Demonte Güç Kaynağı V3

Çıkış voltajı 56k ya 8.66k ile bölünmüş(direnç değerlerinin tam doğru olduğunu düşünelim), 1V outputta direnç bölücü çıkışı ~0.134V olacak. Şemada DAC referans voltajı 4.096V. Olay basitleşsin her şey doğru çalışırsa dac çıkışını mV hassasiyette değiştirmeliyiz(DAC datasheet e dikkatli bakmadım, yanlış olabilir) Dolayısıyla aslında 0.4V gibi bir hata yapmamalı, örn 10V da direnç bölücü çıkışı 1.3419V olacak(bu kadar digit yazmamın sebebine geleceğiz) biz bunu 1.341 olarak ayarlarsak, output voltajı 9.9926V, eğer 1.342 olarak ayarlarsak 10.0000(Daha sonraki digitlerde birden farklılık var) Dolayısıyla, DAC çıkışı ve sense kısmı kontrol edilmeli, 9.6V da sense edilen kısım (U13 ün non inverting bacağı) 1.288V olmalı opampın datasheet offset değerini bilmiyorum ama herhalde 50mV gibi bir büyüklükten bahsedilen opamp piyasada bulunamaz, dolayısıyla burada bir hata var. Output voltajını değiştirebilme çözünürlüğü ise 30V/4095 dan yaklaşık 7.3mV. Daha altına inmek için mesela DAC çıkışı 200kHz de değiştrilir çıkıştaki RC ayarlanır ve mesela 10khz sıklık ile output voltajı değiştirilebilirken voltajı 2mV hassasiyet ile kontrol edebiliriz. Bence yapılması gerekenler:

1- Referans voltaj entegresi çıkışı okunmalı değer kontrol edilmeli
2- DAC çıkış voltajı yazılım üzerinden doğru ayarlanabiliyor mu(Mümkünse bu ölçümlerin yapıldığı ölçü aleti mV çözünürlüğe sahip olmalı)
3- Çıkış voltajını ölçen dirençlerin değeri doğru mu? 1V outputa verildiğinde(Başka bir güç kaynağı ile mesela) ne okunuyor bakılabilir yöntem olarak.

Bence sorun küsüratı yazmamakta değil 30/4096(bence bunun 4095 olması lazım) yaparak işlem yapıldığında DAC max çıkış verdiğinde 30V output alırım varsayımı yapılıyor. 1360(136*10) yazıldığında bence güç kaynağı çıkış voltajı 10.13V gibi bir şey olmalıydı, bu durumda sanıyorum ki DAC çıkışında offset olma ihtimali de var, DAC için hem offset hem linearity i görecek bir ölçüm yapılması gerekebir.

Edit: Benim kafam da biraz yanmış. Yazdığımdan şu an bende emin değilim
4096 olacak o kısım hatalı onu hallettim.

Şimdi şöyleymiş, DAC ın maximum output voltajı 4095/4096*Vref gibi şu anda.
1360 yazıldığında output voltajı 1.36V olmalı, bu da aslında 10.15V outputa denk gelmeliydi. Bence R40 ve R34 bir incelenmeli. Güç kaynağının maximum verebileceği çıkış voltajı(DAC dan bakıldığında) 30.575V oluyor.

Son düzenleme:
R34'ü zor bulmuştum. Küsüratlı ve %1 toleranslı. Değişecekse ağlarım. :)
Tabi bu 0.4v farkı düzelteceğiz bir şekilde ama ben bu kadar çalışacağını bile sanmıyordum. Nispeten kolay oldu.
Bir önceki devrede kök söktürmüştü bana. Aynı karttan taydine de gönderdim. Eline geçince o da inceleyecek.
Ben çok acemiyim daha. O yüzden yönlendirme ile ilerliyorum.

Bu gün çıkış alamayınca, transistörleri takip edip 2N3055 lerin çıkışında 1v olmasına rağmen 0.22R koruma dirençlerinden geçtikten sonra tam 0'a düşmesini araştırıp 1N4007 diyotun ters bağlanmış olduğunu tespit etmek benim için öğrenme işini bir adım ileri taşıdım demek. Birde şu opampların mantığını oturtabilseydim güzel olacaktı. Ne yaptıklarını biliyorum ama nasıl yaptıkları bir türlü oturmuyor kafamda. :)

Son düzenleme:
Bu arada yazmayı unuttum. Opamplar MC34074 44v. Şemayı onlara göre ayarladı Timur abi. Onların çalışması konusunda sıkıntı yok.
Yanlış hatırlamıyorsam BD135'in Base bacağına 36v Zener diyot takarak o opampları sınırladık.

Ekran görüntüsü 2024-01-31 233236.png

Şu aşamada yapı taşlarını ayrı ayrı test etmek lazım. @clc yukarıda anlatmış.

R37 yi sök, pass transistörler tamamen devre dışı olsun şimdilik. DAC_REF doğru mu? Her iki DAC çıkışına da bütün değerleri yazılımla verebiliyor musun?

Bir de güç kaynağını bu gece açık bırak, voltaj referansı otursun sabaha kadar.

Şu aşamada yapı taşlarını ayrı ayrı test etmek lazım. @clc yukarıda anlatmış.

R37 yi sök, pass transistörler tamamen devre dışı olsun şimdilik. DAC_REF doğru mu? Her iki DAC çıkışına da bütün değerleri yazılımla verebiliyor musun?
Abi tam yattım, senden cevap geldi. Yarın yapayım bunları.

Bir de güç kaynağını bu gece açık bırak, voltaj referansı otursun sabaha kadar.
Trafo vınlıyor abi. Gece uyutmaz. Zaten sabahta bakamam. Ancak sabah işe gitmeden açarım, akşam dönüşte ölçüm yaparım. Öylesi daha iyi.

Sabah evden çıkmadan bir test yapayım dedim.
Aşağıdaki resimdeki gibi ölçümleri yaptım. DACREF 4.098mV çıkıyor. Burada bir sıkıntı olabilir belki.
DAC referansı sorunlu olsada bir kanalından tam 1.360mV, diğerinden de tam 1.639mV çıkıyor. Aşağıdaki gönderdiğim koda bakacak olursak bu değerler doğru.
Kod:
 voltaj = 10.00 * 136;
    setDac(voltaj, 1);  // Volt
    akim = 2.00 * 819;
    setDac(akim, 0);  //Amper
    akim = akim / 819;
Yalnız şöyle bir durum var. Ben DAC'ı ve çevre bileşenlerini Pico nun altına gömdüğüm için cihaz kapalıyken Picoyu çıkardım.
Cihazı açtım. Sonra ölçüm yaptım. Bu durumda DAC nereden biliyor bu kodları da ona göre çıkış veriyor anlamadım :dusun1:
Ekran görüntüsü 2024-02-01 093517.png

Sen PICOYU tak yerine. U11 ve U13 ün girişlerinden bakacaksın DAC voltajına. Bunun için de DAC'a fiziksek erişimin gerekmiyor. OPAMP'leri de PICO'nun altına koymadın değil mi? :)

picoyu kartın altından lehimlemeniz şu aşamada yardımcı olacaktır sanırım

Yanlış görmediysem mcp1501'in feedback bacağını çizmemişsiniz

edit: yanlış görmüşüm :)

Son düzenleme:
Sen PICOYU tak yerine. U11 ve U13 ün girişlerinden bakacaksın DAC voltajına. Bunun için de DAC'a fiziksek erişimin gerekmiyor. OPAMP'leri de PICO'nun altına koymadın değil mi? :)
Yok opamlar sığmadı piconun altına :katil1:
Dac çıkışına bakabiliyorum abi. Picoyu sökmeden. Onun 27k dirençlerini piconun dışına koymuşum. Ama diğer bacaklarına, birde referans voltaj regülatörüne bakamıyorum pico takılıyken. En kötü ihtimalle pikoyu breadboarda takar, kablo çekerim devreye. Zaten bu aşamada 3-4 pin yetiyor picodan.

Referans ın 4.098 çıktığı üzerinden yorum yapmak için ölçü aletinin de toleransına bakmak lazım, o yüzden bence orada bir sıkıntı yok. Çıkıştan feedback için olan direnç bölücünün değerlerine bakmak lazım bence şu anda, eğer R olarak ölçmek zor ise başka devreden çıkışa 10V verip(devrede güç yok iken) opamp dan ölçüm alınabilir.

Referans ın 4.098 çıktığı üzerinden yorum yapmak için ölçü aletinin de toleransına bakmak lazım, o yüzden bence orada bir sıkıntı yok.
Ben daha önce referansı tam 5v olarak ölçmüştüm. Elimde Uni-T 139C multimetre var. Kötü bir ölçü aleti değil. 1v civarı hatalı ölçeceğini sanmıyorum. Tabi yinede belli olmaz. Kesin konuşmayayım.
Belkide yine orada bir komponenti ters taktım ve voltajı çökertiyor. Başında uzun süre vakit geçiremediğim için bazen tam odaklanamıyorum.

Çıkıştan feedback için olan direnç bölücünün değerlerine bakmak lazım bence şu anda, eğer R olarak ölçmek zor ise başka devreden çıkışa 10V verip(devrede güç yok iken) opamp dan ölçüm alınabilir.
Bana tam adres verirsen R3, C5 gibi daha iyi anlarım. Feedback direnci, pass transistör filan deyince hangisi olduğunu tam kestirecek kadar öğrenemedim daha. :D
Bu hafta biraz sıkı geçecek. Saat 22:00'a kadar iş yerimde olacağım. O yüzden biraz zaman alacak ölçüm yapmam.

Referans 4.096 V olması gerekiyor, senin ölçü aleti de 4.098V ölçüyor. Orada bir problem yok. Tam tersine, mulitmetren çok az bir hata ile ölçtüğü için sevinmen lazım :)

Şimdi yazılıma kod ekle. Bir butona basınca DAC'a yazılacak değeri azaltsın, diğer butona basınca arttırsın. Başka bir buton da ne kadar miktar azaltıp arttırdığını belirlesin (mesela birer mi arttıracak onar mı) Sonra da güncel değeri yazsın. Bu şekilde DAC çıkışlarını kontrol et önce. Sonra da feedback voltajına bakarız.

Referans entegresi zaten 4.096V olmalı, 5V ölçtüğün hat referans ın beslemesidir bence. 2mV hata payı da bence çoğu el tipi multimetre için iyi bir değer, çünkü kullandığımız ürünler malum. Güç kaynağına besleme verme, çıkışa 10V ver(ölçüp tam değeri de bilelim) sonrasında U13 ün 2 nolu bacağı ile ground arasını ölç, bakalım ne çıkacak. İkinci bir ölçüm olarak, güç kaynağınj çalıştır çıkışı 10V a set et, u13 ün 3 ve 2 nolu bacağı arasındaki voltajı oku, bunlarla yorum yapabiliriz bence

Referans 4.096 V olması gerekiyor, senin ölçü aleti de 4.098V ölçüyor. Orada bir problem yok. Tam tersine, mulitmetren çok az bir hata ile ölçtüğü için sevinmen lazım :)
Ben niye 5v hatırlıyorum ki onu? Harbi beyin yanmış benim. :D

Referans entegresi zaten 4.096V olmalı, 5V ölçtüğün hat referans ın beslemesidir bence. 2mV hata payı da bence çoğu el tipi multimetre için iyi bir değer, çünkü kullandığımız ürünler malum. Güç kaynağına besleme verme, çıkışa 10V ver(ölçüp tam değeri de bilelim) sonrasında U13 ün 2 nolu bacağı ile ground arasını ölç, bakalım ne çıkacak. İkinci bir ölçüm olarak, güç kaynağınj çalıştır çıkışı 10V a set et, u13 ün 3 ve 2 nolu bacağı arasındaki voltajı oku, bunlarla yorum yapabiliriz bence
İlk fırsatta ölçüp yazacağım değerleri.

@clc gerilim bölücü 30 V çıkış voltajında 4V gibi bir voltaj verecek şekilde yapılandırıldı. Dirençlerde değer sorunu yoksa orada beklenen voltaj olacaktır.

@clc gerilim bölücü 30 V çıkış voltajında 4V gibi bir voltaj verecek şekilde yapılandırıldı. Dirençlerde değer sorunu yoksa orada beklenen voltaj olacaktır.
Eğer dirençlerde sorun yoksa opamp ın non inv ile inv bacağı arasında voltaj değeri görmemiz gerekir, ben bu yüzden hem dirençlerin hem de opampın hızlıca da olsa bi kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. DAC çıkışında 1360mV var iken çıkışın 10.154V olması lazım dirençler tam doğruysa ama arada 0.5V luk fark var. Birini +%1 e diğerini - %1 e götürsek yine çıkış voltajı 9.980 ya da 10.332 olurdu, yani şu an alınan çıkış voltajı için DAC doğru output verirken(ama yine de bence DAC ı daha fazla kontrol etmekte fayda var) kalan kısımlarda bir hata var.

EKA izolasyon trafosu için toroidal olana 80$ +KDV fiyat verdi. Normal trafoyu sordum. Bakalım ona ne diyecek.

EKA izolasyon trafosu için toroidal olana 80$ +KDV fiyat verdi. Normal trafoyu sordum. Bakalım ona ne diyecek.

Ben de bugün bir trafo siparişi vermek için orada Evliya bey vardı, ona email attım. Geri dönüş olmayınca EKA trafoyu aradım. Meğer adam 5 sene önce emekli olmuş :ohno1:Demekki 5 senedir trafo almıyorum. Şimdi tekrar doğru emaile attım. Trafo gelsin, hem bu trafo ile hem de benim AC güç kaynağı ile şu doğrultucu testlerini yapacağım. Teori ve pratiğin yeterince örtüştüğünü görelim, mutlu olalım :)

Normal izolasyon trafosu için de 60$ + KDV dedi ve ekledi "makine 1 ay boyunca dolu" diye. Yani istesemde alamayacağım. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back