Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Merhaba, bu kadar emekten sonra PCB bittikten sonra bakır olan yerlerin tamamını lehim ile kaplasaydınız keşke, o zaman böyle sıkıntı olmazdı.
Başka bir alternatif de PCB basılıp hazır olduktan sonra CİF ile temizlenir sonra iyice kurulanır. 100cc alkole 10-20 gr kadar toz reçine atılır iyice eritilir. Bu solusyon ile PCB kaplanırsa bakır bölgeleri katiyen oksitlenmez ve korozyona uğramaz.
Kart bir çalışsında gerisi kolay.

O değilde arduino kodlarımı bulamıyorum yav. Windows 11 e geçerken sildim herhalde farkında olmadan. Şimdi onlarıda baştan yazmam gerekecek. :(

Soğutucular küçük gibi. Trafo kademeli bile olsa transistörlerin üzerinde baya güç harcanacak. Soğutucuları büyütemiyorsan yeterince hava akışlı fan lazım olacak.

Soğutucular küçük gibi. Trafo kademeli bile olsa transistörlerin üzerinde baya güç harcanacak. Soğutucuları büyütemiyorsan yeterince hava akışlı fan lazım olacak.
Abi LM78XX serisi 3 tane regülatör var. Trafonun onlara giden ekstra ayrı sargısı 12v 1A max.
BT12-800 de 3 tane yan yana. Yanlış hatırlamıyorsam çok büyük soğutucuya gerek yok demiştin onlar için.
2N3055 içinde 8x20cm'lik bir soğutucu var. Onun üzerine zaten önceden fan da planladım.

İlk çalıştırmada hepsinin ısısını takip edeyim. Baktım çok ısınıyorlar o zaman bir şeyler düşünürüm.

Abi LM78XX serisi 3 tane regülatör var. Trafonun onlara giden ekstra ayrı sargısı 12v 1A max.
BT12-800 de 3 tane yan yana. Yanlış hatırlamıyorsam çok büyük soğutucuya gerek yok demiştin onlar için.
2N3055 içinde 8x20cm'lik bir soğutucu var. Onun üzerine zaten önceden fan da planladım.

İlk çalıştırmada hepsinin ısısını takip edeyim. Baktım çok ısınıyorlar o zaman bir şeyler düşünürüm.

Triyaklarda ve regülatörler için minimal soğutucu yeterli olur. Ama pass transistörleri için iyi soğutma şart.

Doğrultucu çıkışında doğru voltaj var mı?
İlk elektriği verdim. Trafonun 12v ve Şase bağlantılarını yaptım.
Doğrultucu çıkışında 15.7v var.

1.png

Negatif referans voltajı var mı?
1.99v

2.png

Pozitif opamp voltajı geliyor mu?
2.85v

BD135 in çıkış voltajı, giriş voltajının 0.7 V eksiği olması lazım (36 V'a kadar, ondan sonra artık sabit kalacak). Sende 15.7 V giriyor, 15 V çıkmalıydı.

BD135 in çıkış voltajı, giriş voltajının 0.7 V eksiği olması lazım (36 V'a kadar, ondan sonra artık sabit kalacak). Sende 15.7 V giriyor, 15 V çıkmalıydı.
Abi görünüşe göre bağlantı doğru. Bunun sebebini nerede arayacağım?

3.png

Ha bir dakka, voltajı şaseye göre ölçmemişsin yav. Zenerin tepesi ile emitere bakmışsın, ne alaka? :D Şaseye göre BD135 emiterinde 15 V olması lazım.

Ha bir dakka, voltajı şaseye göre ölçmemişsin yav. Zenerin tepesi ile emitere bakmışsın, ne alaka? :D Şaseye göre BD135 emiterinde 15 V olması lazım.
Abi orada da 15.3v var.

4.png

Tamam güzel, sıkıntı yok.

Tamam güzel, sıkıntı yok.
32v sargıyı takıp bd135 çıkışını 36v görene kadar testi devam ettirip sonra U1'i takacağım.

Bu arada 2N3055 leri süren BD135 elimde olmadığından BD139 taktım. Datasheet den baktığım kadarı ile sadece voltaj farkı var. BD139 daha fazla voltaj destekliyor. Sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Devrenin bir noktasındaki voltaj demek, o noktanın ŞASEYE göre voltajı demektir. Büyük çoğunlukla voltaj ölçümleri hep şaseye göre yapılır. Eğer istenen voltaj şaseye göre değilse, spesifik olarak hangi noktalar arası olduğu belirtilir. Mesela "transistörün emitter ve kollektör arasındaki voltaj" denirse artık şase işin içine girmiyor.

32v sargıyı takıp bd135 çıkışını 36v görene kadar testi devam ettirip sonra U1'i takacağım.

Bu arada 2N3055 leri süren BD135 elimde olmadığından BD139 taktım. Datasheet den baktığım kadarı ile sadece voltaj farkı var. BD139 daha fazla voltaj destekliyor. Sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Hiç farketmez.

Diğer iki sargıyıda test ettiğim de aşağıdaki değerlere ulaştım.
Burada gördüğüm tek sıkıntı (1v sıkıntı olur mu bilmiyorum) 32 VAC sargısını bağladığımda BD135 çıkışı 37 VDC oluyor. Üzerindeki zenere göre 36 VDC olması lazım dı.

26 VAC sargısını bağladığımda
İlk girişi 27.4 VAC okuyorum. Yüksüz değer olduğu için normal.
Köprü diyottan geçtikten sonra 33.7 VDC okuyorum.
BD135 Girşi: 33.7 VDC
BD135 Çıkışı: 33 VDC Tam beklenen değer.
Base - Emiter arası: 3.1 VDC
Negatif Referans Voltajı: -2.1 VDC

32 VAC Sargısını Bağladığımda

İlk girişi 33 VAC okuyorum. Yüksüz değer olduğu için normal.
Köprü diyottan geçtikten sonra 46.1 VDC okuyorum.
BD135 Girşi: 46.3 VDC
BD135 Çıkışı: 37 VDC
Base - Emiter arası: 3.2 VDC
Negatif Referans Voltajı: -2.3 VDC

Zener ideal olmadığı için üzerindeki voltajı tam olarak 36 V da limitlemez. 46 VDC girişte 37 V'a çıkmış. Şebeke toleranslarından dolayı voltaj daha da yükselse 38 V lara falan çıkabilir. negatif referans voltajı da -2 V, toplam 40 V yapar.

Voltaj regülatör opamp olarak, maksimum 44V ile çalışabilen MC34071 kullandığımız için bir sıkıntımız yok. En kötü senaryoda bile opamp en fazla 40 V görüyor.

Zener ideal olmadığı için üzerindeki voltajı tam olarak 36 V da limitlemez. 46 VDC girişte 37 V'a çıkmış. Şebeke toleranslarından dolayı voltaj daha da yükselse 38 V lara falan çıkabilir. negatif referans voltajı da -2 V, toplam 40 V yapar.

Voltaj regülatör opamp olarak, maksimum 44V ile çalışabilen MC34071 kullandığımız için bir sıkıntımız yok. En kötü senaryoda bile opamp en fazla 40 V görüyor.
TL081 kullanıyoruz abi. MC34071 yokki. Zamanında ya bulamamıştım, yada alamamıştım. Hatırlayamadım şimdi. :D

TL081 kullanıyoruz abi. MC34071 yokki. Zamanında ya bulamamıştım, yada alamamıştım. Hatırlayamadım şimdi. :D

Çıkışın 30 V'a ulaşması için MC34071 şart. Onu başka bir konuda enine boyuna denemiştik.

Karaköy elektronikte var. SMD olan 15 TL tanesi.

Karaköy elektronikte var. SMD olan 15 TL tanesi.
O zaman SMD alayım da Dip'e çevirici yapayım bir kaç tane. Normali 50 TL çünkü. Aliexpressden alsak ne çıkacağı belli değil.

O zaman onlar gelene kadar ben düşük kademede TL081 ile denemeler yapayım.
TL081 max 36v yazıyor datasında. Benim ikinci kademede max 33v çıkıyor. sanırım 1 ve 2 de denemeler yapabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back