Demonte Güç Kaynağı V3

Ben de kapasitor 4.700 olmali dediydim zaten. :D 7812 datasheet'te dropout olarak 2V denmis. Eger urun orijinal ya da kaliteli ise 9V giristen 7V cikis vrmesi gerekiyor. Ama elimizdekilerden hangisi Ozdisan'dan alinma. Bendekiler degil mesela. :D

28662 eklentisine bak

Şimdi bir 7824 ile denedim. Orijinal ST ye benziyor görünüşü. 25.5V un altına inersem çıkış kabaca 1.5 V aşağıda kalıyor, ama kesilmiyor. 100 mA akım çekiyordum ve çekmeye devam edebiliyorum. Sadece regülasyonu yitirmiş oluyorsun.

Şimdi bir 7824 ile denedim. Orijinal ST ye benziyor görünüşü. 25.5V un altına inersem çıkış kabaca 1.5 V aşağıda kalıyor, ama kesilmiyor. 100 mA akım çekiyordum ve çekmeye devam edebiliyorum. Sadece regülasyonu yitirmiş oluyorsun.
O zaman bendeki dandiklerde opampla karsilastirma yapmiyor da direkt zenerle falan suruyor sanirim. voltaj dusunce de kesiyor tabii. :tamam1Gerci onu nasil yaptigini da anlamadim su an. Voltaj dusse de zenerin uzerinde kalmasi gerekli, o kadarla surerdi. :dusun2:

O zaman bendeki dandiklerde opampla karsilastirma yapmiyor da direkt zenerle falan suruyor sanirim. voltaj dusunce de kesiyor tabii. :tamam1Gerci onu nasil yaptigini da anlamadim su an. Voltaj dusse de zenerin uzerinde kalmasi gerekli, o kadarla surerdi. :dusun2:

Bir ara tekrar denersin olmazsa. Orada ne oluyor ben de merak ettim.

1.Mesaja video ekledim...

BT'u elle acip kapatma amaci nedir? Surekli acik kalirsa omru kisalir mi yoksa guvenlik kaygisi mi?

BT'u elle acip kapatma amaci nedir? Surekli acik kalirsa omru kisalir mi yoksa guvenlik kaygisi mi?
Raspberry de pin kalmamıştı. Yeni versiyonda dijital olarak açıp kapayacağım.

Aç kapa mantığı şöyle;
Güç kaynağını bilgisayardan kontrol etmek üzere C# ile arayüz yazacağım. Ama çoğunlukla masa üstünde kullanacağım için bluetooth %90 kullanılmayacak. O yüzden hem ömür, hem enerji bakımından kapalı kalması daha iyi. İlk planlama yaparken şu olsun, bu olsun diye biraz fantaziye kaçtık. :D

Neden mcu çıkışına; hc595, I2C veya
SPU port çoğullayıcı gibi entegreler
kullanmıyorsunuz?
Bolca pin tasarrufu olur.

Besleme çıkışı eksi uç ortak gnd ile
birleşmemeli. Akım ölçme direnci
üzerindeki gerilim kadar hatalı
ölçüm alma durumu olabilir. Umarım
bu gerilim farkı başka bir yeri
zorlamaz.

Son düzenleme:
Neden mcu çıkışına; hc595, I2C veya
SPU port çoğullayıcı gibi entegreler
kullanmıyorsunuz?
Bolca pin tasarrufu olur.
Zamanında düşünmüştük ama sadece 1 pine ihtiyacımız vardı. Onun içinde devreyi karmaşıklaştırmak istemedim.
Şimdiki durumda Encoder ile Yön tuşlarını da çıkarında 5-6 tane pin boşa çıktı.

zorlamaz.
Bunu daha önce kimse önermemişti. Devreyi baskıya gönderdim. Artık gelince gerekli testleri yapar düzeltmeler ile birlikte bir daha göndeririz.

zorlamaz.

Regülasyon opamp doğrudan çıkış terminallerine bakıyor, o yüzden şönt üzerinde düşen voltajın regülasyona bir etkisi olmaz.

Linear regülatörün PSRR ını, yani belki de en güzel özelliğini unutmayın, kafadan 50dB si vardır 78xx serisinin. 12V hattındaki sallanmayı 3.3V ve 5V hattında ölçmek çok kolay olmayabilir bu yüzden.

Mocların oradaki isolation cut a gerek yok, hatta belki oraya gnd yi de götürmeyebilirsin bence.

İyi takip edemedim ancak akım shuntlerinden çıkış konnektörüne giden yol sanki pek hoş değil gibi, ayrıca akım ölçen opamp ın diff amp olması daha tatlı olurdu. Eğer diff amp e geçilmeyecekse de non inverting bacağı doğrudan gnd ye vermek yerine 2.7k//1k ya yakın değerde eğer hiç yoksa 1K gibi bir direnç ile verilmesi en azından offset voltajı minimize eder.

U11 sanıyorum DAC çıkışı yüklenmesin diye konmuş, dac datasheetine bakmadığım için bir şey diyemem ama yok etmeye çalışmak istedim bir an. Zaten U12 dac çıkışını yükleyebiliyor.

C18 i film tercih etmek isterdim, ama elco malum sebeplerden dolayı resmen krallığını ilam etmiş bu sektöre.

C17 simülasyon sonucu mu oraya geldi bilmiyorum ama benim içimden bir ses orayı bir simülatörde deneyip frekans tepkisini görmek gerektiğini söylüyor.

Şunu da ekleyeyim böyle yorum yapmak kolay, @Gokrtl ın da yazdıklarından gördüğüm kadarıyla kendisi zaten fikir alışverişi yapmaya açık birisi dolayısı ile okuyup ulan adamın işine pislik atmaya çalışıyorsun diyecekler için hayır çalışmıyorum sadece karşılıklı bilgi alışverişi yapıyoruz.

Linear regülatörün PSRR ını, yani belki de en güzel özelliğini unutmayın, kafadan 50dB si vardır 78xx serisinin. 12V hattındaki sallanmayı 3.3V ve 5V hattında ölçmek çok kolay olmayabilir bu yüzden.

Mocların oradaki isolation cut a gerek yok, hatta belki oraya gnd yi de götürmeyebilirsin bence.

İyi takip edemedim ancak akım shuntlerinden çıkış konnektörüne giden yol sanki pek hoş değil gibi, ayrıca akım ölçen opamp ın diff amp olması daha tatlı olurdu. Eğer diff amp e geçilmeyecekse de non inverting bacağı doğrudan gnd ye vermek yerine 2.7k//1k ya yakın değerde eğer hiç yoksa 1K gibi bir direnç ile verilmesi en azından offset voltajı minimize eder.

U11 sanıyorum DAC çıkışı yüklenmesin diye konmuş, dac datasheetine bakmadığım için bir şey diyemem ama yok etmeye çalışmak istedim bir an. Zaten U12 dac çıkışını yükleyebiliyor.

C18 i film tercih etmek isterdim, ama elco malum sebeplerden dolayı resmen krallığını ilam etmiş bu sektöre.

C17 simülasyon sonucu mu oraya geldi bilmiyorum ama benim içimden bir ses orayı bir simülatörde deneyip frekans tepkisini görmek gerektiğini söylüyor.

Şunu da ekleyeyim böyle yorum yapmak kolay, @Gokrtl ın da yazdıklarından gördüğüm kadarıyla kendisi zaten fikir alışverişi yapmaya açık birisi dolayısı ile okuyup ulan adamın işine pislik atmaya çalışıyorsun diyecekler için hayır çalışmıyorum sadece karşılıklı bilgi alışverişi yapıyoruz.
Ben fikir alış verişine açığımda yeterli bilgi yok bende. :)
Burada konu detayları, konuyu bilen ustalar tarafından tartışılıyor en son karar ne çıkıyorsa bende onu uyguluyorum.

Aslında burada korad'ın açık kaynak şeması ele alınabilirdi. Ben o şemayı anladım, çok da basit. Çakallık ek sargı alıp pozitif çıkışı gnd olarak kullanmakta....
30V 10A güzel bir kaynak yapılabilir oradan, neden bu tercih edilmedi?

Aslında burada korad'ın açık kaynak şeması ele alınabilirdi. Ben o şemayı anladım, çok da basit. Çakallık ek sargı alıp pozitif çıkışı gnd olarak kullanmakta....
30V 10A güzel bir kaynak yapılabilir oradan, neden bu tercih edilmedi?
Projeye başladığım zaman koradın mucidi daha doğmamıştı :katil2:
O zamanlar elimizde 2 şema vardı. Biri bu, diğeri elektor dergisinde çıkmış bir güç kaynağı. Bende bunu yapmaya karar vermiştim. Elektor dergisindekini de çok övmüş, çok ısrar etmişlerdi ama nedense bunu seçtim.

İleride bir gün koradın içini açıp tersine mühendislik yaparız elbet.
Onun içinde mcu tarzı bir şey var mı? Yoksa direk hardware mi?

İçinde MCU var ama tırt bir şey. Siz onun içinden geçersiniz.
Korad'ın asıl yaptığı akım ve gerilim pot'u yerine iki adet DAC ile işi bitirmek.

Bu arada DAC dediğime bakmayın, adam 595 ile DAC yapmış, ucuzluğun ötesi :)

Okuduğu gerilim ve akımı da ekrana basıyor, güç hesaplıyor, sıcaklık ve gücü kıyaslayıp fan devrini ayarlıyor orası bile saçma basit.

Dedim ya geçenlerde yolculuk esnasında baya bir irdeledim, ben yapacak olsam onun 10A'ini yapardım.
Trafosu da çok basit ve bence çok da az yer kaplar.

Zaten adamlar aynı kasada 30V 5A ve 30V 10A de yapıyorlar. Yanılmıyorsam 60V 5A de yapıyorlar. Yani o kasa aslında 300W'lık bir kasa.

30V 5A dijital olmasının çok bir olayı yok aslında ama şöyle 60V 5A güç kaynağının dijital olması tadından yenmez, hele hele 0-30V arasında 10A, 30-60V arasında 5A verse fena olur :)

İnternette çok şema dolanıyor ama çok eski zamanlara ait ama mantık aynı.

Ben fikir alış verişine açığımda yeterli bilgi yok bende. :)
Burada konu detayları, konuyu bilen ustalar tarafından tartışılıyor en son karar ne çıkıyorsa bende onu uyguluyorum.
Hocam bi dunning kruger etkisine bakın 0 a 0 da zaten çıktı üretmezdiniz. E çıktı var ama umutsuzsunuz demek ki aşağı yukarı yeriniz belli oluyor. Çekinmeyin ya ben bunu deneyeceğim sonucu aptalca olsa da diyin geçin, ben bu devreleri sevmem ama bakıp hakkında yorum yapıyorum, en fazla yorumumdaki hatayı birisi söyler öğrenirim. Koradın paylaşılan şemasına geçilmesi belki ucuzluk katardı ama başka bi major değişiklik olmazdı. Şu anda bu şema ile dacı hızlı değişitirip, filtreleyip voltaj ve akımı dac ın limitleri üstünde kontrol edebilme şansınız var bence

u12 ve u13 nin olduğu bölge nasıl çalışıyor acaba?Bu yapının adı nedir?

u12 ve u13 nin olduğu bölge nasıl çalışıyor acaba?Bu yapının adı nedir?
Bir adı var mı bilmiyorum ancak o kısım aslında linear regülatörü çalıştıran kısım. Akım ve voltaj limitine göre bir çeşit error amplifier/kontrolcü görevi görüyorlar. Çıkış transistörünü u13 kontrol ediyor, eğer akım limitinin altındaysa çıkış akımı o zaman u12 aslında +sat a gidiyor, diyottan dolayı u13e gelen voltaj referansını etkileyemiyor. U13 çıkış transistörü ile birlikte ele alınırsa aslında daha mantıklı oluyor, zira aslında o şekli ile bi devre gibi ele alınarak çözülebilir. Neyse akım limitinde değilken u13 voltaj referansı ile çıkış voltajını aynı yapmak için çabalıyor. Akım limitine girince diyot üstünden referans voltajı değiştiriliyor(dac çıkışından akım çekiliyor filtre direnci üstüne düşüyor kalan kısım) ve hem voltaj hem akım regülasyonu yapılabiliyor

Hocam bi dunning kruger etkisine bakın 0 a 0 da zaten çıktı üretmezdiniz. E çıktı var ama umutsuzsunuz demek ki aşağı yukarı yeriniz belli oluyor. Çekinmeyin ya ben bunu deneyeceğim sonucu aptalca olsa da diyin geçin, ben bu devreleri sevmem ama bakıp hakkında yorum yapıyorum, en fazla yorumumdaki hatayı birisi söyler öğrenirim. Koradın paylaşılan şemasına geçilmesi belki ucuzluk katardı ama başka bi major değişiklik olmazdı. Şu anda bu şema ile dacı hızlı değişitirip, filtreleyip voltaj ve akımı dac ın limitleri üstünde kontrol edebilme şansınız var bence
Çekinmek değil de kafam almıyor diyelim. Bu gün öğrendiğim bilgi bir süre sonra lazım olduğunda geri gelmiyor.
Bir örnek vereyim. Timur abi kendine nvme ssd disk alacaktı ve ana kartında slot olmadığı için PCI-E kart ta alacaktı.
Konu açtığında öneride bulundum. SSD diski ve PCI-E kartı alırken veriyolu hızına dikkat et. Anakartın veriyolu hızından daha hızlı parçalar alırsan verimli kullanamazsın diye. Sonra aradan 6 ay 1 yıl arasında bir zaman geçti. Bana ssd disk lazım oldu. Gittim 7000MB/S okuma yazma hızlı disk aldım. eve geldim taktım 3000MB/S de çalışıyor. ana kartın özelliklerine bi baktım ancak o kadar destekliyor.
@Endorfin35+ ile disk hızı yarıştırıyorduk. Hava atacaktım elimde patladı :katil2:

Uzun lafın kısası ben anlık öğrenip sonra unutuyorum maalesef. Ama şu da var. Hiç bir şey öğrenmiyor değilim. Kalıcı olan şeylerde var. :)

• Beğen
Reactions: clc
@nt neydi kız o? "Biz daha ölmedik" miydi? "Efsane geri döndü" müydü? :katil2:
Özdisanla anlaşma yapıcam bu gidişle.
Screenshot_20240116_092751_Gmail.jpg

@taydin abi 1R 3W SMD bulamadım bir türlü. 2W 3 tane aldım. 6W yeter inşallah.
olmazsa 0.22R 10w taş direnç takıcaz.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back