Basit Elektronik Yük Devresi

Mosun gate kapasitesinden dolayi opamp zorlanir her opamp bu stresle basedemez dedik, cikisla girise 10nF atilsin diye oneri gelmis.

100R onerisi iyiydi ama 10nF olmamis.

10 nF orada negatif feedback gibi işlev görüyor diye anlıyorum ben. Onun amacı filtreleme olsaydı diğer ucu şaseye gitmeliydi.

Bu devrede MOSun iletimde olamadigi/Gate ile olusan RC devresinden dolayi iletime gecmeye geciktigi durumlarda o kapasite opamp cikisi icin stres kaynagi olmaya devam ediyor.

Zaten 1nF civarinda GS kapasitesi var. Onun etkisini azaltmak icin 100Ohm eklendi. Ama haricten konan 10nF isi bozuyor.

Bu devrede MOSun iletimde olamadigi, Gate RC devresinden dolayi iletime gecmeye geciktigi durumlarda o kapasite opamp cikisi icin stres kaynagi olmaya devam ediyor.

Eğer dinamik bir kaynağımız olsaydı, mesela kare dalga üreten bir kaynak, o zaman opamp sürekli stres altında olurdu. Ama sabit bir kaynak varsa, o zaman sadece ilk iletime geçtiği anda gate kapasitesi dolar ve ondan sonra akım akmaz. Tabi bir kere de olsa stres yaratmak istemeyiz o yüzde seri 100 Ohm mantıklı.

Bu arada şönt de iki tane paralel 0.47Ω 5W.

Şimdi, ne yapayım ki bu osilasyona girsin ve birşeyler havaya uçsun? :D

Opamp sadece saf DC sartlarda calismiyor o DC etrafinda gurultu var beslemenin ripilinin etkisi var. Opamp kucuk sinyallere maruz ve bununla bas etmek icin ugrasiyor. Onlara tepki veriyor cikisi cok kucuk genlikte degisiyor. Scopla bak DC ustunde kucucuk de olsa gurultu goreceksin. O noktada gurultu varsa kapasite de varsa ne olacak?

Ben ne yapayım şimdi? 10nF sökülecek mi, kalacak mı? Kesin sonuç nedir?

Sok, daha mi iyi olur daha mi kotu kestiremiyorum bir de LM358 ile dene.

Senin devre şu anda çalışıyor mu? Son durum nedir?

Senin devre şu anda çalışıyor mu? Son durum nedir?
Muhtemelen çalışacak. Dün yanmadan önce aynı configürasyon ile çalışıyordu. Taaki demonte güç kaynağına bağlayana kadar. O rada ne oldu ise yandı.

Muhtemelen çalışacak. Dün yanmadan önce aynı configürasyon ile çalışıyordu. Taaki demonte güç kaynağına bağlayana kadar. O rada ne oldu ise yandı.

12V aküye seri bir direnç bağlasan nasıl olur? Var mı birkaç ohmluk yüksek watlı direnç? En azından işler sarpa sarınca akım sınırlanmış olur. Yoksa aküler, birisi akım isterse o akımı fazlasıyla veren şeyler :)

Hurdalarin icinde 2N3055 de mi yok, onun onune bir iki transistorle darlington yapi kuruver. Ille de MOS sart degil ki.

12V aküye seri bir direnç bağlasan nasıl olur? Var mı birkaç ohmluk yüksek watlı direnç? En azından işler sarpa sarınca akım sınırlanmış olur. Yoksa aküler, birisi akım isterse o akımı fazlasıyla veren şeyler :)
Muhtemelen aküde sorun çıkmayacak. Devreyi aküden 5A çekecek şekilde ayarlayacağım. Sonra demonte güç kaynağına takacağım. Acaba güç kaynağı ile arasına mı wattlı direnç bağlasam?

Hurdalarin arasinda bulunca ..unda boncuk bulmus cocuk gibi, bedavaya bulmusum gibi seviniyorum da ondan dedim.

Yav Gökhan, hedefe yavaş yavaş yaklaşma alışkanlığı edin. Kendini sniper gibi düşün. Sen direk akıncı gibi Allah Allah taarruz ediyorsun :D Önce 500 mA çek, bir süre çalışsın, sonra 1A çek. Güven kazan devreye ...

Yav Gökhan, hedefe yavaş yavaş yaklaşma alışkanlığı edin. Kendini sniper gibi düşün. Sen direk akıncı gibi Allah Allah taarruz ediyorsun :D Önce 500 mA çek, bir süre çalışsın, sonra 1A çek. Güven kazan devreye ...
Abi 6 gün izine çıktım demonte güç kaynağında sakin kafa ilerleyeyim diye, 4 gündür elektronik yük ile uğraşıyorum.
Psikolojim bozuldu artık. Ne bitmez projeymiş. Demek ki cin olmadan adam çarpmaya çalışmamak lazım.

Neyse...
Elektronik yükü aküye bağladım. trimpot ile 5.5A çekecek şekilde ayarladım.
Yaklaşık 30-40sn sonra ısınmaya başladı. 1.5dk olduğunda iyice ısınmıştı mosfette, taş dirençte.
Aküyü ayırdım, tamamen soğuduğunda güç kaynağına bağlayıp DAC ile akım kontrol etmeye çalışsacağım.
Güç kaynağı ile Yük arasına wattlı direnç bağlayayım mı?
Elimde;
15R 25w alüminyum
10R 25w taş
4.7R 25w Alüminyum direnç var.
5W çeşitli omajda dirençlerde var.

Ben olsam elektronik yükün rahat çalıştığı aralık için yaparım tüm testleri. 5A işini şu anda boş var. Orada başka sorunlar da çıkabilecek. Mesela iki tane paralel pass transistörü süren BD transistör belki akımı yetmeyecek. BD yi süren opamp'in akımı belki yetmeyecek.

O yüzden sen şimdi 3A varsayımı ile güç kaynağının testlerini bitir, çalışır hale getir. Bu iyi bir hedef. 5A de ikinci aşama olsun. Profesyonel olarak proje yaparken de biz hep iş planına böyle aşamalar koyuyoruz. Bunlara "milestone" diyor gavurlar.

Ben olsam elektronik yükün rahat çalıştığı aralık için yaparım tüm testleri. 5A işini şu anda boş var. Orada başka sorunlar da çıkabilecek. Mesela iki tane paralel pass transistörü süren BD transistör belki akımı yetmeyecek. BD yi süren opamp'in akımı belki yetmeyecek.

O yüzden sen şimdi 3A varsayımı ile güç kaynağının testlerini bitir, çalışır hale getir. Bu iyi bir hedef. 5A de ikinci aşama olsun. Profesyonel olarak proje yaparken de biz hep iş planına böyle aşamalar koyuyoruz. Bunlara "milestone" diyor gavurlar.
Elektronik yükü 3.5A ayarladım.
Mosfet: 45C
Taş direnç: 60C
10 dakikadır rahat rahat çalışıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,855
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back