Demonte Güç Kaynağı V3

Dirençleri seri de bağlasan paralel de bağlasan güçleri artar. Seri bağlantıda daha yüksek voltajdan dolayı, paralel bağlamada daha yüksek akımdan dolayı.

Hah, benim de tam aradigim bu.

Ben de elimdeki hurdalardan guc kaynagi yapmistim 2x30V / 10A. UPS trafosu vardi 2x14,5V. Onun sargilarini ayirip gerilim ciftleme ile 2x30V bagimsiz DC elde ediyorum. Cikisina XL4016 bagladim. Bir de cakma lineer olsun diye ikinci bir cikis ekledim. Motorobit'ten cakma LM337T aldim, ona 3055 baglayip lineerimsi cikis elde ediyorum. :D Ama bu haliyle LM337'nin cikisini ayri, XL4016'yi ayri elle ayarlamak gerekiyor. Bu DAC ile ikisini birden ayarlamayi deneyecegim. Akim ayari pot olarak XL4016 uzerinde kalsin, o dert degil. Iki defa ayar yapmaktan kurtarsa yeter. :D

Dirençleri seri de bağlasan paralel de bağlasan güçleri artar. Seri bağlantıda daha yüksek voltajdan dolayı, paralel bağlamada daha yüksek akımdan dolayı.
Öyle bir cevap vermişsin ki ders aldım ama cevap alamadım :katil2:

Ozdisani mi satın aldın abi hayırlı olsun :katil2:
Bunlar hep 5-10tl lik şeyler ama yinede topu canıma okudu.
Bunların yanına 2 tane 2N3055, 1 tane MCP4922 DAC eklesem maaşı bırakırdım ellaham. :katil2:

@Gokrtl Yeni gelmedik geri geldik :D
Hah! bu işte. "Yeni gelmedik, geri geldik" :katil2:

Bunlar hep 5-10tl lik şeyler ama yinede topu canıma okudu.
Bunların yanına 2 tane 2N3055, 1 tane MCP4922 DAC eklesem maaşı bırakırdım ellaham. :katil2:

Hah! bu işte. "Yeni gelmedik, geri geldik" :katil2:
Hakikaten 3 parça 500 TL 4 parça 1000 TL :katil1:

Mesela 10 Ohm bir direncimiz olsun 10W olarak takmak istiyoruz. Bu direncin üstüne 10W olması için düşmesi gerek voltaj (10W=V^2/10Ohm) 1 volt. 10Ohm 10W direnç yok diyelim, ama geniş bir skala da 5ohm var, şimdi bunlardan 2 sini seri bağlayıp sorunu çözelim dediğimiz zaman tanesi kaç W olmalı hesaplayalım, (V=IR den ilk durumdaki akımı bulalım, 10V=I*10ohm dan 1A) 1A de bu dirençlerin her birine 5V düşer(ya da doğrudan akımdan gidebiliriz güç hesabına), bu da demek oluyor ki tanesinin 5W olması lazım. Aynı hesabı paralrl durumda 20ohm için yapsak, düşecek olan voltaj aynı çünkü paraleller, ama direnç 20ohm tanesi yine 5W çıktı. Yani sözün özü elde etmek istediğiniz dirence R diyelim bunu isterseniz R' değerdeki dirençleri kullanarak seri ister paralel elde edin kaç R' kullandıysanız gücü bölğn tanesinde o kadar harcanır. Yalnız eğer ki farklı değer de R kullanacaksanız yukarıdaki hesaba benzer şekilde güç hesabı yapmanız lazım. Sizin durumda olayı tam anlamadığım için bir şey diyemedim ancak dirençlerin üstünde yazan güç işi biraz karışık, ben kişisel olarak 2W yakacak direnci 2W seçmem. Çünkü 2W yakarken ki sıcaklık yükselme değeri pek hoşuma gitmiyor. Aslında soğutuyorsanız 2W yazan dirençten özellikle oda sıcaklığında 3W da harcarsınız.

Mesela 10 Ohm bir direncimiz olsun 10W olarak takmak istiyoruz. Bu direncin üstüne 10W olması için düşmesi gerek voltaj (10W=V^2/10Ohm) 1 volt. 10Ohm 10W direnç yok diyelim, ama geniş bir skala da 5ohm var, şimdi bunlardan 2 sini seri bağlayıp sorunu çözelim dediğimiz zaman tanesi kaç W olmalı hesaplayalım, (V=IR den ilk durumdaki akımı bulalım, 10V=I*10ohm dan 1A) 1A de bu dirençlerin her birine 5V düşer(ya da doğrudan akımdan gidebiliriz güç hesabına), bu da demek oluyor ki tanesinin 5W olması lazım. Aynı hesabı paralrl durumda 20ohm için yapsak, düşecek olan voltaj aynı çünkü paraleller, ama direnç 20ohm tanesi yine 5W çıktı. Yani sözün özü elde etmek istediğiniz dirence R diyelim bunu isterseniz R' değerdeki dirençleri kullanarak seri ister paralel elde edin kaç R' kullandıysanız gücü bölğn tanesinde o kadar harcanır. Yalnız eğer ki farklı değer de R kullanacaksanız yukarıdaki hesaba benzer şekilde güç hesabı yapmanız lazım. Sizin durumda olayı tam anlamadığım için bir şey diyemedim ancak dirençlerin üstünde yazan güç işi biraz karışık, ben kişisel olarak 2W yakacak direnci 2W seçmem. Çünkü 2W yakarken ki sıcaklık yükselme değeri pek hoşuma gitmiyor. Aslında soğutuyorsanız 2W yazan dirençten özellikle oda sıcaklığında 3W da harcarsınız.
Ben aslında Ohm kanununa ve güç hesaplamasına hakimim. Sadece şönt üzerine en fazla kaç volt, kaç amper düşeceğini nasıl hesaplayacağımı unuttum.
Onları hatırlasam P=V*I den gücü bulacağım. Matematikte sürünüyorum :)

Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar 5-6W hesaplamıştık ve 10W yeterli demiştik. Ama aradan zaman geçince unuttum.

Ben aslında Ohm kanununa ve güç hesaplamasına hakimim. Sadece şönt üzerine en fazla kaç volt, kaç amper düşeceğini nasıl hesaplayacağımı unuttum.
Onları hatırlasam P=V*I den gücü bulacağım. Matematikte sürünüyorum :)

Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar 5-6W hesaplamıştık ve 10W yeterli demiştik. Ama aradan zaman geçince unuttum.
Her sey bu toparlagin icinde. :)

PIVR.jpg

Merkezde esitligin sol tarafi var, etrafindaki yaylarda da esitligin sag tarafi.

Ornegin P ceyregini ele alalim. Ne diyor?

P = R x I^2
P = I x V
P = V^2 / R

Sen ne ogrenmek istiyorsun mesela? 0.1Ohm'luk 10W'lik direncin uclari arasinda maksimum kac V olur. Hemen bakalim. Voltaj, guc ve direnc carpiminin karekoku imis

V = kök ( 0.1 x 10 ) --> V = 1V

KDV? :katil1:

Link filan verseydin bari de anlasaydık. Toparlak bana bakıyor ben toparlağa. Mesela Turuncularda V/I = R veriyor ama P/I2 ne veriyor?
Yaylarin icindeki uc deger birbirine denklik icerir.

Bu bence biraz ezberciliğe özendiriyor. Bunları iki temel denkleme indirmek daha mantıklı

Ohm kanunu

[math]I = \frac{V}{R}[/math]
Güç

[math]P = V \times I[/math]
Bunları ezberleyip diğerlerini de bunlardan elde etmek daha kalıcı olur.

@Gökhan, eğer şöntün Mercedes'ini kullanmak istiyorsan, bu İsabellenhütte dir. Direnci ısı ile minimum değişim gösterir. Şundaki asalete bak bir kere :tamam2:

1705432423594.png

Sıcaklık -40 ℃ den +160 ℃ ye değişiyor, direnç ± %0.2 gibi oynuyor. Eğer kalibre edersen, sıcaklığa göre kompanzasyon da yaparsın ve neredeyse hiç değişmemiş gibi ölçüm yapmış olursun

1705432640396.png

@Gökhan, eğer şöntün Mercedes'ini kullanmak istiyorsan, bu İsabellenhütte dir. Direnci ısı ile minimum değişim gösterir. Şundaki asalete bak bir kere :tamam2:

29129 eklentisine bak
Sont dedigin budur. Iki Korad parasi. :D

Bu da Dogan gorunumlu Sahin. :p

Aslında birilerinin bunun argesini yapması lazım yav. Ben görüyorum yabancı gruplarda, herif evinde SMD direnç imalatı yapmaya çalışıyor, değişik denemeler yapıp sonuçları yayınlıyor. Ama bizde bu olaya bakış açısı genelde şudur: "yav bırak, adam 1000 tanesini 50 TL ye satıyor, kargo da bedava, niye uğraşacağım? Tekerleği yeniden icat etmeye ne gerek var?"

29129 eklentisine bak
Can kurban böyle mercedese :D
Yalnız ben bu mR lere alışkın değilim. Küçücük bir rakam bu. Bundan yan yana 3 tane koyunca 0,000 bilmem kaç olacak. Bu değer bizim işimizi görüyor mu?

Aslında birilerinin bunun argesini yapması lazım yav. Ben görüyorum yabancı gruplarda, herif evinde SMD direnç imalatı yapmaya çalışıyor, değişik denemeler yapıp sonuçları yayınlıyor. Ama bizde bu olaya bakış açısı genelde şudur: "yav bırak, adam 1000 tanesini 50 TL ye satıyor, kargo da bedava, niye uğraşacağım? Tekerleği yeniden icat etmeye ne gerek var?"
Ar-ge demek zaman, para ve kaynak ayirabilmek demek. SMD direnc yapabilmek icin pek cok kimyasal maddeye, bunlari isleyebilecek ekipmana erisebilmek gerek. Biz 50$'lik Korad yerine 30$'a kendi guc kaynagimizi yapabilir miyiz derdine dusmusken zor o isler. :S

Yalnız ben bu mR lere alışkın değilim. Küçücük bir rakam bu. Bundan yan yana 3 tane koyunca 0,000 bilmem kaç olacak. Bu değer bizim işimizi görüyor mu?
Senin guc kaynagin kac Amper akitacak Gokhan Usta? 0.1 Ohm, yani 100mOhm demek, 10A akimda uclarina 1V duser demek. Opamplar bunun milyonda biriyle calisiyor. :D

Şöntte şu mantıkla ilerleyeceksin: Senin destekeleyeceğin akım aralığını önce belirleyeceksin. Mesela senin güç kaynağının akım çözünürlüğü 10 mA olsun. Maksimum akım da 3 A.

Burada iki faktörü değerlendiriyorsun:

1) Minimum akımda şöntteki voltaj, fazla düşük olmamalı, çünkü o zaman o voltaj gürültünün içinde boğulacaktır.

2) Maksimum akımda şöntteki voltaj çok fazla olmamalı, çünkü bu hem ısı kaybıdır, hem de regülasyon için girişe daha yüksek voltaj marjı vermek gerekir.

Mesela denema yanılma gidelim. 0.2 Ω şönt kullandık. 10 mA de 2 mV voltaj olur üzerinde. 3 A de de 0.6 V olur. Hmm şöntü biraz arttırabiliriz, 2 mV fazla düşük. 0.5 Ω yapsak 5 mV ve 1.5 V oluyor. Şönt gücü de 4.5 W. 5 mV güzel, ama 3 A de 1.5 V da fazla. Regülatör girişine 1.5 V fazladan voltaj vermemiz gerekir. O zaman bunların arasında bir değer seçip bir orta nokta bulmaya çalışırız. 0.33 Ω için 3.3 mV ve 1 V oluyor, şönt gücü de 3 W.

Şöntte şu mantıkla ilerleyeceksin: Senin destekeleyeceğin akım aralığını önce belirleyeceksin. Mesela senin güç kaynağının akım çözünürlüğü 10 mA olsun. Maksimum akım da 3 A.

Burada iki faktörü değerlendiriyorsun:

1) Minimum akımda şöntteki voltaj, fazla düşük olmamalı, çünkü o zaman o voltaj gürültünün içinde boğulacaktır.

2) Maksimum akımda şöntteki voltaj çok fazla olmamalı, çünkü bu hem ısı kaybıdır, hem de regülasyon için girişe daha yüksek voltaj marjı vermek gerekir.

Mesela denema yanılma gidelim. 0.2 Ω şönt kullandık. 10 mA de 2 mV voltaj olur üzerinde. 3 A de de 0.6 V olur. Hmm şöntü biraz arttırabiliriz, 2 mV fazla düşük. 0.5 Ω yapsak 5 mV ve 1.5 V oluyor. Şönt gücü de 4.5 W. 5 mV güzel, ama 3 A de 1.5 V da fazla. Regülatör girişine 1.5 V fazladan voltaj vermemiz gerekir. O zaman bunların arasında bir değer seçip bir orta nokta bulmaya çalışırız. 0.33 Ω için 3.3 mV ve 1 V oluyor, şönt gücü de 3 W.
Peki iki kademeli yapsak? Dusuk akimda daha hassas olmasi icin buyuk dirence, yuksek akimda kucuk dirence atlasa. Motorsikletlerde 80A akitan roleler var. Onlar bu is icin uygun olmaz mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back