Basit Elektronik Yük Devresi

ET5410+ a bakmanı öneririm.

Kimse söylememiş şaşırdım.

Opamp çıkışı ile mos arasina 100R falan koyup, opamp eksi ucuyla, opampın çıkış ucuna 10nF gibi bir kapasite atman gerekecek. Yoksa kazanç çok büyük olup bazı güç kaynaklarında ya da durumlarda osilasyona girebilirsin.

Bir de ben olsam akım feedback yoluna 100R 1k gibi direnc atardım. 100pF gibi bir kapasitede sont dirence paralel atardım.

Bir de girişe 100uF gibi bir kapasite koyabilirsin osilasyonları azaltmak için.
Söylediklerinden bir kaçını yaptım. Bir bakar mısın doğru yerdeler mi?

Ekran görüntüsü 2024-03-13 110051.png

Süper olmuş :)

Daha da ellemeyeceğim. Yoksa bitmeyecek.

Bence bir tane de IRFP260 ayak izi koy. Sonradan onu takarsın. Veya ola ki onu piyasada bulamazsın, mevcut IRFZ için üç tane paralel ayak izi koyabilirsin.

1.Mesajı komple düzenledim. Son hali oradaki gibi. Yapınca resimlerini de eklerim.

Aslında -12v hattından bir hat çıkarıp jst konnektör ile fan besleyebilirim. Soğutmaya destek olur.

Bunu sadece gerektiğinde ve elektronik yükü alana kadar kullanacaksan, bence hem devreyi hem de fanı laboratuvar güç kaynağı ile beslersen olur. Ama belki devre için bir lineer güç katı yapabilirsin.

1710329515892.png

Bunu sadece gerektiğinde ve elektronik yükü alana kadar kullanacaksan, bence hem devreyi hem de fanı laboratuvar güç kaynağı ile beslersen olur. Ama belki devre için bir lineer güç katı yapabilirsin.

31810 eklentisine bak
Laboratuvar güç kaynağı tercihim. Lineer katı belki boş bir zamanımda eklerim. Bu gün bunu bitirip asıl işime bakmam lazım.

Aynen. Çalışan bir devre ortaya çıktıktan sonra değişik değişik iyileştirmeler yapılabilir sonradan.

Ne ilginç adamsın güç kaynağı yapayım derken elektronik yük çıkarttın ortaya :katil1:

Ne ilginç adamsın güç kaynağı yapayım derken elektronik yük çıkarttın ortaya :katil1:
Daha ilginci, bir gün bütün bunlara para verip alacağım ve yapacak proje bulamayacağım. :katil1:

Daha ilginci, bir gün bütün bunlara para verip alacağım ve yapacak proje bulamayacağım. :katil1:

Ama aradaki fark şu olacak: Hepsinin nasıl çalıştığını bileceksin, hiç birisi sana sürpriz yapamayacak. Mesela ben multimetre kullanarak komponentlerin çoğunun nasıl ölçüldüğünü biliyorum, ama gene de kolaylık olsun diye komponent tester kullanıyorum. Ola ki tester'siz kaldım, veya tester'in gösterdiği sonuçtan kıllandım, gene eski düzen devam edebilrim ve doğrulamasını yapabilirim.

Her şeyin temelini iyi anladıktan sonra, zaman kazandırıcı kolaylıkları kullanmanın hiçbir sakıncası yok. Ama ezberden kullandın mı kötü, sana her türlü tuzağı kurar, her türlü yanıltır seni, farkına bile varmazsın.

Ama aradaki fark şu olacak: Hepsinin nasıl çalıştığını bileceksin, hiç birisi sana sürpriz yapamayacak. Mesela ben multimetre kullanarak komponentlerin çoğunun nasıl ölçüldüğünü biliyorum, ama gene de kolaylık olsun diye komponent tester kullanıyorum. Ola ki tester'siz kaldım, veya tester'in gösterdiği sonuçtan kıllandım, gene eski düzen devam edebilrim ve doğrulamasını yapabilirim.

Her şeyin temelini iyi anladıktan sonra, zaman kazandırıcı kolaylıkları kullanmanın hiçbir sakıncası yok. Ama ezberden kullandın mı kötü, sana her türlü tuzağı kurar, her türlü yanıltır seni, farkına bile varmazsın.
Abi bizi kandırma sen de en az 25-50 çeşit komponent test cihazı vardır :katil2: :katil1:

Valla bunu yaptım ama henüz çalışma mantığını anlamadım. Şu opamp olayını bir türlü kavrayamadım. Sanırım biraz işin içine matematik girince çuvallıyorum.

Revizyon yaparsan tas direnci de sogutucuya baglamanin yoluna bak.

Voltaj altindaki sonucu merakla bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,999
Üyeler
2,522
Son üye
elektra

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back