. Röle sadece yanlış zamanda yanlış yerdeydi :katil2: Asıl sorun transistörün tam ON olmaması.

Güç kaynağı ile 12 V verince röle bobinine ne kadar akım çekiyor?

Röle arktan dolayı gitmiş, ama tabiki asıl sorun bu değil. Röle sadece yanlış zamanda yanlış yerdeydi :katil2: Asıl sorun transistörün tam ON olmaması.

Güç kaynağı ile 12 V verince röle bobinine ne kadar akım çekiyor?
44mA akım çekiyor abi

44mA akım çekiyor abi

Tamam transistörün bazındaki 1 k o zaman gayet uygun. Şimdi ikinci aşama, rölelerin hepsini sök ve röle bobinlerinin yerine şöyle 220 Ω luk bir direnç koy. Sonra da arduino ile transistörleri ON/OFF yapıp transistörlerin kollektör emitter voltajlarına bak. Ama ölçümü çabuk yap, çeyrek watt direnç kullanırsan baya ısınır :)

Tamam transistörün bazındaki 1 k o zaman gayet uygun. Şimdi ikinci aşama, rölelerin hepsini sök ve röle bobinlerinin yerine şöyle 220 Ω luk bir direnç koy. Sonra da arduino ile transistörleri ON/OFF yapıp transistörlerin kollektör emitter voltajlarına bak. Ama ölçümü çabuk yap, çeyrek watt direnç kullanırsan baya ısınır :)
Abi transistörler de normal görünüyor ya. Niye bu beyin yakan işler hep benim başıma geliyor yav. Röle sağlam, tr sağlam ama çalışmıyor.

Evet transistörler satürasyona gidiyor. O zaman rölelerde bir sorun var. Belki de 12 V değil bunlar. Belki de birisi bunların kapağını söktü ve 12 V luk bir röle kapağı yapıştırdı :katil2:

12 V verince bunlara adamakıllı çekiyor mu? Yoksa mayışık bir şekilde mi çekiyor?

Evet transistörler satürasyona gidiyor. O zaman rölelerde bir sorun var. Belki de 12 V değil bunlar. Belki de birisi bunların kapağını söktü ve 12 V luk bir röle kapağı yapıştırdı :katil2:

12 V verince bunlara adamakıllı çekiyor mu? Yoksa mayışık bir şekilde mi çekiyor?
Abi senin dediğin gibi kartı zıplatmıyor ama kapağı şeffaf olduğu için görünüyor. Bayağı yapışıyor yani. Ölçümde de omaj 0.002 gibi yok denecek bir değer çıkıyor. Ayrıca 32v bağladım onuda aktarıyor karşı tarafa. Yani ne yorum yapacağım bilemiyorum başka.

Son olara şunu deneyebilirsin: 7812 nin çıkışı diğer regülatörlere gitmesin, sadece röleleri beslesin. Belki de diğer regülatörler fazla yüklüyorlar ve 7812 akım sınırlamaya gidiyor.

Son olara şunu deneyebilirsin: 7812 nin çıkışı diğer regülatörlere gitmesin, sadece röleleri beslesin. Belki de diğer regülatörler fazla yüklüyorlar ve 7812 akım sınırlamaya gidiyor.
Abi 7809 arduinoyu ve akım sensörünü besliyor, 7805 lcd ve lm35 i besliyor. Ve bunların hiç biri bağlı değil şuanda. Ama boşta akım çekme ihtimaline karşı ayırıp deneyeceğim.

Yine fxdev arkadasin dedigi gibi olacak ama

Benim fikrim bu köprü diyottan sonraki kapasitor ilk şarj anındaki çektiği akım rölenin kapanma anında kontakları bozuyor olmasın?

Transistor devresinde sorun yok. Zaten 3 tane transistor var. Giriste 7812 var. Transistor uzerinse azda olsa gerilim dusecek. Buda normal seviyede.

@taydin abi şimdi baktım da 7809 ile 7805 i direk köprü diyottan sonra almışım. 7812 den almamışım. Yani 7812 burada tek başına çalışıyor. Yine de 7809 dan ayırıp denemeli miyim?

7812 sadece röleleri besliyorsa o zaman benim aklıma başka birşey gelmiyor ...

Yine fxdev arkadasin dedigi gibi olacak ama

Benim fikrim bu köprü diyottan sonraki kapasitor ilk şarj anındaki çektiği akım rölenin kapanma anında kontakları bozuyor olmasın?

Transistor devresinde sorun yok. Zaten 3 tane transistor var. Giriste 7812 var. Transistor uzerinse azda olsa gerilim dusecek. Buda normal seviyede.

Bunu denemek basit 10mf yerine 1000uf ile deneneblilir.

Evet bence de önce 1000 uf ile denemekte fayda var. O röleler benimde kullandığım röleler. Çok sıkıntı çıkartanı görmedim. Cihazların plc panosunda da kullanılıyor.

Tamam da yapışan birşey yok ki. Tam tersine ilk röle çekiyor diğerleri ya çekmiyor yada yetersiz çekiyor.

Yapışma değil de kontak deforme oluyor sanırım. Yapışacak kadar akım akmıyor. Yüzeyde oluşan ark iletkenliği direnci arttırıyor diye düşünüyorum.

Bunu denemek basit 10mf yerine 1000uf ile deneneblilir.
Evet bence de önce 1000 uf ile denemekte fayda var. O röleler benimde kullandığım röleler. Çok sıkıntı çıkartanı görmedim. Cihazların plc panosunda da kullanılıyor.
Tamam da yapışan birşey yok ki. Tam tersine ilk röle çekiyor diğerleri ya çekmiyor yada yetersiz çekiyor.
Yapışma değil de kontak deforme oluyor sanırım. Yapışacak kadar akım akmıyor. Yüzeyde oluşan ark iletkenliği direnci arttırıyor diye düşünüyorum.
Elimde 680uF 63v vardı onu denedim. 26v Kademesinde sıkıntı yok. 32v kademesi başından beri çalışmıyor. 26v ile 32v yerini değiştirdim bu seferde 32v çalıştı 26v olan çalışmadı. TR değişti, Röle değişti, Arduinoda kullandığım pini bile değiştirdim. Bir çok testi yaptım ama aşağıdaki bölümdeki kısım çalışmıyor. O kısma 12v da bağlasam çalışmıyor, 26 da 32 de.

röle_kademe.png

Evet yeterince akım akmıyor. Arduino'dan komut gidince röle çekmeye yelteniyor, kontakt karşı tarafa doğru ilerliyor ve akım yetersiz olduğu noktada kendi ataleti ile biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Bu sırada diğer kontakt'a yeterince yaklaştığı için ark oluyor. Ama sonra kontakt tekrar geriye esniyor ve bağlantı kesilmiş oluyor.

Direnç ile ON olan bir transistör bobin ile niye ON olmaz?

Evet yeterince akım akmıyor. Arduino'dan komut gidince röle çekmeye yelteniyor, kontakt karşı tarafa doğru ilerliyor ve akım yetersiz olduğu noktada kendi ataleti ile biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Bu sırada diğer kontakt'a yeterince yaklaştığı için ark oluyor. Ama sonra kontakt tekrar geriye esniyor ve bağlantı kesilmiş oluyor.

Direnç ile ON olan bir transistör bobin ile niye ON olmaz?

O zaman rölenin clamping diyodunu değiştir bari :)

Forum istatistikleri

Konular
5,835
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back