Basit Elektronik Yük Devresi

Gayet iyi sıcaklıklar. Bizim hamamda keyif yapmamız gibi o komponentler için :katil2:

Artık bir elektronik yükün de oldu işte, ne güzel.

Final devre nasıl oldu acaba. Değişiklik var mı?

@Mikro Step 10 nF yi ne yapacağız? Osilasyon önlemi olarak onun yerine 330 pF koyup onu kaldırmaya ne diyorsun?

Şimdi düşünüyorum da, benim burada breadboard'da kuruduğum devrede teller çok uzun, dünyanın endüktansı var sağda solda. O yüzden osilasyona direnci yüksek herhalde. Ama Gökhan'ın devrede minimal trace uzunluğu var. Tekrar havaya uçabilir devre.

Bu devre icin o 10nF i kullanmazdim. Sonucta bu bir yuk. Kontrol devresinin beslemesi cok onceden verilirken yuklenmek istenen tarafin enerjisi deneyci ne zaman isterse o zaman verilir.

MOSun gate kapasitesi ile onundeki gate direnci de bir gecikme yapacagi icin bu gecikme surecinde o kapasitor opampa hep yuk olarak gelecek.

Bu sebeplerden dolayi kullanmak istemem.

@Gokhan sen 330 pF at oraya o zaman 10 nF yi çıkar. Bizim demontedeki CC regülatöründe de aynı feedback var, hesaplayamadığımıza göre benzer devrede yapılanı kullanacağız mecbur.

Bu iyi bir konu oldu gerçekten. Minimal masrafla, belli limitasyonları olan ama iş gören bir elektronik yük çıktı ortaya.

Korkularimi asagidaki R direnci eklentisi ile yenerdim. Ama sistem tepkisi 10n ve R den dolayi biraz yavaslar. Son noktayi koymadan once bunu bir deneyin derim.

Ekran görüntüsü 2024-03-13 150242.png

Bu devrenin ulasabilecegi en uc nokta asagidaki.

Fakat Bodeye girmek gerekir.

1710530387486.png

Son düzenleme:
O opamp 10nF'ı kaldıramıcaksa vay bizim integral alıcı devrelere :)
UC38xx'in canı çıkıyordur o zaman comp pinine konan nF değerlerle. Ben ikna olamadım. Ama R'yi atlamışım oraya bir R koymak lazımdı.
Hatta ben olsam bir de mosfete paralel RC sönümleyici devre eklerdim.

Integral alicinin cani cikmaz. R yi atlamisim dedin ya. Iste integratorde o R den dolayi cani cikmaz.

Bu son devrede R eklentisi ile devre integral bilesenine sahip oldu.
Bu da gurultunun etkisini azaltti.

Eskiden belki bu devrenin yakininda cep telefonu ile konusma yapsaydin devre etkilenecekti. Simdi daha az ya da hic etkilenmeyecek.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,850
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back