0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Hayret birşey yav ... Voltajı elektronik yük tarafında ölçersen tabi böyle olur :kizgin3:

Şimdi güç kaynağı çıkışından tekrar ölçtüm. Güç kaynağı çıkışını 14.99 V yaptım ve akımı 0 - 3 A arasında değiştirdim. 3 A de voltaj 14.98 V değerine düştü! 50 TL lik bir güç kaynağı için hiç de fena değil :D

akımı 0 - 3 A arasında değiştirdim.
Anlamadığım bir şey var, daha doğrusu birisi bunda akım limiti yok demişti. Limitlediğimiz akımı devreye uygulamadan göremiyoruz anlamında mı söylendi acaba.

Yalnız bir PCB hatası var. Fan soğutucusunu olması gerektiği gibi monte edersen, doğrultucu diyotlarından birinin ayağına kısa devre oluyor. Bir ara çatırdamaya başladı, "ulan ne oluyor, yaktık mı yoksa" derken bu problemi farkettim.

Şimdilik soğutucuyu biraz döndürdüm ve artık kısa devre değil. Ama asıl çözüm herhalde soğutucuyu tepesi üstü bağlamak. Böylece soğutucu havada olacak ve PCB'ye değemeyecek.

IMG_20210120_182543.jpg

Anlamadığım bir şey var, daha doğrusu birisi bunda akım limiti yok demişti. Limitlediğimiz akımı devreye uygulamadan göremiyoruz anlamında mı söylendi acaba.

Akım limitlemeyi denedim, ama ayarlanan akım değerinde akımı sabitleyeceğine akımı kesiyor. Ama çok ayrıntılı bakmadım tekrar bakacağım ona.

Yalnız bir PCB hatası var. Fan soğutucusunu olması gerektiği gibi monte edersen, doğrultucu diyotlarından birinin ayağına kısa devre oluyor. Bir ara çatırdamaya başladı, "ulan ne oluyor, yaktık mı yoksa" derken bu problemi farkettim.

Öff yav, bu da benim hatam çıktı. Regülatörü ters bağlamışım :kizgin3: Ama neyse, gene de dikkat etmek lazım, doğru bağlayınca bile soğutucu diyotlara çok yakın. Gene biraz döndürmek gerekiyor.

Öff yav, bu da benim hatam çıktı. Regülatörü ters bağlamışım :kizgin3: Ama neyse, gene de dikkat etmek lazım, doğru bağlayınca bile soğutucu diyotlara çok yakın. Gene biraz döndürmek gerekiyor.
Gözüm kulağım sende abi. :)

Macera mı arıyorum acaba? :)

3d.png

Bu devrede akım sınırlama var. Çekilen akım, önceden ayarladığınız akımı geçiyorsa voltaj o belirlediğiniz akımı geçmeyecek olan değere düşüyor ve çekilen akım yükselmiyor.
Sizinde dediğiniz gibi, önceden göremiyorsunuz. Ayarlamak için önceden yük bağlayıp ayarlıyorsunuz.

Ama önceden ayarladığın akımı (bu devrede yok) görmek için çözüm var.
En basiti akım sınırlama potu olarak çiftli potans kullanır ve ikinci potansı bir transistör beysine girip ayrı bir ampermetrede ayarladığınız akımı önceden görürsünüz. Tabiki bu ikincil devrenin doğru göstermesi için ayar yapmak gerekir. Bunun için gerek transistör beysine ve gerekse ampermetre için trimpotlar kullanmak gerekir.
Akım ayarını sık kullananlar için Büyük rahatlık.

Son düzenleme:
Devre Çin'den, trafo gücün ise belirlendi. Umarım siparişleri vermişsindir.
Regülatör için orijinal güç transistörü (mj15003g gibi) buldunmu? Bak bu iş öyle internetten transistör almakla olmuyor. Çin' den gelen güç transistörleri, %70 patates çıkıyor.
Demedi deme.

Son düzenleme:
Devre Çin'den, trafo gücün ise belirlendi. Umarım siparişleri vermişsindir.
Regülatör için orijinal güç transistörü (mj15003g gibi) buldunmu? Bak bu iş öyle internetten transistör almakla olmuyor. Çin' den gelen güç transistörleri, %70 patates çıkıyor.
Demedi deme.
Siparişi verdim. Yaza doğru gelir artık :D Diğer elemanları özdisandan halletmeye çalışırız. Önce bir ne kullanacağımızı netleştirelim de.

Son düzenleme:
Bu devrede akım sınırlama var. Çekilen akım, önceden ayarladığınız akımı geçiyorsa voltaj o belirlediğiniz akımı geçmeyecek olan değere düşüyor ve çekilen akım yükselmiyor.
Sizinde dediğiniz gibi, önceden göremiyorsunuz. Ayarlamak için önceden yük bağlayıp ayarlıyorsunuz.

Evet dediğin doğru. Ben biraz önce herhalde yanlış baktım. Şimdi denedim ve belli bir akıma ayarladıktan sonra, tam o akıma gelince akımı sınırlandırmaya başlıyor. Şu anda 20 VAC veriyorum ve sorunsuz çalışıyor.

Potansiyometreler çok kalitesiz yalnız, bunları kesin daha iyi bir modelle değiştirmek lazım.

Şu anda girişte 20 VAC varken opamp'lerin üzerinde 32 V var. Eğer 24 VAC ye getirirsek giriş voltajını opamp'lerin üzerinde 36 V olacak ve bu sınır değer, yani güvenli değil. Yapılması gereken, şaseyi aşağıya çeken zeneri 5.1 V yerine şöyle 2 V veya 1.5 V seçmek. Veya TL431 ile uygun bir referans ayarlayıp onu kullanmak. Böyle yapılırsa 24 VAC ile güvenli bir şekilde çalışır bu.

Şu anda girişte 20 VAC varken opamp'lerin üzerinde 32 V var. Eğer 24 VAC ye getirirsek giriş voltajını opamp'lerin üzerinde 36 V olacak ve bu sınır değer, yani güvenli değil. Yapılması gereken, şaseyi aşağıya çeken zeneri 5.1 V yerine şöyle 2 V veya 1.5 V seçmek. Veya TL431 ile uygun bir referans ayarlayıp onu kullanmak. Böyle yapılırsa 24 VAC ile güvenli bir şekilde çalışır bu.
Abi bende devreyi 26 VAC ile besledim ve u3 opamp yandı.14 VAC ile gayet sorunsuz çalışıyor.Şimdi zener diyot un değerini değiştirirsem sorun düzelir mi?

Abi bende devreyi 26 VAC ile besledim ve u3 opamp yandı.14 VAC ile gayet sorunsuz çalışıyor.Şimdi zener diyot un değerini değiştirirsem sorun düzelir mi?

Zeneri değiştirdikten sonra opamp'ların çalışma noktasını da ayarlamak gerekebilir. Onu simulasyonda dener belirleriz.

Şu anda ben girişte 24 VAC ile deniyorum. Ama gene bir sorun var. Çıkış voltajı 18 VDC ye kadar herşey sorunsuz çalışıyor. Voltaj ayarı, akım sınırlama, herşey normal. 0 - 3 A akım çekiyorum, voltaj neredeyse hiç değişmiyor.

Ama 18 VDC den daha yüksek bir voltaj ayarlarsam, artık regülasyon iyi çalışmıyor. Çekilen akım arttıkça voltaj düşüyor. Mesela 22 VDC yapıyorum çıkışı, 100 mA çekerken voltaj 22 V, ama 3 A çekerken voltaj 21 V lara falan düşüyor. Bunun sebebini bulmamız lazım.

Şu an test ederken harici fanla soğutuyorum :) Şu anda 18 V da 3 A çekiyorum ve fana rağmen pass transistörü baya sıcak. Nihai güç kaynağında tabi soğutucu çok daha büyük olacak, buradaki sadece deneme amaçlı.

IMG_20210121_005246.jpg

Şu anda ben girişte 24 VAC ile deniyorum. Ama gene bir sorun var. Çıkış voltajı 18 VDC ye kadar herşey sorunsuz çalışıyor. Voltaj ayarı, akım sınırlama, herşey normal. 0 - 3 A akım çekiyorum, voltaj neredeyse hiç değişmiyor.

Ama 18 VDC den daha yüksek bir voltaj ayarlarsam, artık regülasyon iyi çalışmıyor. Çekilen akım arttıkça voltaj düşüyor. Mesela 22 VDC yapıyorum çıkışı, 100 mA çekerken voltaj 22 V, ama 3 A çekerken voltaj 21 V lara falan düşüyor. Bunun sebebini bulmamız lazım.
Zaman bulup da birşeyler yapamıyorum ki,diğer konuda paylaşmış olduğun yabancı forumu okudum da hiç birşey anlamadım desem yeridir sadece anladığım devreye ilave bir zener ve bir kaç direnç değiştirmişler.
22V 3A çekerken voltajın 21 volta düşmesi devrenin regülasyonun çok kötü olduğunu mu gösterir.

Abi bi yerde okumuştum 24 VAC besleme ile çıkışta max 21 V okunan devrede, TL 081 CP olan opamp'ı TL 081 ile değiştirince sorun düzeldiğini belirtmiş.Bu iki opamp arasın da ne gibi bir farklılık var acaba.
Yada devre ile gelen opamp'lar patates olabilir mi?

Abi bi yerde okumuştum 24 VAC besleme ile çıkışta max 21 V okunan devrede, TL 081 CP olan opamp'ı TL 081 ile değiştirince sorun düzeldiğini belirtmiş.Bu iki opamp arasın da ne gibi bir farklılık var acaba.
Yada devre ile gelen opamp'lar patates olabilir mi?

Hmm devrede TL081CP var. Texas Instruments logosu da var gerçi ama tabi gene de çakma olabilir. Ben de o forumdaki konuyu okuyacaktım ama 93 sayfa :katil2: Ama okumak lazım herhalde.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,141
Üyeler
2,553
Son üye
trojann

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back