0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Simule ettim ama voltmetreler çok oynak olduğu için bir şey anlamadım. Çıkış voltajı 10v ile 50v arasında sürekli zıplıyor. Ekran görüntüsü alınca sabit görebildim ancak.
şema_simulasyon.png

Ekler

• 0-30v 5A Kurcalama.zip
    29.9 KB · Görüntüleme: 109
Simule ettim ama voltmetreler çok oynak olduğu için bir şey anlamadım. Çıkış voltajı 10v ile 50v arasında sürekli zıplıyor. Ekran görüntüsü alınca sabit görebildim ancak.
7463 eklentisine bak

7812 ye yüksek voltaj vermeyin yanar.
7812 VIN giriş sizin şema da 60-70 V dc görünüyor.
Orijinal şema da 33Vdc limitler de... Yine de kabul edilebilir değil. Fan da LM7812 yi 12V ta kullanmak için geride bekleyen 21 Vdc ısıya dönüşecek. verimli değil.
Çizimini yaptığınız aşağıdaki şema ise;
şema da bazı komponentler eksik. 10V 1w. zener yok. 0.1 nf kapasite yok
post-34537-14279144501923.jpg

Son düzenleme:
Orijinal şema da 33Vdc limitler de... Yine de kabul edilebilir değil. Fan da LM7812 yi 12V ta kullanmak için geride bekleyen 21 Vdc ısıya dönüşecek. verimli değil.
şema da bazı komponentler eksik. 10V 1w. zener yok. 0.1 nf kapasite yok7464 eklentisine bak
Buradaki şemayı örnek almıştım. Bunun en doğrusu hangisi ise onu çizeyim. Nette her çizen kafasına göre bir kaç komponenti değiştirmiş.

Sizin çizdiğiniz şema da eksikler var.

Ayrıca bu devre de kısa devre koruma yok. Hiç bulaşmayın, zamanınızı ve paranızı harcamayın.
Hazırlamaya çalıştığınız devre, düz kullanıcılar için olabilir.
Ancak elektronik projeler de, testlerde kullanılmak üzere güç kaynağı hazırlamayı planlıyorsanız, kısa devre koruma "olmazsa olmazdır. " (bence)
Oylamayı boş verin; (Oylama sonucunu yapmak zorunda değilsiniz, foruma sordunuz katılan oyunu kullandı, son kararı siz vereceksiniz.)
Herkes kendi ihtiyacına göre oy kullanır.
Siz kendi ihtiyacınızı belirleyin o devreyi yapın.

Sizin çizdiğiniz şema da eksikler var.

Ayrıca bu devre de kısa devre koruma yok. Hiç bulaşmayın, zamanınızı ve paranızı harcamayın.
Hazırlamaya çalıştığınız devre, düz kullanıcılar için olabilir.
Ancak elektronik projeler de, testlerde kullanılmak üzere güç kaynağı hazırlamayı planlıyorsanız, kısa devre koruma "olmazsa olmazdır. " (bence)
Anket ile oyladık bu çıktı. anket sonucuna uymamak oy verenlere haksızlık olur.
Ben devamlı proje yapan biriyim. O yüzden illaki bir gün elektor dergisinin projesini de yaparım.

"Burada hazır çizilmiş PCB de var." dediğiniz devrenin aynısını çizdim. Bende eksik var ise onda da eksik var demektir.

şema da bazı komponentler eksik. 10V 1w. zener yok. 0.1 nf kapasite yok7464 eklentisine bak
Ama asıl doğru şema bu diyorsanız. Buna göre düzenleyeyim. Kafam karıştı.

Anket ile oyladık bu çıktı. anket sonucuna uymamak oy verenlere haksızlık olur.
Ben devamlı proje yapan biriyim. O yüzden illaki bir gün elektor dergisinin projesini de yaparım.

"Burada hazır çizilmiş PCB de var." dediğiniz devrenin aynısını çizdim. Bende eksik var ise onda da eksik var demektir.

Ama asıl doğru şema bu diyorsanız. Buna göre düzenleyeyim. Kafam karıştı.
https://electronicscheme.net/0-30v-stabilized-variable-power-supply-with-current-control/

Her şey hazır işte; Şema + PCB + Malzeme listesi, Bağlantı şeması
Yeniden şema çizmeye ne gerek var. Yazıcı çıktısını alıp pcb hazırlama işine başlayabilirsiniz.

Devrenin ayrıntılı yapılışı burada anlatılıyor. Chrome tarayıcıdan TÜRKÇE 'ye çevirerek okuyabilirsiniz.
https://www.electronics-lab.com/pro...-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/

Son bir not:
(moral bozmak gibi olmasın)
Bu devreyi yıllar önce yapmıştım. Projeler de, testler de devrenin kısa devre koruma özelliği olmadığı için çok çıkış transistörü yaktım. Sonra devreyi dağıttım.

Size de güç kaynağı yapımında başarılar dilerim. En azından devreyi hazırlamakla tecrübe kazanırsınız.
İleri de daha kaliteli, kullanışlı güç kaynağı yapabilmeniz dileği ile;
Kolay gelsin..

Son düzenleme:
https://electronicscheme.net/0-30v-stabilized-variable-power-supply-with-current-control/

Yeniden şema çizmeye ne gerek var. Yazıcı çıktısını alıp pcb hazırlama işine başlayabilirsiniz.
Siz benim derdimi anlamış değilsiniz. Önce derdimi anlatayım bir kez daha. (Forumda başka konularda da anlattım bir kaç defa.)
Ben Elektronik işlerine aşağı yukarı 3 sene önce hobi olarak başladım ve hobi olarak devam ettiriyorum.
Bu forumda ki amacım hazır devreleri toplayıp yaptım oldu demek değildir. Bir devreyi sıfırdan yapıp derinlemesine öğrenmeye çalışmak ve elimden geldiğince foruma kaynak oluşturmaktır. Benim en iyi öğrenme yöntemim Bir projeyi yapmak ve mümkünse yaparken başkalarına da anlatmak. Bilmediğim bir şeyi yaparken öğreniyorum ve bunu anlattığım zaman kalıcı oluyor. Yoksa öyle çok akıllı biri sayılmam. Liseyi dışardan bitirdim. 37 yaşımdayım. Bu arada yaptığım şeyleri de satmak gibi ticari bir amacım yok. O yüzden ben yapılmışı kopyalarım ama sıfırdan. Pek hazıra konmam.

Şimdi şu her şeyi hazır projeye gelecek olursak. Birebir aynısını çizdim.
Benim çizdiğime yanlış diyorsunuz ama adamın pcb si hazır al bas diyorsunuz. Benim çizdiğim yanlış ise o da yanlış. Neden yanlış pcb yi basayım?
Bir parça aklım var onu da 2 mesaj ile aldın başımdan :katil2:

@Gokrtl Bana güvenin. Çok iyi bir seçim yapmışsınız projeniz güzel.
Ben Ağustos ayında başladım bu projeye
@taydin yardımıyla tamamladım.
Yeter ki montaj yaparken parçaları doğru takın. Bir de güç transistörünüzü sağlam yerden ve orijinal alın.
Çok güzel çalışıyor ve ben memnunum

Valla sen okulda hoca olsaydın öğrenciler sana bayılırdı :katil2:

Yav adam hevesle koca şemayı çizmiş, biraz gaz versene, diğer şemayı da çizsin, sonra düzeltilmiş halini de çizsin ... Niye hep hazır? Hazırla kim birşey öğrenmiş?

Ben de devreyi simulatörde çizdim. Bu simulasyon baya gerçekçi olacak gibi bir his var içimde :dusun2:

IMG_20210120_170744.jpg

IMG_20210120_170810.jpg

Amaçlar farklı @taydin üstad;
@Gokrtl projeleri çizim aşamasından başlayıp, cihazı çalıştırmaya kadar geçen aşamaları, başkalarına da örnek olsun diye kademe kademe geçmek istiyormuş.

Bizde cahillik edip, direk sonuca yönlendirmeye çalışıyoruz.
Farklılığımız burada...

@Gokrtl çalışmalarında başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Şimdi 10 VAC verdim. Çatlayan patlayan yok. 12 mA de akım çekiyor. İyi.

20 VAC verdim. Boştaki çıkış voltaj 22.9 VDC. Ama akım çektikçe voltaj düşüyor. 500 mA çekiyorum voltaj 22.2 V seviyesine indi.

Forum istatistikleri

Konular
6,000
Üyeler
2,523
Son üye
KerevizSapi

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back