Atölye kurma

Ateşi fazla kaçırıpda elimde anahtar dan olmayayım
Su ile cok hızlı metal soğutma bazı metallerde çatlamaya sebep olabiliyor. Bunun yerine yağ icinde gecikmeli soğutma daha dengeli bir işlem oluyor.

Taydin hocamın dedigi gibi önce proje sonra kervan yolda dizilir.en basit havya yi kendin yapabilirsin.

241983228_10222650189456612_7096276854105524245_n.jpg

denenmiş çalışan birkaç uç denedigim basit , havya devresi benzerleri bolca bulunabilir. opamp beslemesine 7812-7815 ile yapılırsa daha iyi olur. pcb programı da ögrenmek istiyorsan başlangıç projesi olarak da fena olmaz.

241983228_10222650189456612_7096276854105524245_n.jpg

denenmiş çalışan birkaç uç denedigim basit , havya devresi benzerleri bolca bulunabilir. opamp beslemesine 7812-7815 ile yapılırsa daha iyi olur. pcb programı da ögrenmek istiyorsan başlangıç projesi olarak da fena olmaz.
Bu devreyi mosfet yerine triyak ile 220v rezistans kullanan havalarda kullanmak güzel olur

Unisolder diye açık kaynak bir havya istasyonu projesi var. Ünlü bir çok kalem ile uyumlu. İzleme ve kalibrasyon için PC yazılımı vs de eklemişler.

Açık kaynak olması çok hoşuma gitti. Bir fikrim var:

Aramızda bir proje organizasyonu yapsak şundan birer tane edinsek. Yazılımını filan da kurcalasak.

PCBWay'den PCB'yi sipariş verebiliyoruz. (Gönderi hariç 5 adet 55 USD civarı bir fiyat çıktı)
Toplu olarak alırsak malzemeleri araştırmak, tedarik etmek çok kolaylaşır diye düşünüyorum. Geriye montaj kalıyor.
Montaj için çoğumuzun zamanı ve/veya ekipmanı ve/veya el tecrübesi yetersiz olabilir. Katılımcı adedine göre aramızdan bir-iki kişi de o işi üstlense, emeğine karşılık hiç bir masrafa karışmadan istasyon sahibi olsa...

Ne dersiniz?

JBC kalem ile beraber kullanıldığında bu, yeni JBC ye göre çok daha uygun bir fiyat o ayarda bir havya seti elde etmiş oluyoruz. Ama tabi şu var. Bunu hazır alıp kullanırsak öğrenme miktarı biraz kısıtlı olur. Onun yerine bundan birkaç tane alıp, bunun üzerinde işi öğrenip özgün bir proje yapsak bence süper olur. İş bölümü şöyle yapılabilir: Birimiz JCB kalemin özelliklerini karakterize eder, pid katsayılarını bulur. Birimiz yazılımı geliştirir, birimiz donanımı yapar. Bu son derece öğretici olur.

Aramızda bir proje organizasyonu yapsak şundan birer tane edinsek. Yazılımını filan da kurcalasak.

PCBWay'den PCB'yi sipariş verebiliyoruz. (Gönderi hariç 5 adet 55 USD civarı bir fiyat çıktı)
Toplu olarak alırsak malzemeleri araştırmak, tedarik etmek çok kolaylaşır diye düşünüyorum. Geriye montaj kalıyor.
Montaj için çoğumuzun zamanı ve/veya ekipmanı ve/veya el tecrübesi yetersiz olabilir. Katılımcı adedine göre aramızdan bir-iki kişi de o işi üstlense, emeğine karşılık hiç bir masrafa karışmadan istasyon sahibi olsa...

Ne dersiniz?
Genelde hep PCBWAY tercih ediliyor. Bunun bir sebebi var mı acaba? JLCPCB pek kullanılmıyor sanıyorum. JLCPCB hem easyeda ile tasarım desteği veriyor, hem malzeme tedariğide sağlıyor hem de bildiğim kadarıyla daha uygun fiyatlı. Yani bir PCB firmasının sunabileceği herşeyi sunuyor. PCBWAY'in artısı nedir, hizmet kalitesi falan mı ? İkisini de kullanmadığım için soruyorum.

Ne dersiniz?
Abi yerli üreticide bastırsak kesinlikle 55 dolardan ucuza gelir.

Hazır proje anlamsız pahalıya geliyor.

Kullanılan PIC32MX.. işlemcinin tanesi en ucuz 400 liraya geliyor oda çinden vergi de gelince üstüne 450 diyelim.

450 işlemciye verdik.
oled,entegreler,mosfetler,regülatör,besleme,kutu
derken 1000TL'yi geçecektir.

Kalite olarak çok altta kalacaktır ama böyle birşeyi alıp hem sıcak hava hemde orta halli bi kalem havyaya sahip olabiliriz.

Projenin tamamını yapmaya kalkasak 1000tlyi'de geçecek proje içinde usb izolatör entegresi var o başı başlına büyük bir bütçe ben pc haberleşmesini hesaba katmayıp 1000tl çıkardım.

Bence projeyi kendimiz oluşturabiliriz.
32F103C, 32F401,32F407,RP2040 gibi işlemciler kullanabiliriz temel kontrolcü olarak.
Ekran olarak universal yapabiliriz isteyen I2C'den oled,karakter ekran vs. bağlasın.
isteyen spi üzerinden 128x64 kullansın.

bu şekilde sadeleştirmeye gidersek projeyi toplam 500 liraya mal edebiliriz diye düşünüyorum.

Kullanılan PIC32MX.. işlemcinin tanesi en ucuz 400 liraya geliyor oda çinden vergi de gelince üstüne 450 diyelim.

450 işlemciye verdik.

Kalite olarak çok altta kalacaktır ama böyle birşeyi alıp hem sıcak hava hemde orta halli bi kalem havyaya sahip olabiliriz.

Projenin tamamını yapmaya kalkasak 1000tlyi'de geçecek proje içinde usb izolatör entegresi var o başı başlına büyük bir bütçe ben pc haberleşmesini hesaba katmayıp 1000tl çıkardım.

32F103C, 32F401,32F407,RP2040 gibi işlemciler kullanabiliriz temel kontrolcü olarak.
Ekran olarak universal yapabiliriz isteyen I2C'den oled,karakter ekran vs. bağlasın.

bu şekilde sadeleştirmeye gidersek projeyi toplam 500 liraya mal edebiliriz diye düşünüyorum.

JBC kalem ile beraber kullanıldığında bu, yeni JBC ye göre çok daha uygun bir fiyat o ayarda bir havya seti elde etmiş oluyoruz. Ama tabi şu var. Bunu hazır alıp kullanırsak öğrenme miktarı biraz kısıtlı olur. Onun yerine bundan birkaç tane alıp, bunun üzerinde işi öğrenip özgün bir proje yapsak bence süper olur. İş bölümü şöyle yapılabilir: Birimiz JCB kalemin özelliklerini karakterize eder, pid katsayılarını bulur. Birimiz yazılımı geliştirir, birimiz donanımı yapar. Bu son derece öğretici olur.
Ben iki yönteme de varım. Ancak işlerimin yoğunluğu nedeniyle zaman konusunda çok zorlanıyorum, ama vakit ayırmaya çalışırım.

Genel tecrübe olarak projeyi çok büyük tuttuğumuzda ortada kalıyor, ya da çok uzun sürüyor. Şöyle bir önerim de var:
Yeterli ilgi varsa ilk etapta 5-10 (malzemeler için minimum etkin sipariş miktarı neyse o kadar) adet üretelim. Donanımı olduğu gibi ya da küçük iyileştirmeler yaparak kullanalım. Daha çok yazılım kısmını elden geçirelim. Oradan öğrenilecek çok şey vardır eminim.
Donanım kısmının üretimini üstlenecek arkadaş da bir pay ödemeden sahip olabilsin.

Arkasından devam diyorsak ikinci partide daha özgün olan versiyonu çıkartalım.

450 işlemciye verdik.

@Ahmet sen de çok haklısın ancak benim açımdan amaç iş görecek bir havya seti değil, gerçekten kendisinden 2-3 kat daha pahalı olanlarla, en iyilerle karşılaştırılabilecek bir set ortaya çıksın. Çoğumuzun elinde zaten orta/orta-üstü setler hali hazırda mevcut.

Farkındayım, biraz maliyetli olacak. Ama klasmanına göre hala çok çok ucuz olacak. Sahip olmak ama yüksek maliyet üstlenmek istemeyen arkadaşlardan bir-iki tanesi de emeği karşılığı ücretsiz sahip olabilecek.

İdare edecek bir şey arayınca yine uygun fiyatlı başka popüler setler de var. Belki buradan da ikici bir proje daha çıkar.

@Ahmet sen de çok haklısın ancak benim açımdan amaç iş görecek bir havya seti değil, gerçekten kendisinden 2-3 kat daha pahalı olanlarla, en iyilerle karşılaştırılabilecek bir set ortaya çıksın. Çoğumuzun elinde zaten orta/orta-üstü setler hali hazırda mevcut.

Farkındayım, biraz maliyetli olacak. Ama klasmanına göre hala çok çok ucuz olacak. Sahip olmak ama yüksek maliyet üstlenmek istemeyen arkadaşlardan bir-iki tanesi de emeği karşılığı ücretsiz sahip olabilecek.

İdare edecek bir şey arayınca yine uygun fiyatlı başka popüler setler de var. Belki buradan da ikici bir proje daha çıkar.
3 yıldır şu havyayı kullanıyorum 2-3 dakika falan sürüyor ısınması bazen daha fazla ama sorun yok ısındıktan sonra 10x15 ground plane yapılmış bir ground hattına lehim yapabiliyorum.

Bir havya almak veya yapmak peşindeyim yani düşüncem var.

Ama bu projeyi ele alıp iyileştirme,geliştirme,sadeleştirme yapsak bile büyük çoğunluğumuz maddiyat sebebiyle projeye seyirci kalacak bende dahil bunun için herşey dahil 500 liraya mal olacak şekilde baştan tasarım yapabiliriz işlemci olarak aşırı kuvvetli denetleyicilerede gerek yok bence;

Denetleyici olarak bu arkadaş gayet güzel çalışır bu projede dual core, dahili usb vs. gayet dolu kendisi yapacağı işlem set edilen değere kadar reziztansı ısıtmak buna karşılık okudğu ntc ile PID yapmak.

kendimiz girişssek çok daha ucuza getirebiliriz sistemi bence hemde hem detayına hakim oluruz.

Bende çay çorba işlerinden ve mıntıka temizliğinden sorumlu olayım bari bu kadar üstadın yanında Süper de menemen yaparım. Ama soğanlı.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back