Demonte Güç Kaynağı V3

Önüne arkasına önlem olarak ne yapabiliriz?

Güç kaynağının akım sınırlaması çalıştıktan sonra bu durum bir daha yaşanmayacak zaten. O zamana kadar patlatmamaya çalışman yeterli :D

Tum opamplarin 4 nolu bacaklarindan - beslemeye diyod baglansa ardina da elco. En azindan opamplar dolayli yoldan da Q7 korunurdu.

U14 -V icin de bir koruma gerekir.

Neyse bu haliyle yap. Bu sorunlar bastan ongorulemez.

Diğer elemanların sağlam olduğuna inancım tam. Olmazsada çoğunun yedeği var. Malesef elimde şönt yok. O yüzden yine duraksama dönemine girdim :(

Kablo ya da taş direnç bir şekilde oraya lehimlenip akım kontrolcü dışı yerleri halledebilirsiniz. Eğer paket uygun değilken oraya lehimlediyseniz o zaman belki de lehimler iyi değildi.

20240316_203438.jpg

Kızları gördükten sonra fena göz zevkimiz bozuldu :cheeky5:

Sen bence sonradan "keşke taksaydım" dememek için şu 330 pF yi de tak. Aynı osilasyon olursa artık kartın cenazesi kalkar ...

Sen bence sonradan "keşke taksaydım" dememek için şu 330 pF yi de tak. Aynı osilasyon olursa artık kartın cenazesi kalkar ...
Ona sıra gelince takacağım. Aklımda o ama sıra gelmeyecek herhalde. Hala 5v var negatif tarafta.

Negatif tarafta +5V görüyorsan, U14 V+ ve V- arası kısa devre olacak şekilde yanmış olabilir.

U14'ü sökünce -2.2v geldi yerine.

Ölçümlere baştan başladım.
2N3055 akım transistörlerini söktüm.
U13'ü taktım. 1'er 1'er DAC'a komut gönderdim ve U13 3 nolu bacağında DAC tan gelen verileri adım adım gördüm.
Bu durumda hem voltaj ayarlayabiliyorum, hemde DAC'ın zarar görmediğini teyit etmiş oluyorum.

Şimdi U11 ve U12 yi takıp akım testi için DAC'a veri göndereceğim. Tabi bunun içinde yeni yaptığım elektronik yükü bağlamalıyım.

U14 acaba aşırı voltaj mı gördü? Opamp'leri takmadan Q7 nin bizim istediğimiz opamp voltajını ürettiğinden de emin ol. Belki de üretmiyor ve aynen doğrultucu voltajını geçiriyor. Eğer böyle ise, bu U14 ün gitmesini açıklar.

U14 acaba aşırı voltaj mı gördü? Opamp'leri takmadan Q7 nin bizim istediğimiz opamp voltajını ürettiğinden de emin ol. Belki de üretmiyor ve aynen doğrultucu voltajını geçiriyor. Eğer böyle ise, bu U14 ün gitmesini açıklar.
Q7 nin emiterinde 32V var ama tabi ben dün gece değiştirmiştim. Ondan önceki BD135 yanmıştı. U14 o arada gitmiştir.
Yalnız benim anlamadığım DAC kapalıyken çıkışta 45V var. Ona aklım ermedi.
Bu arada DAC kapalıyken de çıkışında 0.0015 gibi bir değer var. Bu normal midir?

Köprü çıkışındaki gerilimin 2N3055 üzerinden direk geçmesine sebep olan bir şey oldu. Bu sırada yapay yükde kısa devreydi. Trafonun bütün gücü ile şönt dirençler üzerinden manyak bir akım aktı. Dirençler açık devre olunca köprü çıkışındaki gerilim D7-9-11 üzerinden opampların V- bacağına ulaştı. U14 V+ bacağındaki +5V a göre çok yüksek ve pozitif bir gerilimi V- bacağından yiyince bozuldu.

Son düzenleme:
2N3055'ler gitmiş. Biri kısadevre olmuş, diğeri açık devre. Yenileri ile değişecek.

Bir kaç tane power transistör buldum. Bunlardan bir tanesi 2N6339
120V 25A değerleri var. Satıcı ON Seminconductor Orjinal olarak yazmış. Fiyatıda 100TL.
F/P olarak çok iyi görünüyor ancak datasheet'inde 120V minimum diye okudum. Tam anlayamadım.
Bizim bunu kullanabilmek için üzerinden enaz 120V mu geçirmemiz gerek?

Ekran görüntüsü 2024-03-18 113757.png
Ekran görüntüsü 2024-03-18 113814.png

Datashetlerdeki Min, Typ, Max değerlerini şöyle değerlendir:

Üretici, üretim yaparken sürekli olarak numune alıyor üretim bandından. Mesela 1000 tane numune aldı ve voltaj dayanım testleri yaptı. Neticede de bir çan eğrisi çıktı. Çan eğrisinin en sol ucu "Min", Eğrinin tepesi "Typ", Eğrinin en sağ ucu da "Max".

Yani üretimden çıkan en kötü transistör bile 120V dananımı var "Min". Üretim bandından çıkan transistörlerin çok büyük çoğunluğu "Typ" değerindedir. En yüksek voltaj dayanımına sahip transistör de "Max" olarak ölçüldü.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,911
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back